W Kobyłce stawiają na PPP

O perspektywie nowych miejsc pracy w tworzonych na terenie Kobyłki zakładach, realizacji inwestycji w systemie PPP i ścieżkach rowerowych wzdłuż torów kolejowych z Piotrem Grubkiem, wiceburmistrzem Kobyłki, rozmawia Teresa Urbanowska

? Kobyłka powoli staje się jedną z niewielu w Polsce Gmin przodujących w realizacji przedsięwzięć w ramach PPP. Dziś  słyszymy, że powstały trzech partnerstwa…
? To prawda. Jesteśmy prekursorem inwestycji realizowanych w ramach partnerstw publiczno-prywatnych na terenie powiatu wołomińskiego i jedną z 10 gmin na Mazowszu, gdzie zostały podpisane umowy o ppp i są realizowane takie projekty. Trzeba dodać, że w całej Polsce dotychczas przedsięwzięć ppp jest niewiele ponad 100! Nasze działania zostały już dostrzeżone na zewnątrz.
Pierwsza inicjatywa, w ramach której po ponad 3-letnich przygotowaniach, w grudniu 2015r. powołana została spółka ?Kobyłka Dom? jest już zaawansowana. Został złożony wniosek o pozwolenie na budowę pierwszego obiektu mieszkaniowo-usługowego. Liczymy, że wszystko w dokumentacji jest przygotowane należycie i że jeszcze w sierpniu ruszy budowa obiektu, w którym zaprojektowane w parterze powierzchnie usługowe w większości będą przeznaczone na potrzeby Miasta Kobyłka. Mówimy tutaj o lokalach dla miejskiej biblioteki publicznej i przedszkola dla 100 dzieci o łącznej powierzchni ok. 500m2. Na pozostałych kondygnacjach zaprojektowano 84 mieszkania o powierzchniach od 30 do 70m2 wraz z miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Zadaniem spółki jest również zaprojektowanie i budowa ul. Fałata (na odcinku Ręczajska-Leśna). Planowane oddanie budynku do użytku to IV kwartał 2017r. Obiekt powstanie na działce o powierzchni ok. 3800m2, będącej własnością miasta, która po uzyskaniu pozwolenia na budowę zostanie wniesiona aportem do spółki. Poprzez stosowne zapisy w umowie spółki, miasto ma pełną kontrolę nad inwestycją na każdym jej etapie.
? Nie jest to jedyne przedsięwzięcie realizowane jako ppp w Kobyłce
? W drugim projekcie z zawartą już umową o ppp, a dotyczącym modernizacji energetycznej trzech szkół, przedszkola, ośrodka zdrowia, OPS-u, MOK-u, Urzędu Miasta, OSP, jesteśmy na etapie prowadzenia prac budowlanych i modernizacyjnych. Jest to finansowane przez partnera prywatnego (Siemens Sp. z o.o.). Prace powinny zostać zakończone do sierpnia 2016 r. Po etapie robót wejdziemy w etap utrzymania i zarządzania energią w naszych obiektach, w trakcie którego Siemens gwarantuje nam osiągnięcie pewnych poziomów oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej. Podsumowując: 8 obiektów użyteczności publicznej w Kobyłce za kilka miesięcy zyska zupełnie nowe oblicze, nie tylko zewnętrzne przy okazji zmniejszone zostaną koszty ich utrzymania.
Równolegle prowadzimy trzecie przedsięwzięcie w trybie ppp ? modernizacji oświetlenia ulicznego i wymiany opraw sodowych (ponad 3000 szt.) na oprawy typu LED. Prowadzimy dialog konkurencyjny z trzema zainteresowanymi podmiotami prywatnymi. Rozstrzygnięcie postępowania powinno nastąpić w IV kwartale 2016r.
? Prezentował Pan przykład PPP w Kobyłce podczas II Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, gdzie był Pan jednym z panelistów i??
? Rzeczywiście, podczas kwietniowego Kongresu, w którym uczestniczyło ponad 1500 osób, odbył się panel pn. Budynek użyteczności publicznej efektywny energetycznie, w którym w gronie gości z Danii, Czech i Węgier mogłem opowiedzieć, na przykładzie Kobyłki, o polskich doświadczeniach w realizacji tego typu przedsięwzięć w formule ppp.
W minony wtorek dzieliliśmy się praktyką i doświadczeniami Kobyłki z PPP w Ambasadzie Królestwa Niderlandów przy okazji warsztatów związanych z projektem koordynowanym przez Holendrów, a dotyczącym zagospodarowania doliny rzeki Wisły.
Również niedawna wizyta przedstawicieli Sopotu w kobyłkowskim urzędzie dotyczyła partnerstw.
? Jakiś czas temu wspominał Pan o zainteresowaniu inwestorów Kobyłką…
? Na terenie należącym do Pit-Radwaru trwa budowa tzw. komory bezechowej ? hali, w której będą przeprowadzane badania systemów radiolokacyjnych. Wszystko na to wskazuje, że uda się również przenieść z warszawskiego Gocławia do Kobyłki pozostałe zakładowe linie produkcyjne. Prowadzimy działania w tym kierunku a to kilkaset nowych miejscach pracy w naszym mieście.
Na terenie PIMB-u, na ponad 3ha nieruchomości, będącej własnością firmy Nuctech powstanie w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedzią inwestora, budynek produkcyjno-biurowy. Będzie to jedyny w Europie zakład producenta wielkogabarytowych skanerów rentgenowskich, a jednocześnie światowe centrum pokazowe oferowanych wyrobów. W Kobyłce ma powstać również centrum badawczo-rozwojowe firmy. To kolejne nowe miejsca pracy. Inwestor porządkuje teren i przygotowuje dokumentację projektową.
? Trzech mieszkańców Kobyłki zachęca do zbierania podpisów pod petycją w sprawie budowy ścieżek rowerowych wzdłuż torów kolejowych. Jakie jest Pana zdanie co do realiów tej inwestycji?
-?To ciekawa inicjatywa społeczna, ale pomysł nie jest nowy i jest już realizowany przez poszczególne gminy. Taki układ ścieżek został zgłoszony przez miasta leżące wzdłuż linii kolejowej, a będące w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym (WOF) Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (Warszawa, Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Wołomin) i uwzględniony w dokumencie strategicznym ZIT tzw. Masterplanie rowerowym. Jest to opracowanie pokazujące możliwości rozwoju tras rowerowych o charakterze komunikacyjnym dla WOF do roku 2023. Ścieżki rowerowe wzdłuż linii kolejowej w większości wymienionych miast zostały zaplanowane do realizacji w latach 2018-2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.