Święto Flagi w Powiecie Wołomińskim

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym Powiecie Wołomińskim na budynkach samorządowych i domach załopotały biało-czerwone flagi. W wielu miejscowościach m.in. Radzyminie, Markach i Ossowie odbywają się z tej okazji uroczystości i koncerty.

Do  dołączenia do akacji ?Niepodległa ? moja flaga? i wywieszania polskiej flagi przy okazji nadchodzących świąt majowych  zachęcały władze gmin i miast naszego powiatu.

Pokażmy dumę z naszego kraju i historii, która nas łączy! ? można było przeczytać na stronie Urzędu Miasta Ząbki, Urzędu Miasta Wołomin i wielu innych.

– Szanowni Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego, zwracam się z prośbą, abyście w dniach 2 i 3 maja wywiesili biało-czerwone flagi państwowe na swoich domach. Chciałbym, abyśmy w tych szczególnych dniach nie wstydzili się ogłosić, że jesteśmy Polakami, a poprzez ten symboliczny gest wspólnie uczcili Święto Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ? apelował Adam Lubiak,  Starosta Wołomiński.

Burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan i dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury, Rafał Pazio zaprosili mieszkańców do Ossowa, gdzie przy maszcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się część oficjalna obchodów.  Poczet z I LO PUL w Wołominie podniósł flagę na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, którego dla zebranych zaśpiewał Wojciech Bardowski. Po przemówieniach okolicznościowych rozpoczęły się manewry  harcerskie ?W poszukiwaniu biało-czerwonej?, zakończone wręczeniem nagród. Mieszkańcy, którzy 2 maja odwiedzili UM Wołomin mogli otrzymać małą polską flagę.

2 maja punktualnie  o godzinie 12:00 przed mareckim ratuszem w asyście jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach została uroczyście podniesiona flaga państwowa.

Niezwykle uroczyście przebiegały obchody zorganizowane przez Gminę Radzymin i Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy Radzymin. W Dniu Flagi, w ramach cyklu ?Czar dawnych fortepianów?  odbył się koncert Dmitra Ablogina zatytułowany „Maj z Chopinem”.

Ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych polskich świąt państwowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.  Data obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nawiązuje do wydarzeń historycznych. Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Barwy polskiej flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Z heraldycznego punktu widzenia barwami polskimi była biel orła i czerwień tarczy herbowej.  Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu –  symbolizował czystość, porządek i szlachetność.

Biały orzeł na czerwonym tle pojawiał się na sztandarach Królestwa Polskiego już w późnym średniowieczu. Biel i czerwień  pojawiły się po raz pierwszy w charakterze barw narodowych w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a panowie nałożyli biało-czerwone szarfy. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego ? białego orła na czerwonej tarczy herbowej.  7 lutego 1831 r., obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. Takie też barwy witały w Niemczech żołnierzy powstania listopadowego, udających się na emigrację, były używane w trakcie demonstracji solidarności z Polską we Francji, Belgii i Anglii. Biało-czerwone kokardy przypinali uczestnicy demonstracji patriotycznych i polskich zrywów niepodległościowych (powstania krakowskiego w 1846 r. i powstania wielkopolskiego 1848 r.). Żołnierze powstania styczniowego 1863 r. zakładali biało-czerwone opaski. Pierwszą masową demonstracją, w czasie której niesiono biało-czerwone flagi był pochód w Warszawie w 1916 r. z okazji 125 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja..

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano:

?Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny ? biały, dolny zaś ? czerwony.?

Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955. Kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980, ustawę opracował zespół ekspertów w skład którego wchodzili Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski oraz Nikodem Sobczak.

W Polsce flaga  państwowa  ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.  Jeśli  eksponuje  się  na  masztach  więcej  flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

Aleksandra Olczyk
opracowanie m.in. na podstawie materiałów Min. Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.