Tłuszcz pamięta o Żołnierzach Wyklętych

1 marca, w dniu poświęconym pamięci o Żołnierzach Wyklętych, samorządowcy, mieszkańcy i harcerze z Towarzystwa Skautowego Horn spotkali się na rogu ulic Głowackiego i Warszawskiej, w miejscu gdzie jesienią 1944 roku NKWD urządziło obóz, przetrzymując około dwustu członków Polskiego Państwa Podziemnego.

Prezes Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej Marcin Ołdak wspomniał o osobach, które działały w tym regionie oraz ofiarach represji stalinowskich z lat 1944-1956.
Kwiaty pod tablicą poświęconą lokalnym Niezłomnym złożyli: Zastępca Burmistrza Waldemar Banaszek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Wioletą Kur, przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej Rajski Ptak oraz Kibice Klubu Sportowego Legia Warszawa.
Kilka dni wcześniej, w ósmą rocznicę śmierci Honorowego Obywatela Tłuszcza ? podpułkownika Jana Kazimierza Estkowskiego. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk wraz z Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Marcinem Ołdakiem oddali hołd podpułkownikowi na cmentarzu w Pułtusku.
Jan Estkowski był oficerem 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jako dowódca plutonu uczestniczył w Wojnie Obronnej Polski w 1939 r. W trakcie okupacji niemieckiej działał w Polskim Państwie Podziemnym. Od 1943 r. był zastępcą komendanta Ośrodka Armii Krajowej w Tłuszczu. Mieszkał wtedy w Chrzęsnem
i Ulasku (dzisiejsze Stryjki). Brał udział w akcjach dywersyjnych przeciwko Niemcom. To on dowodził spektakularnym odbiciem braci Wierzbów z aresztu policji granatowej w Tłuszczu. Uczestnik akcji ?Burza?. Po wejściu wojsk radzieckich nie ujawnił się, kontynuując działalność w podziemiu jako pełniący obowiązki szefa tłuszczańskiej AK. Aresztowany przez NKWD w grudniu 1944 r. został poddany okrutnym śledztwom przez NKWD i UB oraz skazany na więzienie. Wyszedł na mocy dwóch amnestii w 1947 roku.

Źródło: UM Tłuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.