Vademecum w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

Jak co roku, od dziesięciu lat w ostatnią niedzielę kwietnia, w Strachówce w powiecie wołomińskim odbyła się wyjątkowa uroczystość, organizowana przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska, ?Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida?.

Uroczystość nawiązuje  do historycznego zdarzenia, które odbyło się 25 kwietnia 1818 roku, ślubu Ludwiki Ździeborskiej i Jana Norwida, rodziców czwartego wieszcza. Z dworu prababki Hilarii Sobieskiej w Strachówce narzeczeni wyjechali bryczką do parafialnego kościoła w pobliskim Sulejowie, gdzie w obecności księdza Jakuba Dosta udzielili sobie sakramentu małżeństwa. Młodzi zamieszkali w Strachówce. Tu na świat przyszedł Ludwik i Paulina starsze rodzeństwo Cypriana. Cyprian choć urodził się już w Laksowo Głuchach, to trzy lata później, po śmierci matki, wrócił pod opiekuńcze skrzydła prababki Hilarii.

27 kwietnia 2014 roku mieszkańcy i zaproszeni goście z powiatu wśród, których był m.in. starosta powiatu wołomińskiego pan Piotr Uściński, samorządowcy: wójt Kobyłki wójt Klembowa Kazimierz Rakowski, wójt Strachówki Piotr Orzechowski, radni powiatowi i gminy Strachówka z panią przewodniczącą Barbarą Rosą na czele, przewodnicząca ZNP z Wołomina Anna Sęk, druhowie OSP, panie z KGW z Równego i Strachówki, nauczyciele, uczniowie, rodzice Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, przedstawiciele prasy lokalnej spotkali się na uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe OSP z Boruczy, Równego, Strachówki, ZS w Strachówce, aby oddać hołd nie tylko wielkiemu Poecie, ale także świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II w dniu jego kanonizacji. W kazaniu ksiądz proboszcz Mieczysław Jerzak zwrócił uwagę na myśl Świętego Polaka o znaczeniu i roli rodziny w wychowaniu kolejnych pokoleń. Po Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i odśpiewali jego ulubioną pieśń ?Barka?. Weselny korowód bryczek i wozów konnych na czele z konną strażą I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, z gimnazjalistami w historycznych strojach, gośćmi wyruszył do Sulejowa. Przejazd wśród malowniczych łąk, to był czas zadumy i ?zapatrzenia się? na norwidowską ziemię. W kościele p.w. Trójcy Świętej ?weselników? przywitał proboszcz ks. Józef Rutkowski. Goście wysłuchali prozy ?Archeologia? C. Norwida o małżeństwie w wykonaniu Kasi Wysockiej uczennicy klasy II PG w Strachówce. W drodze powrotnej orszak zatrzymał się przy miejscowym cmentarzu, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Jakuba Dosta.

W Strachówce uczniowie gimnazjum, ?szlachta? odtańczyła poloneza. Zaprosiła wszystkich do wspólnego wykonania tego narodowego tańca. Dostojnym, tanecznym krokiem wprowadziła gości na salę gimnastyczną, gdzie prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska Grażyna Kapaon zaprosiła wszystkich na Koncert Papieski. Artyści Barbara Żarnowiecka (sopran), Wiktor Brzuchacz (fortepian), Robert Olejniczak (flet), Łukasz Wroński (tenor) wykonali utwory Bacha, Schuberta, Haendla. Przeplatała je przepiękna recytacja poezji Karola Wojtyły w wykonaniu Jerzego Łazewskiego. Były fragmenty ?Tryptyku rzymskiego?, wierszy ? Miłość mi wszystko wyjaśniła?, ?To przyjaciel?, ?Pieśń o słońcu niewyczerpanym?, ?Zdumienie?. Jeszcze raz sala wspólnie odśpiewała ?Barkę?. Oklaskom nie było końca, tak jakby słuchający chcieli zatrzymać tę niezwykłą chwilę, w której jak kiedyś, wszyscy ?byli jedno?.

Koncertowi towarzyszyła wystawa przygotowana przez Józefa i Grażynę Kapaon pt ?Jeden zaszczyt: być człowiekiem?. We wstępie do wystawy możemy przeczytać ?W Niedzielę 27 kwietnia 2014 na szlaku świętości spotkali się w Strachówce i całej Rzeczpospolitej Norwidowskiej Karol Wojtyła polski Papież i Cyprian Norwid czwarty polski wieszcz. Wystawa pokazuje, jak są sobie i nam bliscy. Jak ich widzenie świata, człowieka i Boga się splata i zazębia. Dlaczego w tytule najważniejszym słowem jest Człowiek? – ?Brat naszego Boga? (K. Wojtyła), ?Sąsiad Boga? (C. Norwid), którego nie można w pełni zrozumieć bez Chrystusa? Osoba!

Dlaczego taki tytuł wystawy w dniu kanonizacji Jana Pawła II i X Norwidowskiego Vademecum?

Bo to jest najgłębsza podstawa rozumienia Człowieka przez czwartego Wieszcza, nowego Świętego i przez czasy nam współczesne. Człowieczeństwo to nie tylko dla Poety zaszczyt, wartość, niezależnie od rasy, płci, pochodzenia, religii. ?Człowiek nie tylko jest interesujący, ale i święty i szanowny… ma w piersiach Bożego anioła? (C. Norwid). Wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie.

Uroczystość zakończyła się weselną biesiadą, na której nie zabrakło lokalnych przysmaków pierogów z kurkami, z kaszą, kartaczy przygotowanych przez panie z KGW z Równego i Strachówki., cukierniczych wypieków mam z rady rodziców Zespołu Szkół.

Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali okolicznościowymi pocztówkami ze świętym Janem Pawłem II i Cyprianem Norwidem.

Uroczystość objął swoim patronatem Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wójt Gminy Strachówka Piotra Orzechowskiego. Impreza współfinansowane była ze środków Powiatu Wołomińskiego.