Trening uwagi słuchowej w Zielonce

W Szkole Podstawowej nr 3 w Zielonce prowadzony jest trening słuchowy według metody Alfreda Tomatisa. Dzięki tej metodzie można poprawić jakość uczenia się dzieci, a także rozwinąć ich zdolności językowe, komunikacyjne oraz społeczne.

W szkole w Zielonce terapię według tej metody prowadzą doświadczone terapeutki: Monika Kuc i Jolanta Jelonkiewicz-Szostak. Metoda ta polega na kształceniu uwagi i wspieraniu funkcji słuchowej dzieci poprzez słuchanie dźwięków przez urządzenie zwane ,,elektronicznym uchem?. Stymulacja ucha odbywa się poprzez dźwięki określonej, zróżnicowanej częstotliwości. Terapia przebiega w kilku etapach. Poprzedzona jest i zakończona indywidualnym badaniem dziecka. Metoda ta wspiera terapię pedagogiczną osób z dysleksją i dysgrafią, zaburzeniami integracji sensorycznej oraz terapię logopedyczną. Jest bardzo istotna w momencie, gdy występują zaburzenia mowy, brak słuchania ze zrozumieniem lub czytania ze zrozumieniem, problemy z koncentracją, uczeniem się oraz niechęć do współpracy z nauczycielem lub z rodzicem. Trening ma wpływ na zwiększenie zasobu słownictwa, płynność wypowiedzi, elokwencję, sprawność komunikacyjną oraz szybsze przyswajanie języków obcych. Z treningów uwagi słuchowej Tomatisa korzystali między innymi Gérard Depardieu, Romy Schneider i Maria Callas.

Metoda ta daje wsparcie rodzicom i terapeutom w uzyskaniu efektywnej pracy z dzieckiem ,,wymagającym? (opóźniony rozwój mowy, problemy szkolne, dysgrafia, ADHD, jąkanie, zespół Aspergera, autyzm, zespół Downa).

Ćwiczenia stymulują centralny układ nerwowy, dostarczając mózgowi za pośrednictwem ucha energii niezbędnej do wydajnego funkcjonowania. Po treningu ucha zauważa się u dzieci poprawę koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej i lepszą kontrolę napięcia mięśniowego, czego skutkiem jest ich lepsza sprawność fizyczna. Poza poprawą koncentracji uwagi słuchowej badania potwierdziły również: wzrost współczynnika IQ, poprawę umiejętności czytania, percepcji wizualnej, ogólnych zdolności intelektualnych, komunikatywnych, umiejętności werbalizowania swych myśli i uczuć oraz lepsze przystosowanie społeczne. Metoda Tomatisa wpływa również korzystnie na emisję głosu, sprzyja kreatywności, harmonizuje pracę serca, poprawia pamięć, usuwa stres. Jest w pełni oparta na badaniach klinicznych i rekomendowana przez lekarzy, stosowana jest na całym świecie. Jej efekty są trwałe.

Wyniki badań dowiodły, że dźwięki o wysokiej częstotliwości (np. utwory Mozarta) poprawiają aktywność umysłu, zaś te o niskiej ? odwrotnie ? często powodują zmęczenie.

Ewa Dunin-Wilczyńska,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce