W 95. rocznicę Cudu nad Wisłą

Trzeba przyznać, że w tym roku dzień 15 sierpnia wywołał chyba mniej emocji i negatywnych komentarzy niż było to w ostatnich latach. W Ossowie rozpoczęło się tradycyjnie ? poranną modlitwą przy krzyżu ks. Ignacego Skorupki, gdzie przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz władz samorządowych Ziemi Wołomińskiej złożyli kwiaty. Natomiast w Radzyminie o poranku w górę wzleciało 7000 gołębi. To również tradycyjny początek obchodów tego święta.
Przesłanie ze Śląska
i list od Prezydenta RP
W Ossowie mszę św. celebrował ks. Abp Damian Zimoń ze Śląska oraz ks. Abp Henryk Hoser. W homilii ks. Abp Zimoń nawiązał do zwycięstwa polskich żołnierzy w 1920 roku. ? Tryumf naszych żołnierzy tu pod Warszawą był niezwykły. Dlatego to zwycięstwo nazwano ?Cudem nad Wisłą? – mówił. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień i wystąpień. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał poseł na Sejm RP Mariusz Błaszczak. Po apelu poległychzłożono wieńce na mogiłach młodych obrońców Ojczyzny spoczywających obok ossowskiej kaplicy. We mszy św. licznie uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele parlamentu i wszystkich szczebli samorządu nie zabrakło też administracji rządowej.
Nowe popiersia
W tym roku w Ossowie upamiętniono kolejne dwie ofiary lotniczej katastrofy w Smoleńsku: Stefana Melaka i gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
W uroczystości odsłonięcia popiersi, którą poprowadzili ks. Abp. Henryk Hoser i ks. Jan Andrzejewski, uczestniczyli członkowie rodzin śp. Stefana Melaka oraz śp. Bronisława Kwiatkowskiego. Wzięli w niej udział również: Jan Pietrzak, i posłowie na Sejm RP Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin. W ?Dolinie dębów? zjawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy uczestniczący w obchodach 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.
Inicjatorem budowy Panteonu jest Ryszard Warczak. Miejsce pamięci powstaje od 2010 r. Pierwszym etapem było posadzenie 96 dębów. Następnie zaczęto odsłaniać popiersia ofiar katastrofy. Jako pierwszy w Panteonie Bohaterów został upamiętniony prezydent Lech Kaczyński.
Stefan Melak był przewodniczącym Komitetu Katyńskiego. Już od czasów studenckich był związany z opozycją antykomunistyczną. Szczególnie mocno walczył o to, by odkłamać zbrodnię katyńską. W 1981 r. roku kierował akcją ustawienia pierwszego w Polsce ?Pomnika Katyńskiego?, który po kilku godzinach został usunięty przez władze.
Generał Bronisław Kwiatkowski był dowódcą operacyjnym Sił Zbrojnych. Całe życie był związany z Wojskiem Polskim m.in. dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym na misji stabilizacyjnej w Iraku.
W Panteonie oprócz wymienionych znajdują się również popiersia: bp. Tadeusza Płoskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Franciszka Gągora, gen. Wojciecha Lubińskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego, bp. Mirona Chodakowskiego, gen. Andrzeja Błasika, Anny Walentynowicz i Janusza Kurtyki.
Inscenizacja
Bitwy Warszawskiej
Po uroczystościach religijnych wszyscy zebrani byli świadkami widowiska rekonstrukcyjnego na błoniach ossowskich. Kobyłkowskie Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz grupy rekonstrukcji historycznych stworzyły plenerowe widowisko.
Fundacja ?Dzieci ? Dzieciom? wspólnie z Powiatem Wołomińskim zorganizowała rodzinną grę terenową śladami Bitwy Warszawskiej z 1920 r., a Poczta Polska, Mecenas Rekonstrukcji, uruchomiła punkt werbunkowy, w którym wydawano karty mobilizacyjne, biało-czerwone opaski i okolicznościowe pocztówki oraz przygotowano wystawy znaczków i broni.
Na stoisku fundacji czekały liczne atrakcje i zadania: mapa-klucz, szyfry, rzut granatem, stanowisko strzeleckie, Bitwa Warszawska-układanka, skrzynia z dokumentami i pole minowe.
Prezydent Andrzej Duda
w Radzyminie
We mszy św. w Radzyminie uczestniczył m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz wicepremier Janusz Piechociński.
