W Wołominie powstaje Miejska Rada Seniorów

Trwają przygotowania do powołania Miejskiej Rady Seniorów w Wołominie, która pełnić będzie funkcje doradcze i opiniodawcze. W jej skład wejdą osoby, które ukończyły 60. rok życia. Będą to członkowie organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska osób starszych, a także przedstawiciele burmistrza. To pierwszy taki projekt w powiecie wołomińskim.

W spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się 3 kwietnia, udział wzięli m.in. członkowie klubów seniorskich i emeryckich z terenu gminy. Seniorom został przedstawiony do konsultacji projekt uchwały zakładającej powołanie Rady Seniorów, która będzie reprezentować osoby starsze przed władzami gminy. Według projektu skład osobowy Rady powoływany będzie zarządzeniem burmistrza na okres kadencji Rady Miejskiej. Rada ma ściśle współpracować z władzami przy określaniu i realizacji potrzeb ludzi starszych, a także inicjować działania na rzecz seniorów. Będzie także wydawać opinie i formułować wnioski służące rozwojowi działalności na rzecz osób starszych oraz zgłaszać uwagi do aktów prawa miejscowego przygotowywanych przez burmistrza. Poprzez swoje działania będzie budować pozytywny społeczny wizerunek osób starszych, a także przełamywać stereotypy na temat seniorów i starości. Obecni na spotkaniu seniorzy wyrazili pełną aprobatę dla tego typu działań. W najbliższych tygodniach będą oni mogli wnosić swoje uwagi i pomysły do projektu uchwały, która następnie zostanie skierowana na sesję Rady Miejskiej i poddana pod głosowanie wołomińskich radnych.

– Dzięki poznaniu i zrozumieniu potrzeb osób starszych będziemy mogli wspierać jeszcze bardziej ich aktywność. To grupa osób z dużym potencjałem społecznym, ale także potrzebami i oczekiwaniami, dlatego współpraca i dialog są jak najbardziej potrzebne ? powiedział Burmistrz Wołomina, Ryszard Madziar.

W gminie Wołomin zameldowanych jest ponad 10 tys. osób powyżej 60 roku życia. To 1/5 wszystkich mieszkańców gminy. Władze od lat podejmują działania na rzecz aktywizacji działalności organizacji skupiających ludzi starszych oraz promowania pozytywnego wizerunku osoby starszej jako człowieka aktywnego, w pełni wartościowego dla społeczności lokalnej. Seniorzy mogą korzystać z oferty kulturalnej, edukacyjnej czy bezpłatnych badań. Od wielu lat prężnie działa Wołomiński Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzeszający prawie 200 studentów, a także kluby seniora, związki emerytów i inne organizacje wpierające osoby starsze.

Przedstawiciele organizacji biorą udział w życiu społecznym i patriotycznym miasta. Przy wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Domu Kultury włączają się w obchody uroczystości patriotycznych, organizują spotkania okolicznościowe czy wyjazdy integracyjne.

W ubiegłym roku gmina włączyła się w ?Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 ? 2013?. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała projekt edukacyjny ?Spotkania z pasjami?, podczas których seniorzy mogli spotkać się ze znanymi osobami (Krystyna Janda, Hanna Bakuła czy Jacek Pałkiewicz), które opowiadały o swoich pasjach realizowanych w wieku emerytalnym. Seniorzy mogli wziąć też udział w trwającym cztery miesiące kursie obsługi komputera i korzystania z Internetu.

W ramach ?Programu działań z zakresu ochrony zdrowia? gmina wspiera seniorów w zakresie profilaktyki osteoporozy oraz grypy sezonowej, organizując bezpłatne badania i szczepienia. W ciągu roku korzysta z nich ok. 1000 osób. Dzięki temu zwiększa się świadomość potrzeb przeprowadzania badań profilaktycznych, jednocześnie spada zachorowalność.

– Będziemy chcieli regularnie spotykać się z członkami Rady Seniora, aby móc poznać ich potrzeby i wspólnie decydować o ich realizacji. W przyszłości planujemy także wprowadzenie Karty Seniora, która oferowałaby zniżki na usługi w naszych instytucjach ? dodaje burmistrz Wołomina.