Uprawnienia rodzicielskie – zmiany w 2016 r

2 stycznia 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące uprawnień rodzicielskich. Do tej pory z uprawnień kodeksowych mogli korzystać tylko rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, od 2016 r. osobami uprawnionymi będą także inni, np. pracownik ? członek najbliższej rodziny, , a także rodzice , którzy sami podlegają ubezpieczeniom społecznym w razie choroby i macierzyństwa z innego tytułu, np. działalności gospodarczej, umowy zlecenia.

Najważniejsze zmiany:
1. zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem (art. 188 kp)  – pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko będzie przysługiwać zwolnienie ?na opiekę? w wymiarze 16 godzin, lub 2 dni. Pracownik sam będzie decydował  o sposobie wykorzystania (w pierwszym wniosku złożonym w danym roku kalendarzowym).
2. Przestanie istnieć dodatkowy urlop macierzyński ? stanie się częścią urlopu rodzicielskiego.
3. Pracownica po wykorzystaniu po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego  będzie mogła zrezygnować z pozostałej części  jeśli pozostałą część urlopu wykorzysta ojciec: a) pracownik, b) ubezpieczony, który w tym celu przerwie działalność zarobkową
4. Urlop rodzicielski ? zostanie wydłużony  o wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego (np. 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, 34 tygodnie w pozostałych przypadkach). Będzie go można wykorzystać maksymalnie w 4 częściach. 16 z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.
Przebywający na urlopie rodzicielskim pracownik będzie mógł podjąć pracę w macierzystym zakładzie pracy w wymiarze maksymalnie połowy etatu. Ponieważ urlop rodzicielski będzie udzielany tylko na pozostałą część, to będzie się proporcjonalnie wydłużał (najwyżej do 64, lub 68 tygodni).
5. Urlop ojcowski ? wymiar nadal będzie wynosił 2 tygodnie, ale będzie mógł być wykorzystany jednorazowo lub w dwóch jednotygodniowych częściach do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.
6. Urlop wychowawczy ? wynosi 36 miesięcy, może być udzielany maksymalnie w 5 częściach do upływu roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
– Z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego rodzice będą mogli korzystać jednocześnie (spowoduje to skrócenie urlopu)
– Jeśli tylko jeden rodzic będzie składał wniosek o urlop wychowawczy to przysługuje mu prawo do 36 miesięcy urlopu wychowawczego
– Termin składania wniosków o urlop rodzicielski i wychowawczy zostanie wydłużony do 21 dni

Monika Kwiatkowska ? Deptuła
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.