Ubywa dróg gruntowych

O drogowych inwestycjach,remontach, utrudnieniach dla kierowców i budowie kanalizacji rozmawiamy z Adamem Łossanem, burmistrzem Zielonki.

– Od wielu miesięcy na drogach sąsiedniej Kobyłki i Wołomina trwają różnego rodzaju robot, które z jednej strony cieszą, z drugiej zaś złoszczą, szczególnie kierowców. W ostatnim czasie podobnie wygląda sytuacja w Zielonce. Przejeżdżając przez to miasto można zauważyć, że roboty trwają również w kilku miejscach. Co budujecie i jak długo potrwają utrudnienia drogowe?

-Utrudnienia w ruchu drogowym powodują nie tylko prace związane z modernizacją bądź budową dróg. Często jest to spowodowane budową kanalizacji bądź doprowadzeniem innych mediów. W tym roku w Zielonce budowaliśmy kanalizację w 14 ulicach (Ossowska, Niecała, Kołłątaja, Krasińskiego, Paderewskiego, Brzozowa, Obrońców Westerplatte, Syreny, Długa, Krzywa, Krótka, Szczęśliwa, Wolności i Wesoła) o łącznej długości prawie 5 km. Powstało 221 odrzutów z tej sieci do posesji, co daje możliwość bezpośredniego włączenia tych posesji do sieci kanalizacyjnej a tym samym likwidacji szamb. Do końca września planujemy zakończenie ostatniego odcinka w ulicy Wolności (w okolicach bocznicy kolejowej).

– Czy to jedyny obszar, w którym budujecie kanalizację?

– W chwili obecnej tak. Ale niebawem (w drugiej połowie września) rozpoczną się roboty związane z budową kanalizacji w ulicy Słowackiego, Łukasińskiego, Mostowej, Dziennikarskiej (od ulicy Słowackiego do boiska piłkarskiego). Powstanie odcinek o łącznej długości ok. 1200 mb z 64 odrzutami do posesji. Planujemy, że prace te potrwają około 5 miesięcy. I kolejna inwestycja, którą chcemy rozpocząć i zakończyć jeszcze w tym roku ? kanalizacja w ulicy Wspólnej ? 140 mb z 11 odrzutami.

– Jednak największe utrudnienie w ruchu drogowym powodują roboty na drogach o dużym natężeniu ruchu ? choćby ulica Marecka…

– Zamykanie całych ulic na długi czas, jak ma to aktualnie miejsce na ulicy Mareckiej od granicy z Markami do ronda na skrzyżowaniu z drogą 631 jest dużym utrudnieniem dla ruchu drogowego. To jednak bardzo ważna inwestycja. Dlatego też, choć zarządcą ulicy Mareckiej jest Zarząd Powiatu i to on prowadzi tę inwestycję, Zielonka uczestniczy w jej finansowaniu.

– Zielonka to niezbyt rozległe miasto (wyłączając teren poligonu). Wydawać by się mogło, że kłopoty z tak zwanymi ?drogami gruntowymi? nie powinny Was dotyczyć. A jednak w rocznym budżecie przeznaczacie na ten cel środki…

– Jeszcze do niedawna takie drogi stanowiły połowę długości dróg w naszym mieście. Obecnie mamy ich około 9 km. Drogi te dwa razy w roku są równane. Mamy świadomość, że poprawa stanu nawierzchni tych dróg jest krótkotrwała. Nie zmieni się do czasu zbudowania w tych drogach pełnej infrastruktury czyli: kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągów i położenia nawierzchni bitumicznej

na odpowiedniej podbudowie.