W sobotę, trzynastego, w samo południe

Grupa Marki 2020, która była inicjatorem akcji ?Tak dla Obwodnicy Marek?, ?Świetlik Mój Przyjaciel? oraz ?Św. Mikołaj mieszka w Markach?, dotąd działała w sposób nieformalny. Do ważnej zmiany doszło 13 lutego. Tego dnia, w samo południe, w Pałacu Briggsów doszło do spotkania, na którym zawiązano Stowarzyszenie Grupa Marki 2020. Gruby plik potrzebnych dokumentów został już złożony do warszawskiego sądu rejestrowego.

– Zakładamy stowarzyszenie z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Inaczej będziemy traktowani jako stowarzyszenie niż jako nieformalna grupa. Po drugie, zamierzamy sięgać po np. unijne środki, które pomogą nam w działalności. A tego się nie da zrobić, działając bez prawnej struktury ? mówią prezes Jacek Orych i wiceprezes Szczepan Ostasz.

W statucie stowarzyszenia znajdują się m.in. zapisy o działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, na rzecz budowy infrastruktury, monitoringu działalności władz samorządowych czy wspierania i inicjowania akcji edukacyjnych, kulturalnych czy charytatywnych.

– Żartobliwie mówiąc, naszym patronem jest litera ?i?. Poznaliśmy się przez internet, zaczęliśmy naszą działalność od akcji na rzecz infrastruktury drogowej. Chcemy, by mieszkańcy Marek byli jak najlepiej informowani, dlatego m.in. uruchomiliśmy strony internetowe, m.in. poświęcone sprawie obwodnicy Marek. Wreszcie nasze stowarzyszenie chce stać się platformą, która wesprze najciekawsze inicjatywy, których pomysłodawcami są mieszkańcy naszego miasta ? mówi wiceprezes Tadeusz Markiewicz.

Nieprawdą jest, że działalność stowarzyszenia zdominowali panowie. Dowodzą tego wyniki wyborów ? zarówno do zarządu stowarzyszenia, jak i komisji rewizyjnej. Do władz Grupy Marki 2020 weszły panie prezes: Aleksandra Nizioł oraz Wioletta Markiewicz. Do komisji rewizyjnej – Katarzyna Dwornikiewicz.

– Chcemy działaniom Panów nadać bardziej kobiecą twarz. Ponadto mamy swoje pomysły, by nasz marecki świat był dla nas przyjaźniejszy i lepszy. Planujemy, by część naszych działań dotyczyła grona najmłodszych, zdolnych, którym trzeba ofiarować wędkę, a nie rybę, aby mieli szansę wydostać się z niesprzyjających rozwojowi środowisk  ? podkreślają panie.

Skład komisji rewizyjnej uzupełniają Jarosław Jaździk i Paweł Grędziński

– Pomysłów nam nie brakuje. Zaczynamy się przygotowywać do wdrożenia odpowiednika brytyjskiego serwisu ?fixmystreet?. Dopracowujemy szczegóły akcji meldunkowej oraz koncepcję akcji ?Pępek Powiatu?, związanej z jak najliczniejszym udziałem obywateli naszej małej ojczyzny w tegorocznych, jesiennych wyborach ?tłumaczy prezes Jacek Orych.

Osoby, które chcą dołączyć do Grupy Marki 2020, proszone są o kontakt e-mailowy na adres grupa@marki2020.pl.

Komentarze

komentarzy