Uwaga na barszcze kaukaskie

Kontakt z sokiem kaukaskich barszczy, przy dostępie światła słonecznego, skutkuje silnymi poparzeniami skóry. Objawy obrażeń mogą pojawić się w ciągu 24-48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami. Jako gatunki inwazyjne, kaukaskie barszcze stanowią także istotne zagrożenie dla roślinności rodzimej.

Według danych ekspertów ze strony internetowej www.barszcz.edu.pl na terenie województwa mazowieckiego do 2016 roku znajdowało się 50 potwierdzonych stanowisk kaukaskich barszczy oraz 135 niezależnych zgłoszeń, które nie zostały dotychczas zweryfikowane w terenie. Rozpoczęcie zwalczania populacji kaukaskich barszczy jest zalecane z początkiem okresu wegetacyjnego.

Wszystkie dotychczasowe znane metody zwalczania kaukaskich barszczy oraz zasady i zalecenia, jakie powinny im towarzyszyć, zostały opisane w opracowanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczy Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski” dostępnych na stronie internetowej www.gdos.gov.pl/zwalczanie-inwazyjnych-barszczy.
Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozmieszczenia kaukaskich barszczy na Mazowszu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.barszcz.edu.pl/kaukaskie-barszcze-na-mazowszu.
Informacje na temat barszczu Sosnowskiego można znaleźć w ulotce informacyjnej opracowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?
Przede wszystkim jest to bardzo duża roślina ? dorasta do 4-5 metrów wysokości, u nasady jego łodyga może mieć średnicę 10-12 cm. Do takich rozmiarów barszcz Sosnowskiego dorasta zaledwie w czasie jednego sezonu.
Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych. To ta sama rodzina, w której jest m.in.koper. I właśnie koper może nam ułatwić rozpoznanie barszczu Sosnowskiego. Wygląda on bowiem jak gigantyczny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach.
Liście podzielone są pierzasto, co wyraźnie odróżnia barszcz Sosnowskiego od innych dużych roślin takich jak na przykład łopian. Mogą mieć średnicę 1,5 metra. Łodyga jest w środku pusta.

Co zrobić w przypadku poparzeń?
Nawet w razie podejrzenia kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Konieczne jest unikanie słońca przez nie mniej niż 48 godzin. To bardzo ważne, gdyż to właśnie promieniowanie słoneczne przyspiesza i intensyfikuje działanie furanokumaryn.
Jeśli pojawią się objawy oparzeń, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Dotyczy to wszystkich, bo rany mogą być głębokie i źle się goić. Co więcej szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby.

Źródło: UM Marki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.