W maju ważne zmiany dla stowarzyszeń – część II stowarzyszenia zwykłe

W ubiegłym tygodniu przedstawiłem siedem głównych zmian, jakie w dniu 20.05.2016 r. wejdą w życie wraz z nowelizacją ustawy Prawo o stowarzyszeniach.

W tym tygodniu przedstawię kolejne zmiany, dotyczące głównie stowarzyszeń zwykłych, czyli nierejestrowych, mianowicie:
1. Najważniejszą zmianą dla stowarzyszeń zwykłych (czyli tych o uproszczonej formule, nie rejestrowanych w KRS) jest przyznanie im podmiotowości prawnej, dzięki której będą mogły we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Staną się więc tzw. ?ułomnymi osobami prawnymi?, takimi jak spółki handlowe osobowe, czy wspólnoty mieszkaniowe.
2. Z taką pozycją ustrojową stowarzyszenia zwykłego wiąże się jednak odpowiedzialność subsydiarna i solidarna jego członków, mianowicie każdy członek odpowiada za zobowiązania stowarzyszenia zwykłego bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi członkami oraz ze stowarzyszeniem. Odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy egzekucja z majątku stowarzyszenia zwykłego okaże się bezskuteczna.
3. Ogromnym novum będzie możliwość (nie obowiązek) powołania zarządu stowarzyszenia zwykłego, co może przewidywać regulamin organizacyjny podmiotu. Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać zarząd, określi w regulaminie działalności tryb jego wyboru oraz uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności jego uchwał oraz sposób stowarzyszenia zwykłego, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych.
4. Stowarzyszenia zwykłe będą reprezentowane przez przedstawiciela albo zarząd. Podejmowanie przez nich czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wymaga uprzedniej zgody wszystkich członków stowarzyszenia oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.
5. Stowarzyszenie zwykłe będzie mogło również posiadać organ kontroli wewnętrznej. Wówczas należy określić w regulaminie działalności tryb jego wyboru, uzupełniania składu oraz jego kompetencje.
6. W końcu ujednolicony zostanie rejestr (ewidencja) stowarzyszeń zwykłych (także w BIP), co będzie sprzyjać ich przejrzystości. Przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie zwykłe albo zarząd składają na piśmie organowi nadzorującemu właściwemu ze względu na siedzibę stowarzyszenia zwykłego wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych. Stowarzyszenie to powstaje i może rozpocząć działalność z chwilą wpisu do ewidencji. Starosta rejestruje stowarzyszenie w terminie 7 dni od otrzymania wniosku.
7. Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu finansowania stowarzyszeń zwykłych. Do tej pory jedynym źródłem dochodu były składki członkowskie i nie było możliwości pozyskiwania środków pieniężnych z innych źródeł. Od 20.05.2016 r. stowarzyszenia te będą miały prawo do korzystania z dotacji (czyli np. do udziału w konkursach ogłaszanych przez samorząd gminy). Finansowanie działalności będzie też możliwe ze środków z darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Stowarzyszenie zwykłe będzie mogło zarejestrować status nieodpłatnej organizacji pożytku publicznego i zbierać 1 proc. Nie będą mogły jednak prowadzić działalności gospodarczej oraz odpłatnej działalności pożytku.
Na zakończenie przypomnę, że od nowego roku dodatkowo wejdą w życie przepisy, wedle których stowarzyszenia zwykłe będą mogły zostać przekształcane rejestrowe, ale tylko te liczące co najmniej 7 członków.  Nie pozostaje nic innego, jak polecić Państwu organizowanie swoich inicjatyw w społecznościach lokalnych właśnie w formie stowarzyszeń.

radca prawny
Mariusz Astasiewicz
?Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Wojska Polskiego 1 lok. 1.05
05-091 Ząbki
tel. 694 315 734

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.