Tunele w Wołominie za miesiąc?

We wtorek (27 czerwca) na zaproszenie Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina, na Komisję Bezpieczeństwa Rady Miejskiej przyjechali przedstawiciele PKP PLK: Krzysztof Pietras i  kierownik projektu ­ Paweł Kluczuk. Spotkanie odbyło się na sali konferencyjnej UM.

Przejazdy kolejowe, przejścia podziemne, nieład wokół inwestycji ? to w ostatnich miesiącach zagadnienia często wywołujące niezadowolenie mieszkańców.
Apogeum niezadowolenia wywołało zamknięcie przejścia przez tory na wysokości Powiatowego Urzędu Pracy. Brak informacji, brak alternatywy przejścia na drugą stronę torów niemiło zaskoczył szczególnie rowerzystów, osoby niepełnosprawne i rodziców z dziećmi w wózkach, dla których wejście do przejścia podziemnego i wyjście z niego schodami bez pochylni stanowi niemały wysiłek. Choć w przejściach zainstalowane są windy, to ich użytkowanie pozostawia wiele do życzenia ? z rowerem wejść się nie da a zdarzenie mieszkanki, która została w windzie uwięziona, innych nie skłania do korzystania z tej formy przemieszczania.
Przez wiele dni telefony alarmujące o zaistniałej sytuacji poruszały niebo i ziemię. Wołanie o pomoc w rozwiązaniu problemu docierało wszędzie. Ludzie dzwonili, przychodzili, alarmowali zarówno lokalne redakcje jak i urzędników. Swoje niezadowolenie okazywali również na portalach społecznościowych.
Władze gminy Wołomin do pomocy mieszkańcom oddelegowały pracowników Straży Miejskiej, którzy wspierani przez ochotników z wołomińskiej OSP, pomagali mieszkańcom przedostać się z jednej strony torów na drugą. I choć zdążyliśmy się już przyzwyczaić do utrudnień wynikających z robót budowlanych na kolei i przyległych do linii kolejowej terenach, to brak informacji o planowanych i podjętych krokach właśnie w tym aspekcie, rozgrzał opinię publiczną do czerwoności.
Lawina krytyki posypała się zarówno na inwestora jak i wykonawcę ale najwięcej dostało się wołomińskim samorządowcom. Czy słusznie? Warto obejrzeć i posłuchać nagrania video z tego spotkania, autorstwa Marka Komorowskiego, zamieszczonego na stronie www.zyciepw.pl
? Po kilkudniowych staraniach na nasze zaproszenie przyjechali przedstawiciele PKP PLK Zastępca Dyrektora Regionu Centralnego PKP PLK SA Krzysztof Pietras i kierownik projektu – Paweł Kluczuk z którymi ustalono zasady dalszej współpracy ? mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. W zasadzie to chyba do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy spotkanie dojdzie do skutku. Jak się dowiedzieliśmy goście z PKP PLK obecność na wołomińskiej komisji bezpieczeństwa potwierdzili w dniu komisji – czyli we wtorek 27 czerwca.

2017-06-29_011459

Przedstawicielom inwestora zadawano pytania zarówno ze strony samorządowej jak i od mieszkańców.
Burmistrz Radwan zwróciła uwagę na lokalizacje przejścia dla pieszych łączącego Zagościniec i Duczki, przypomniała o petycji mieszkańców i prośbach przedstawicieli urzędu o uwzględnienie tego przejścia w kolejnej perspektywie unijnej.  ? Niestety prośba ta przez kolej nie została uwzględniona – mówiła.
Wołomińska burmistrz poruszyła również temat niebezpiecznego przejazdu przy stacji Duczki
Przypomniała, że pomimo informacji zawartych w decyzji środowiskowej z października 2011 r gdzie uwzględniono jedynie ekrany nieprzezroczyste nikt nie interweniował. Pytała czy jest możliwa wymiana istniejących kolorowych ekranów na przezroczyste umożliwiające lepsze widzenie nadjeżdżającego pociągu.
Jak widać, pytań i problemów przedstawianych przez stronę urzędową nagromadziło się sporo. Padły też te dotyczące niedostosowanych do potrzeb i psujących się wind. – Ja mogę tylko powiedzieć, że wykonawca nie dal rady, nie stanął na wysokości zadania, ale państwo (jako gmina) daliście radę ? mówił Krzysztof Pietras. W latach 2007-2009 budowaliśmy na podobnych przejściach pochylnie. Dziś instalujemy windy ale jak widać nie powinniśmy już w przyszłości budować takich wind jak te, powinniśmy budować większe ? próbował rozładować atmosferę .
– Dwie sprawy powinny przyspieszyć a mianowicie proces przekazania przez PKP na czas realizacji inwestycji terenów kolejowych, celem zrealizowania inwestycji ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ) tj. ze środków zewnętrznych. Gmina chce zrealizować budowę zajezdni autobusowej przy ul. Legionów i P&R przy ul. ul. Przytorowej w Duczkach. Bez prawa do dysponowania gruntem na czas realizacji inwestycji jest to niemożliwe ? podkreśla Edyta Zbieć. ? I sprawa druga – zostaliśmy zapewnieni, że będzie możliwe doświetlenie chodnika przy wejściu na perony od strony ul. Piłsudskiego, zanim gmina nie zrealizuje inwestycji związanej z zagospodarowaniem terenów przykolejowych ? mówiła wiceburmistrz podczas wtorkowego spotkania.
W odpowiedzi na przewijające się przez całe spotkanie pytanie w sprawie terminu oddania przejazdów dyrektor Pietras uspokajał.
Z dalszej wypowiedzi wynika, że jeśli chodzi o przejazd w ulicy Geodetów to do końca bieżącego tygodnia PKP złoży niezbędną dokumentację do Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego. Natomiast jeśli chodzi o przejazd w ulicy Sasina to trwają tu  prace w zakresie organizacji ruchu. Poczyniono ustalenia ze służbami starosty a sama decyzja czeka na rozprawę w Sądzie Administracyjnym. Do 15 lipca złożone zostaną dokumenty do odpowiedniego nadzoru budowlanego i ciągu 2-3 tygodni powinna być podjęta decyzja na użytkowanie.
W trakcie spotkania nie zabrakło tez pytań od mieszkańców, w których imieniu wystąpiła Renata Chendoszko. Zwracała ona uwagę na brak oświetlenia, na nieporządek wokół terenów przytorowych, na nierówne chodniki ale chciała też wiedzieć czy nie można było wcześniej wystąpić o prawo do dysponowania gruntem?
W konkluzji spotkania ustalono, że Inwestor zadba o sprawniejsze przekazywanie informacji do urzędu, na tyle wcześnie, aby gmina mogła, o mających nastąpić zmianach, z odpowiednim wyprzedzeniem, powiadomić mieszkańców.
Na potrzebę szybszego reagowania na pojawiające się problemy związane z realizacją inwestycji oraz na szereg innych niedogodności zwracali uwagę również radni  biorący udział w spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa pracującej pod okiem Zbigniewa Paziewskiego.
Zapraszamy na pełną relację video z tego spotkania na www.zyciepw.pl

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.