Upartyjnienie odwieczny problem samorządów

? Odwieczny problem jaki powstał w samorządach ? ich upolitycznienie ? powoduje walkę stronnictw, które zamiast potykać się o przysłowiowe ?bzdety? powinny zająć się stworzeniem założeń do planistycznego rozwoju miasta zgodnego z założonym wcześniej harmonogramem ? uważa Jerzy Mikulski, radny powiatu wołomińskiego z Wołomina.

Z uwagi na oczekiwania i preferencje rozwoju danego obszaru mieszkańców wschodnich gmin powiatu wołomińskiego można podzielić na dwie zasadnicze grupy.

mikulski

Nowi ? mieszkający tu od niedawna, którzy sprowadzili się z większych aglomeracji ? oczekują spokoju, pięknych widoków i śpiewu ptaków. Ci zasiedziali ? ?starzy?, chcieliby rozwoju ? lepszej komunikacji, rozwijającego się, dającego pracę im samym i ich najbliższym ? przemysłu. Czy potrafimy pogodzić ze sobą tak sprzeczne oczekiwania ?nowych?
i ?starych??

Nasze potrzeby i oczekiwania mają określić powstające obecnie na różnych szczeblach strategie rozwoju. Dobiegają końca prace związane ze Strategią Rozwoju Powiatu Wołomińskiego, która będzie obowiązywała do 2025 roku. W ramach konsultacji w ubiegłym tygodniu (4 września) odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z terenu powiatu zorganizowane przez Wołomiński Klub Biznesu. Jego aktywnym uczestnikiem był między innymi Jerzy Mikulski, radny powiatu wołomińskiego ? wiceprzewodniczący Rady Powiatu i wieloletni burmistrz Wołomina. ? Z tej strony (przedsiębiorców) oczekiwania w stosunku do administracji samorządowej są precyzyjne. Wszyscy zdają sobie sprawę, że aby coś nowego mogło powstać, konieczne są spójne dokumenty planistyczne. Aby móc szybko realizować inwestycje potrzebne są przygotowane tereny oraz Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego na bazie aktualnych studiów i kierunków rozwoju ? podkreślił podczas rozmowy z nami.
W powiecie wołomińskim nie brakuje problemów związanych z dokumentami planistycznymi. Wydaje się, że w dość dobrej sytuacji w tym zakresie jest Gmina Dąbrówka, gdzie urzędujący przez wiele kadencji wójt, zadbał o wyznaczenie terenów pod inwestycje w dogodnej dla inwestorów lokalizacji. Choć zdaniem obecnej, nowej, administracji samorządowej tej gminy, poprzednikowi nie wszystko udało się przeprowadzić właściwie, to z pewnością Dąbrówka nie narzeka na brak inwestorów zainteresowanych lokowaniem swoich przedsięwzięć na wyznaczonych terenach w obrębie gminy. Takiego szczęścia niestety ? nie mają pozostałe gminy.

? Dziś chcąc ? przykładowo w Wołominie ? dojść do porozumienia w sprawie kierunków rozwoju, trzeba wziąć pod uwagę wspólne, z mieszkańcami, tworzenie realnych założeń do projektów planów miejscowych ? przekonuje Jerzy Mikulski.
Trudno się z takim zdaniem nie zgodzić. Czy to jednak jest możliwe? Odkąd pamiętam uchwalenie w Wołominie, jakiegokolwiek dokumentu planistycznego, wywołuje wyjątkowo długie dyskusje powodując często zniweczenie wielomiesięcznych a nawet wieloletnich prac. Można zadać sobie pytanie: czy jest to wina wyjątkowo wymagającego społeczeństwa, czy może zbyt opieszale prowadzonych działań przez administrację samorządową?
Weźmy przykładowo Ossów ? niewielką, acz ważną z punku widzenia historycznego i wizerunkowego nie tylko dla gminy Wołomin ? miejscowość. Toczy się tu od wielu lat dyskusja o problemach komunikacyjnych jak i przeznaczeniu dużych ? niezagospodarowanych terenów. Co
i w jakim czasie można dziś zrobić aby rozwiązać ten problem?
? Należy przystąpić niezwłocznie do utworzenia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, tak, aby dostosować potrzeby Parku Kulturowego do potrzeb mieszkańców i odwrotnie. Należy zaplanować nowy układ komunikacyjny od ronda w Leśniakowiźnie poczynając wzdłuż lasu przez ulicę Krymską do drogi 634 ? mówi radny Mikulski. Zdaniem naszego rozmówcy powstanie w ten sposób alternatywa do obecnego układu dróg Matarewicza i Hallera.
? Przesądzenie w MPZP o przeznaczeniu pól Ossowa pozwoli na wyznaczenie terenów na budownictwo jednorodzinne i intensywne oraz określi inne możliwe sposoby zagospodarowania terenu. Pozwoli też na określenie rangi ulicy ?Grabicznej? w nowo powstającym układzie urbanistycznym a mieszkańcom da szansę na planowanie własnych inwestycji
i realizację marzeń ? wyjaśnia.
Co więc należy zrobić, żeby skutecznie przygotować tak ważne dokumenty dla tego terenu:
? Służby Urzędu Miejskiego powinny zdiagnozować i określić potrzebne działania oraz ustalić ich harmonogram. W celu ustalenia harmonogramu powinna uaktywnić się Rada Miejska. Jeśli do prac przystąpi się niezwłocznie jest realna szansa na osiągnięcie oczekiwanego efektu ? uważa samorządowiec.
W tym miejscu warto by sobie odpowiedzieć na pytanie: Skoro to takie proste i oczywiste to dlaczego od lat kolejne samorządy nie potrafią uporać się z tym zagadnieniem
i rozwiązać problemu?
? Odwieczny problem jaki powstał w samorządach ? ich upolitycznienie ? powoduje walkę stronnictw, które zamiast potykać się o przysłowiowe ?bzdety? powinny zająć się stworzeniem założeń do planistycznego rozwoju miasta zgodnego z założonym wcześniej harmonogramem ? wyjaśnia. Podobne problemy dotyczą również ważnych obszarów na terenie pozostałych gmin.
Czy w obecnej kadencji jest możliwe działanie strategiczne dla rozwoju regionu? W tej chwili trwa kampania parlamentarna w którą zaangażowanych jest wielu samorządowców z terenu powiatu wołomińskiego. Czy w tym czasie w ich imieniu niezbędne zadania wykonują inne osoby ? raczej wątpliwe. Czyżbyśmy mieli stracić kolejną kadencję? Oby nie!

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.