Stopy dziecka, młodzieńca, starca

Czy człowiek dorosły może mieć stopy dziecka? Starzec młodzieńca? Młodzieniec starca? Tak! Jeśli poświęci im trochę uwagi!

W bardzo wielu kulturach na temat stóp opowiada się mądrości ludowe związane ze zdrowiem, bogactwem, sprytem życiowym. I wróży się… ale nie z dłoni, tylko z linii na stopach, oceniając rozmieszczenie stwardnień i gładkiej delikatnej skóry

Bo stopa to podstawa ? oparcie naszego ciała i jeżeli tu coś jest nie tak, to na pewno będzie to widać wyżej w stawach kolanowych i biodrowych oraz w skrzywieniach kręgosłupa (skoliozach i kifozach).

Dlatego fachowiec oceniający postawę dziecka wiele uwagi poświęci jego stopom i kostkom.

A doświadczony masażysta już po chwili wie, gdzie napięte są mięśnie stopy i czy jest to napięcie, które powstało podczas wysiłku, czy z powodu braku ruchu lub nadmiernego stresu. Znając punkty akupunktury możemy skutecznie pobudzać około 60 obszarów naszego ciała. Chińczycy twierdzą, że poprzez stopy pobieramy bardzo cenny rodzaj energii, dzięki niej nasze zdrowie jest o wiele mocniejsze.

Zajęcia

Tai Chi

Na treningach Tai Chi rozgrzewka stawów skokowych i śródstopia to prawie 70% całej gimnastyki, która ma przygotować ciało do ćwiczeń. Ćwiczenia można by pogrupować na zestawy wzmacniające łuk poprzeczny stopy, łuk podłużny, stawy śródstopia, ścięgno Achillesa. Każde z ćwiczeń wykonywane jest powoli, w skupieniu. Tak, by ćwiczący poczuł własne stopy i w ten sposób poszerzył świadomość swojego ciała. Wśród praktyków Tai Chi zupełnie nie do pomyślenia jest sytuacja, w której ktoś mógłby nie ogarniać świadomością całego ciała! A nie odczuwać stóp po prostu się nie da, bo na zajęciach ćwiczenia usprawniające stopy są tak często wykonywane, że nawet najbardziej oporni po jakimś czasie bez problemów potrafią dokładnie określić np. rozmieszczenie ciężaru ciała na stopach. Ciekawostką jest to, że ćwiczenia oddechu w Tai Chi bardzo często zaczyna się od ćwiczeń związanych ze stopami.

W Chinach jest takie powiedzenie ?człowiek starzeje się od stóp?. Zatem sprawdź w jakiej kondycji są Twoje stopy!

Ćwiczenia również

dla seniorów

W Miejskim Domu Kultury w Wołominie od dłuższego czasu Tai Chi ćwiczy grupa osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa przedpołudniowa). Widzę pozytywne zmiany u większości uczestników. Ich stopy są znacznie bardziej sprawne, mięśnie mocniejsze i wytrzymalsze, a kostka elastycznie pracuje. Dobrze to widać w czasie marszu, wtedy krok jest sprężysty, zdecydowany i nie ma charakterystycznego dla sztywnej kostki szurania butami po ziemi. To, co mnie najbardziej cieszy to doskonały humor i entuzjazm, z jakim seniorzy zabierają się do ćwiczeń. Takie nastawienie powoduje wydzielanie przez organizm sporej ilości dopaminy, serotoniny, czyli hormonów zadowolenia. Trzeba pamiętać, że dobre samopoczucie warunkuje pośrednio poziom naszej odporności na przeziębienia i opóźnia proces starzenia się. Systematyczny ruch, gimnastyka, ćwiczenia doskonale poprawiają funkcje metabolizmu człowieka, procesy trawienia, krążenia krwi, odbudowy poziomu gęstości kości. Nasz organizm podlega ciągłym zmianom, jest nieustannie przebudowywany, dostosowywany do potrzeb funkcjonalnych organizmu, wystarczy pozbawić ruchu jakąś część ciała (jak to ma miejsce przy złamaniach, np. noga w gipsie) i w ciągu dwóch tygodni znacząco spada masa mięśni i osłabiają się ścięgna i wiązadła. Zatem ruch jest niezbędnym składnikiem naszego dobrego funkcjonowania i należy o tym pamiętać szczególnie w okresie letnim.

.
Michał Stachurski,
instruktor Nikko-TaiChi