Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida po raz XI

W Strachówce 3 maja 2015 roku po raz jedenasty Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska zorganizowało imprezę plenerową ?Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida?. Wydarzenie nawiązuje do ślubu Ludwiki Zdzieborskiej i Jana Norwida, rodziców Cypriana, który odbył się 25 kwietnia 1818 roku w kościele parafialnym w Sulejowie.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele w Strachówce z udziałem pocztu sztandarowego Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.

Mszę odprawił i gości przywitał proboszcz parafii w Strachówce ks. Mieczysław Jerzak.

Następnie rozpoczęła się rekonstrukcja szlacheckich zwyczajów ślubnych w wykonaniu gimnazjalistów, którą przygotowała pani Renata Ołdak.

Na stopniach kościoła młodzież szkolna zaprezentowała zebranym prośby swata o rękę panny i błogosławieństwo rodziców, a właściwie dziadków Ludwiki, udzielone narzeczonym.

Następnie korowód weselny prowadzony przez jeźdźców z Pułku Ułanów Krechowieckiech z Kobyłki ruszył mazowiecką równiną do kościoła w Sulejowie.

Na przedzie bryczka z parą młodych, za nimi drużbowie i szlachta, goście w wozach konnych i mechanicznych. Korowód dwa razy zatrzymywał się przed weselnymi bramami ustawionymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Strachówki i Jadwisina.

Para młoda przyjmowała życzenia i ?wykupowała? prawo do dalszej drogi drobnymi prezentami. Nie zabrakło ludowych przyśpiewek i dowcipów.

W Sulejowie para młodych została przywitana przez Kazimierza Rakowskiego, starostę wołomińskiego, a w świątyni przez proboszcza ks. Józefa Rutkowskiego.

Przy śpiewie ?Ave Maria? Schuberta w wykonaniu Arnolda Kłymkiwa szlachta weszła do kościoła gdzie młodzi złożyli sobie przysięgę.

Panie ze Stowarzyszenia Miłośników Sulejowa zaśpiewały dwie bardzo piękne piosenki.

Jedna z nich została nawet ułożona przez nie specjalnie na tę okazję ? opowiada historię ?Vademecum? oraz rodziny Sobieskich i Norwidów, która nierozerwalnie połączyła Strachówkę i Sulejów.

Warto wspomnieć również, że zgromadzeni wysłuchali przepięknego koncertu młodego lokalnego artysty ? Arnolda Kłymkiwa, studenta II roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jego występ sprawił, że było podniośle, patriotycznie i wzruszająco, szczególnie podczas wykonywania przez niego utworu ?Tu wszędzie jest moja ojczyzna?, znanego z wykonań Jana Pietrzaka ?Taki kraj?.

Było też romantycznie w chwili gdy mogliśmy posłuchać światowych przebojów o miłości ?Besame mucho?, ?Love story?, ?Siboney?, ?Całuję Twoją dłoń madame? a na wyjście Halleluja.

Drużbowie wiwatowali na cześć nowożeńców, a druhny obdarowały pannę młodą różami.

W drodze powrotnej do Strachówki szlachta złożyła kwiaty na płycie nagrobnej księdza Jakuba Dosta, który dwieście lat temu udzielał ślubu Norwidom.

W Strachówce, jak każe staropolski zwyczaj, młodzi zostali przywitani chlebem i solą.

Natomiast samo wesele ? zgodnie ze szlacheckim zwyczajem ? rozpoczęło się polonezem. Po wykonaniu swojej części popisowej młodzież zaprosiła do wspólnego Poloneza gości, którzy zawitali tego dnia do Strachówki ? Kazimierza Rakowskiego, starostę wołomińskiego; Janusza Werczyńskiego ? przewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego, radnych powiatowych ? lokalną Magdę Suchenek i radnego z Kobyłki ? Andrzeja Zbyszyńskiego.

Ostatnim akordem rekonstrukcji były oczepiny przy obrzędowej pieśni ?Oj, chmielu, chmielu? w wykonaniu pań z KGW w Strachówce.

Druhny zdjęły młodej wianek z mirty i nałożyły koronkowy czepek mężatki.

W tegorocznym XI ?Vademecum? wzięli udział m.in. starosta wołomiński ? Kazimierz Rakowski, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego ? Janusz Wereszczyński, radni powiatowi Andrzej Zbyszyński, Magdalena Suchenek, prezes LGD ?Równiny wołomińskiej? ? Rafał Rozpara, wójt Gminy Strachówka ? Piotr Orzechowski, sekretarz gminy ? Krzysztof Jezierski, przewodnicząca Rady Gminy Strachówka ? Anna Ołdak, radni, sołtysi i zacni goście z całego powiatu i gminy.

? Dla nich przygotowaliśmy także dwie nasze wystawy: ?O szlacheckich zwyczajach ślubnych? oraz ?Ach, co to był za ślub?. Ta druga była efektem konkursu dla mieszkańców powiatu na starą ślubną fotografię. Zwyciężyło zdjęcie i opis zgłoszone przez panią Barbarę Kocikowską-Kopyt z Radzymina ? mówi Grażyna Kapaon, dyrektor szkoły i prezes Stowarzyszenia.

Goście bawili się do wieczora posilając się swojskim jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Jadwisina, Równego, Strachówki, Radę Rodziców Zespołu Szkół i członków stowarzyszenia.

? Z serca Wam za to dziękujemy. Dziękujemy za pomoc pracownikom szkoły i nauczycielom, szczególnie Mirce Ufnal, Iwonie Gajdzie, Marioli Orzechowskiej, Ani Fortunie, Emilii Badurek, Sebastianowi Radzio, Basi Janus i Renacie Ołdak ? podkreśla dyrektor szkoły.

? Dziękujemy Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi i Wojewodzie Mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu za honorowy patronat nad ?Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida?, a panu staroście Kazimierzowi Rakowskiemu za słowa pełne uznania dla pracy Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska i nasz wkład w ?przywracanie pamięci i kulturę nie tylko powiatu, ale całego Mazowsza? ? dodaje prezes Grażyna Kapaon.

Podczas podziękowań Grażyna Kapaon zwróciła szczególną uwagę na wieloletnie wsparcie jakie Vademecum otrzymywało od mieszkańca Jadowa, wieloletniego radnego powiatowego ? Krzysztofa Kalinowskiego.

Nasza redakcja uczestniczyła do tej pory już w kilku korowodach norwidowskich w Strachówce, jednak tak pięknej pogody na jaką impreza natrafila w tym roku chyba dawno nie było, toteż organizatorom udało się zrealizować chyba wszystkie założenia. Dopisali również goście.

Organizację Vademecum dofinansowano ze środków powiatu wołomińskiego i Gminy Strachówka.

Patrząc na zmiany jakie w ostatnim czasie zaszły w obrębie Zespołu Szkół w Strachówce ? wypada tylko pogratulować zarówno dyrekcji szkoły jak i władzom samorządowym Strachówki ? konsekwentnej realizacji zarówno cyklicznej imprezy jaką jest Vademecum jak i dążeń do poprawy warunków w jakich się ono odbywa. Wiele się tu zmieniło na lepsze.. A jak wiele? – o tym można się przekonać oglądając zdjęcia sprzed kilku lat.

 

Oprac. Teresa Urbanowska w oparciu o materiały nadesłane przez organizatora,

zdjęcia Tadeusz Ślepowroński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.