Technik logistyk

Bożena Czapkiewicz - dyrektor EkonomikaPo wakacjach w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie rusza nowy kierunek kształcenia. Uczniowie będą mogli kształcić się w zawodzie technik logistyk

– Logistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodarczej w naszym kraju. Na podstawie obserwacji rynku pracy można odnieść wrażenie, że większość nowo powstających miejsc pracy związana jest właśnie z tą sferą. Powstają nowe sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłowe, dystrybucyjne i transportowo – spedycyjne.

Z każdym takim przedsięwzięciem związane jest powstanie nowego łańcucha przemieszczania dóbr – systemu logistycznego. Każdy system logistyczny potrzebuje pracowników, którzy będą go obsługiwali, dysponując rzetelnym przygotowaniem do wykonywanej pracy – uważa Bożena Czapkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy w Technikum Handlowym w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie powstał nowy zawód – technik logistyk, który stwarza nowe, szerokie możliwości kształcenia oraz budowania kariery zawodowej dla młodzieży.

Absolwent w zawodzie technik logistyk będzie posiadał umiejętności i wiedzę merytoryczną pozwalającą na uzyskanie certyfikatu Europejskiego Systemu Certyfikacji Logistyków w Polsce, co umożliwia mu nie tylko pewne wejście na rynek pracy, ale daje gwarancję uzyskania korzystnego zatrudnienia w każdej firmie niezależnie od jej profilu, wielkości, formy własności, miejsca i kraju. W czteroletnim cyklu nauczania uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie logistyki.

Przygotują się do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ucząc się przedmiotów:
– ogólnokształcących: język polski, język obcy (język angielski i język rosyjski), historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne, przysposobienie obronne.

– zawodowych: podstawy logistyki, gospodarka zapasami i magazynem, ekonomika logistyki, transport i spedycja, planowanie logistyczne, systemy logistyczne, gospodarka elektroniczna, laboratorium logistyczno-spedycyjne, laboratorium magazynowe, język angielski dla logistyków, drugi język obcy dla logistyków.

Uczniowie odbywać będą praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach handlowych, przemysłowych, usługowych, transportowo-spedycyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego.
Na wielu uczelniach wyższych w Warszawie i w całym kraju uruchomiono już kierunki logistyczne.

Bożena Czapkiewicz