W Wołominie diety dla sołtysów bez zmian

Rady osiedlowe i sołeckie były ostatnio tematem większego niż do tej pory zainteresowania samorządowców gminy Wołomin. Podczas obrad komisji i posiedzenia rady miejskiej wołomińscy rajcy dyskutowali nad zmianą stawek diety dla sołtysów za udział w posiedzeniu rady.

O możliwość zmiany wysokości diet dla sołtysów i przewodniczących rad osiedlowych dopytywał się radny Eugeniusz Dembiński, który sam od wielu lat przewodniczy jednej z rad osiedlowych w Gminie Wołomin. ? W tym budżecie nie mamy przewidzianego wzrostu diet dla sołtysów i przewodniczących rad. Natomiast ? jeśli będzie taka państwa wola, to trzeba będzie poszukać tych pieniędzy ? czyli zdecydować skąd je na ten cel przesunąć ? wyjaśniała podczas spotkań z radnymi Elżbieta Radwan, wołomińska burmistrz. Dodając przy tym, że do tematu można będzie powrócić za kilka miesięcy.

Wiosna na początku nowej kadencji to czas wyboru władz w jednostkach pomocniczych jakimi są rady sołeckie i osiedlowe. Dyskusja wokół działania jednostek pomocniczych w Gminie Wołomin przewija się od pewnego czasu dość często w rozmowach kuluarowych.

Od 2009 roku do wyłącznej kompetencji Rad Sołeckich należy podejmowanie decyzji odnośnie przeznaczenia funduszu sołeckiego, czyli wyodrębnionych z budżetu gminy, środków zagwarantowanych na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców (działania te reguluje Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim, która zastąpiła Ustawę o funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2009 roku).

W każdym roku, aby sołectwa mogły otrzymać pieniądze, rady gmin muszą podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym wydatkowane zostaną środki (na przykład: uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na rok 2015 trzeba było podjąć do 31 marca roku 2014, zaś w tym roku na rok 2016). Jak wspomniałam pieniądze te są wyodrębniane z budżetu gminy, zaś kwota przypadająca na dane sołectwo obliczana jest na podstawie wzoru przedstawionego w ustawie. Kwoty dla poszczególnych sołectw przedstawia do zatwierdzenia wójt, burmistrz lub prezydent do 31 lipca roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki.

O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego. Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć sołtys, rada sołecka lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Uchwała zebrania wiejskiego dotycząca wniosku musi zostać dostarczona wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki.

Zgodnie z deklaracją burmistrz Radwan w Wołominie w najbliższym czasie powinny się rozpocząć działania mające na celu opracowanie Planów Odnowy Wsi (tam, gdzie takich planów nie było do tej pory) lub ich zmiany w części sołectw. To niezwykle ważny dokument strategiczny określający kierunki rozwoju danej miejscowości. Bez opracowania którego trudno jest ubiegać się o środki zewnętrzne, głównie na inwestycje. Ważne jest więc, aby w jego tworzenie zaangażowała się jak najszersza reprezentacja społeczności lokalnej.

Kilka dni temu, burmistrz Wołomina powołała Pełnomocnika do spraw wsi. Został nim Andrzej Siarna ? doświadczony samorządowiec ? wieloletni wiceburmistrz Radzymina, który na terenach wiejskich sąsiedniej gminy zamieszkuje ale również zajmował się przez wiele lat problematyką związaną z funkcjonowaniem obszarów wiejskich Gminy Radzymin, jako wiceburmistrz. Na chwilę obecną, jako pełnomocnik, został zatrudniony na 1/5 etatu.

Zdaniem radnego Marka Górskiego tereny wiejskie Gminy Wołomin wymagają większej niż to czyniono do tej pory uwagi władz samorządowych. ? Problemów w naszych sołectwach jest dużo i dziś oprócz zwracania uwagi na nie przez radnych, potrzebny jest ktoś, kto na co dzień będzie współpracował z sołtysami. Jeśli chcemy wykorzystać nową perspektywę finansową na inwestycje w naszej gminie, powinniśmy przypilnować różnych jej obszarów. Tego potrzebują nasze miejscowości. Myślę, że to dobry kierunek ? skomentował powołanie pełnomocnika.

? Warto też pamiętać, że funkcja sołtysa, jest doradczą dla burmistrza, zaś radny występuje tu jako organ uchwałodawczy i kontrolny w stosunku do burmistrza. Trudno jest więc łączyć obie te funkcje. Dlatego sołtysi, którzy zostali radnymi, składają rezygnację z pełnienia funkcji sołtysa ? podkreśla nasz rozmówca.

? Zachęcam mieszkańców do czynnego udziału w trwających właśnie wyborach do władz rad osiedlowych i sołeckich. Niestety w niektórych miejscach ta reprezentacja osiedla podczas zebrań jest niewielka ? podkreśla radny Górski.

I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż są osiedla, na których władze osiedlowe wybrało 15 osób. Co to za reprezentacja kilkusetosobowego osiedla? Odpowiedzmy sobie sami…

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.