Sylwestrowe smaki

Jak ten czas szybko leci ? wielkimi krokami, zbliża się kalendarzowa zima. I choć za oknem nic na to nie wskazuje, to pewnie niedługo Pani Zima otuli nas swoim białym, śnieżnym futrem. I znów, jak co roku o tej porze, zastanawiamy się, jak tu spędzić, miło i przyjemnie, tę jedną noc w roku ? Sylwestra!

Wokół biją nas po oczach reklamy balów sylwestrowych zachęcając do przeżycia jedynej w swoim rodzaju nocy właśnie w TYM miejscu. To prawda ? jest to noc jedyna w swoim rodzaju ? zwłaszcza, jeśli się dobrze bawimy! Ale przy dobrej zabawie chciałoby się również dobrze zjeść.

A co zrobić, jeśli zdecydujemy się na zabawę w gronie najbliższych ? rodziny i znajomych, w domowym zaciszu? Musimy pomyśleć również o tym, co postawimy na stół.

Oczywiście można to zrobić na styl staropolski, jak za króla Sasa ? jedz, pij i popuszczaj pasa, ale całe szczęście większość z nas odchodzi już od tego rodzaju biesiadowania. Tym bardziej w sylwestrową noc!

Chciałabym dzisiaj przedstawić Państwu kilka propozycji do wykorzystania podczas przyjęć sylwestrowych w Państwa domach.

Tartinki ? małe kanapki, do zrobienia których możemy wykorzystać przeróżne pasty wykonane na bazie białego sera i jaj.

Muszle makaronowe faszerowane różnymi rodzajami past lub sałatką jarzynową.

Śledzie ? bez nich nie może obejść się żadna impreza. Jest wiele sposobów, na które możemy je podać ? w oleju z cebulką, marynowane, w sosie śmietanowym z dodatkiem cebuli i kwaśnego jabłka oraz tzw. ?śledź pod pierzynką? ? sałatka warstwowa.

Sałatki: jarzynowa; kus ? kus, faszerowane łódeczki z cykorii; gyros.

Można by wymieniać jeszcze wiele innych smakołyków, ale przecież na takiej imprezie nie może zabraknąć również słodkości ? ciast, ciastek, faworków, no i oczywiście króla imprezy ? tortu.

Mam dla Państwa hit ? przepis na tort, którym zdobyłam III miejsce w konkursie na najlepsze potrawy tradycyjne Mazowsza oraz Warmii i Mazur w 2012 roku, zorganizowanym między innymi przez LGD Równiny Wołomińskiej. Jest on naprawdę wyśmienity. Oto tort ?Zimowy ogród?

Biszkopt biały: 3 jaja, 3 łyżki cukru, 3 łyżki mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Potrzebne będą dwa białe placki biszkoptowe. Biszkopt ciemny: 3 jaja, 3 łyżki cukru, 2 łyżki mąki, 1 łyżka dobrego ciemnego kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Do tortu potrzebny jest jeden taki ciemny placek.

Ponadto: 0,5 l śmietany kremówki 30%, 2 op. śmietanfixu, cukier puder, sok z cytryny, 1 puszka toffi, dżem z czarnej porzeczki, kwiaty, owoce do dekoracji.

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej miksując dodawać po trochu cukier i dobrze zmiksować. W mniejszej misce ubić żółtka z 2 łyżkami wody i dodać do piany z białek ? wymieszać łyżką. Dalej mieszając łyżką dodawać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia (w przypadku biszkoptu ciemnego ? mąkę z proszkiem i kakao) ? wymieszać i przełożyć do formy tortowej o średnicy 28 cm. Piec 20 ? 25 min w temperaturze 180 stopni (bez termo obiegu). Po upieczeniu dobrze ostudzić.

Poncz: woda z cukrem, sokiem z cytryny i odrobiną olejku rumowego. Wszystko do smaku. Takim ponczem nasączamy kolejne warstwy tortu.

Sposób wykonania: biały biszkopt, nasączyć, posmarować śmietaną, na to dżem z czarnej porzeczki, ciemny biszkopt, poncz, puszka toffi, biały biszkopt, poncz, śmietana. Śmietaną smarujemy również boki tortu i odstawiamy do lodówki na 24 godz. Przed podaniem na dekorujemy świeżymi kwiatami, owocami lub robimy dekoracje z bitej śmietany.

Tak zakończony bal sylwestrowy wszyscy zapamiętają na długo.

Ewa Wagner