W okolicznościowych wystąpieniach goście podkreślili znaczenie Bitwy Warszawskiej w historii naszego narodu.
? Bitwa, która miała wtedy miejsce jest z pewnością przełomowych momentów tamtej strasznej wojny, która mogła się zakończyć także katastrofą dla Europy. Historycy nie mają wątpliwości, że zamiarem bolszewików było zapanowanie nad całym kontynentem, a nie tylko pokonanie Polaków. Wierzyli w swój potencjał, tymczasem połamali sobie zęby już na polskiej armii ? mówi Prezydent.
Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński zaapelował do wszystkich sił politycznych i Polaków o budowanie jeszcze większej wspólnoty, solidarności i przyjaźni. Podkreślił, że wspólnota ta powinna być budowana m.in. ze świadomością wartości wypływających z posiadania ?własnego, suwerennego rządzonego przez Polaków państwa?.
Zaczęło się w Ząbkach
Wielkie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. zaczęło się… w Ząbkach gdzie stacjonowała 8 Dywizja piechoty pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Stąd wyszedł ks. Ignacy Skorupka, prowadząc batalion ochotników. Również w Ząbkach, na terenie posiadłości księżnej Radziwiłłowej był zorganizowany szpital polowy. Żołnierze ranni w walkach na przedpolach Ossowa, którzy tu zmarli, zostali pochowani w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu ? mówił Robert Perkowski burmistrz Ząbek, podczas obchodów 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ząbkach w dniu 13 sierpnia.
XV Mistrzostwa Polski
Formacji Kawaleryjskich
W dniach 15-16 sierpnia na polach Ossowa rozegrano XV Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich. Najlepsza w dwudniowych zmaganiach okazała się sekcja z 10 Pułku Ułanów Litewskich z Zaręb Kościelnych. Drugie miejsce przypadło 1 Pułkowi Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, a na trzecim uplasował się 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich z Zamościa. Patronat nad zawodami objął Starosta Wołomiński i Minister Obrony Narodowej.
Zmagania ułanów od wielu lat gromadzą na błoniach Ossowskich grono miłośników tradycji kawaleryjskich. Mistrzostwa rozpoczęły się od trzech konkursów, rozegranych w sobotnie popołudnie po rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 r. Uczestnicy zawodów wzięli czynny udział w widowisku rekonstrukcyjnym, by później stanąć w szranki i rywalizować o miano najlepszej sekcji w kraju.
W niedzielę rozegrano konkursy jazdy terenowej oraz władania lancą i szablą. Sędziowie zawodów skrupulatnie policzyli zdobyte punkty i ogłosili klasyfikację generalną. Zanim to nastąpiło, kawalerzyści zaprezentowali zebranej publiczności pokaz swoich umiejętności i wykonali wspólną szarżę.
W uroczystości zakończenia Mistrzostw uczestniczył wicestarosta Adam Łossan oraz burmistrzowie Kobyłki, Zielonki i Marek oraz wiceburmistrzowie Wołomina i Ząbek. Samorządowcy otrzymali od rotmistrza Andrzeja Michalika, głównego organizatora mistrzostw, pamiątkowe szable za wieloletnie wspieranie tradycji kawaleryjskich. Imprezę wsparli również sponsorzy wywodzący się z lokalnych przedsiębiorców. Za I miejsce sekcja otrzymała siodła, za drugie – szable, a za trzecie miejsce nagrodą były lance.
Gry, festyny i zabawy
…to już nieodłączny element obchodów rocznicy 1920 roku. Na wieczorne koncerty do Wołomina i Radzymina przybywają licznie nie tylko mieszkańcy tych gmin. W tym roku dużą atrakcją okazał się QUIZ w którym pytano o organizatorów wydarzenia, partnerów, święta związane z 15 sierpnia czy artystów występujących na tegorocznym festynie. Następnie, na scenie wystąpił Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Kolejny koncert zagrał zespół MEGA DANCE, który rozgrzał publiczność do czerwoności! A to rozgrzanie zdecydowanie przydało się na ostatni punkt programu, czyli koncert MROZA! W Radzyminie gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek.
W tym roku z uwagi na suszę i zagrożenie pożarowe organizatorzy zrezygnowali z fajerwerków na zakończenie impez w swoich miejscowościach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.