V Ogólnopolski Plener Malarski ?Chrzęsne 2019?

W  niedzielę 4 sierpnia 2019 r. już od godziny 15.00 do Pałacu w Chrzęsnem zaczęli przybywać goście chcący obejrzeć efekt tegorocznych działań artystów tworzących prace w ramach V Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego ?Chrzęsne 2019?. Wydarzenie z każdym rokiem przyciąga więcej widzów. Tegoroczna frekwencja była miłym zaskoczeniem dla organizatorów.

Pomysłodawcą i organizatorem V Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego ?Chrzęsne 2019? było stowarzyszenie Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury, które od pięciu lat organizuje plener zakończony wystawą z koncertem wspólnie z Powiatem Wołomińskim i Pałacem w Chrzęsnem. Tegoroczny finisaż pleneru zgromadził wyjątkowo dużą ilość odbiorców a wystawa zajmująca trzy pałacowe pomieszczenia cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W związku z tym, decyzją wszystkich organizatorów i twórców, będzie prezentowana do 15 września włącznie.
– Cieszę się bardzo, że pomysł jaki zrealizowaliśmy po raz pierwszy pięć lat temu, urósł do rangi wydarzenia chętnie odwiedzanego nie tylko przez mieszkańców powiatu wołomińskiego i zyskuje dobre recenzje. Jako koordynator i komisarz organizacyjny staram się, aby w każdym kolejnym cyklu, oprócz prac, które powstają w trakcie trwania pleneru, pokazać mniej lub bardziej znanego artystę lokalnego. Tak jest i w tym roku ? mówi Teresa Urbanowska, dziennikarz ?Życia Powiatu na Mazowszu? i prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury
Wśród wystaw towarzyszących wystawie prac poplenerowych do tej pory prezentowano między innymi:
I Plener – prace z klimatem morskim malowane przez artystów zrzeszonych w Podkarpackim Oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz zdjęcia ś.p. Tadeusza Ślepowrońskiego ? pokazujące piękno wołomińskiej ziemi;
II Plener ? prace malujących lekarzy z całej Polski z działającej pod okiem Włodzimierza Cerańskiego Pracowni Malarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i zdjęcia Marka Komorowskiego z Kobyłki
III Plener ? prace indywidualne: Krzysztofa Szali, Adama Mendali, Zbigniewa Dziwosza i Janusza Maśnika oraz wystawa fotograficzna w holu głównym Pałacu autorstwa Edwina Tadycha i Mieczysława Bugnackiego;
IV Plener ? indywidualna wystawa prof. Zdzisławy Ludwiniak i wycinanki Gabrieli Czarneckiej oraz wystawa prac powstałych w ramach rocznych działań Pracowni Artystycznych Wyzwań (PAW) prowadzonej przez Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury ?Malujemy Wołomin? i ?Namaluj z nami Wołomin?
Tegoroczny V Plener ? indywidualna wystawa porcelany Danuty Rasińskiej oraz obrazów: Joanny Morawskiej-Grzędy, Marzeny Nalepy i Sławomira Piotra Stolarskiego.
– Ważne jest dla mnie to, że na każdy z naszych plenerów przyjeżdża wielu twórców z całej Polski, którzy raz goszcząc na równinie wołomińskiej chętnie do nas wracają. Nawiązała się stała współpraca z kilkoma środowiskami artystycznymi działającymi na terenie naszego kraju takimi jak: stowarzyszenie Silesia Tak-Art. z Tychów i prezes Małgorzatą Szala, prowadzona przez Włodzimierza Cerańskiego Pracownia Malarska Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, czy Stowarzyszenie Marynistów Polskich ? podkreśla Urbanowska. ? Radością napawa mnie również fakt, że drugi rok z rzędu prof. Zdzisława Ludwiniak zgodziła się być Komisarzem naszej poplenerowej wystawy. Jej fachowe oko pozwoliło nam na znacznie ciekawszą ekspozycję prac plenerowych ? dodaje.
W tegorocznym, V Ogólnopolskim Plenerze Malarskim ?Chrzęsne 2019?, uczestniczyli: Maryla Beniger – Warszawa, Włodzimierz Cerański – Warszawa, Gabriela Czarnecka – Wołomin, Sylwester Jach – Kielce, Kazimierz Kubacz – Wołomin, Roberta Marcinkowska – Gniezno, Ewa Mendala – Gniezno, Joanna Morawska-Grzęda – Kobyłka, Marzena Nalepa Wołomin, Danuta Rasińska – Wołomin, Waldemar Rogala – Warszawa, Katarzyna Rozbicka – Wołomin, Sławomir Piotr Stolarski – Ząbki, Teresa Urbanowska – Wołomin, Ewa Ważny – Żory. W tym roku wystawy towarzyszące temu wydarzeniu to wystawy: ?Dwa światy? prezentująca twórczość Marzeny Nalepy (Wołomin) i Joanny Morawskiej- Grzędy (Kobyłka). oraz ?Konstrukcja ? dekonstrukcja? prezentująca twórczość Sławomira Piotra Stolarskiego (Ząbki). Wydarzenie rozpoczął koncert w wykonaniu: Małgorzaty Marczyk (fortepian) i Wojciecha Urbanowskiego (bas/baryton).

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.