Wakacje w Istrii – z biurem podróży czy na własną rękę? Zalety i wady obu rozwiązań

Wakacje w Istrii - z biurem podróży czy na własną rękę? Zalety i wady obu rozwiązań

Region Istrii zachwyca każdego turystę, który zdecyduje się na wyjazd w tą cudowną część Chorwacji. Dla organizacji wyjazdu mamy dwie alternatywy ? podróżowanie i załatwienie noclegu i wyżywienia samodzielnie, lub wybrać gotową wycieczkę oferowaną przez dane biuro podróży. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań, i na które z nich warto ostatecznie się zdecydować?

Wakacje w Istrii ? na własną rękę czy z biurem?

Podróżowanie po obcych krajach może mieć wiele wymiarów, wiele osób decyduje się na wyjazd na własną rękę, samodzielnie załatwiając nocleg w docelowym miejscu podróży, a także dbając o transport i wyżywienie. Niekwestionowaną popularnością jednak cieszą się wakacje w Istrii organizowane przez biura podróży, które są bardzo wygodną alternatywą, ponieważ zakup takiej wycieczki nie wymaga od turystów niczego więcej, jak dokonania przelewu za podróż i stawienia się na miejscu zbiórki wyznaczonym przez organizatorów.

Oba te rozwiązania mają zarówno swoje plusy jak i minusy ? samodzielna podróż daje większą swobodę, można spontanicznie podejmować decyzje co do noclegu czy przemieszczania się do innych miejsc w zwiedzanej okolicy. Wykupiona wycieczka natomiast zapewnia najczęściej nocleg w jednym miejscu, chyba że jest to wycieczka objazdowa. Ostateczny wybór rodzaju wyjazdu jest kwestią całkowicie indywidualną, każdy ma inne oczekiwania i potrzeby, jednak wykupienie zorganizowanej wycieczki daje duży komfort dotyczący noclegu, wyżywienia czy standardu pobytu i nie musimy niczego samodzielnie załatwiać.

W przypadku wyjazdu organizowanego samodzielnie trzeba pamiętać o wszystkich kwestiach, takich jak dojazd, transport na miejscu, wyżywienie, nocleg ? należy również podkreślić, że nierzadko wyjazd samodzielny bez biura podróży jest znacznie droższy, niżeli zdecydowalibyśmy się np. na opcję last minute u konkretnego organizatora.

Wakacje all inclusive w Istrii a samodzielne podróżowanie ? zalety i wady

Tak jak wspomniano wcześniej, samodzielna podróż daje całkowicie wolną rękę co do przebiegu tego wyjazdu, a zmiana planów nie niesie za sobą najczęściej konieczności odwoływania rezerwacji, ponoszenia kosztów kaucji itp. Taka opcja podróżowania jest dla osób, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem swojego pobytu na Istrii. Opcja wycieczki all inclusive w Istrii cieszy się niesłabnącą popularnością, szczególnie oferty wysokiej jakości, znanych hoteli kurortowych, które zapewniają naprawdę doskonały wypoczynek w atrakcyjnej cenie.

Hotele w Istrii znane są ze swoich licznych udogodnień, bliskiego dostępu do morza i luksusowych warunków w pokojach hotelowych, a dodatkowym udogodnieniem jest zapewnione wyżywienie na terenie tychże hoteli, dzięki czemu goście mogą próbować przysmaków lokalnej kuchni nie ruszając się z obiektu. W przypadku podróżowania na własną rękę mamy co prawda większą swobodę, niemniej jednak trzeba o wszystkim pamiętać, samemu wyszukiwać miejsca, gdzie spędzimy noc czy zjemy posiłek, a kiedy nie za dobrze znamy dane miasto czy miejscowość, jest to nieco utrudnione i wymaga od nas poświęcenia dodatkowego czasu. Niektórzy lubią taką formę wakacji, inni wolą jechać w miejsce, gdzie mogą skupić się tylko i wyłącznie na wypoczynku, i nie muszą zajmować się organizacją własnego pobytu.

Koszt lotu do Istrii ? samodzielnie a przez biuro podróży

Nie jest żadną tajemnicą, że loty na terenie Europy bywają naprawdę tanie, i można znaleźć je już nawet za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Również loty do Chorwacji zaliczają się do takich pułapów cenowych ? wystarczy zapoznać się z ofertami w Internecie i zarezerwować odpowiedni dla nas termin podróży. Średnie kwoty lotów na Istrię z jakimi możemy się spotkać to od 100-800 zł, niekiedy w takiej cenie mamy zapewnione loty w obie strony.

Wybierając jednak wycieczkę last minute do Istrii, koszty transportu zawierają się już bezpośrednio w cenie przedstawionej przez biuro podróży, zatem nie jest to przedmiotem naszej uwagi, i nie musimy samodzielnie zajmować się rezerwacją lotów. Koszty lotów zarówno dla osób podróżujących samodzielnie jak i w ramach wycieczki organizowanej przez biuro podróży pozostają zwykle podobne, choć rezerwacja lotu z dużym wyprzedzeniem zwykle wiąże się z wyższą ceną.

PULA, CROATIA – September 13 2019: The plane on the runway loads luggage and passengers before take-off

Dlatego też osoby wybierające się do Chorwacji na własną rękę mają szansę zaoszczędzić w tym zakresie, jeżeli zakupią bilety na kilka dni przed planowaną podróżą, i to nawet kilkaset złotych. Podróż samolotem wydaje się być najlepszą opcją podróży, bez względu na rodzaj wakacji na jaki się decydujemy ? jazda autem do Chorwacji, co właściwie jest bardzo popularnym rozwiązaniem, jest nie tylko długa i męcząca, ale również kosztowna, biorąc pod uwagę ceny paliw.

Koszt wyżywienia w Istrii ? przykładowe ceny

Smakowita kuchnia regionu Istrii z pewnością zachęci nas do próbowania nowych dla nas potraw, a te znajdziemy oczywiście w restauracjach, barach czy licznych food truckach, które funkcjonują w najpopularniejszych częściach istryjskich kurortów i nie tylko. Wczasy w Istrii wcale nie muszą być jednak dla nas dużym obciążeniem finansowym – faktem jest, że ceny w chorwackich miejscowościach wypoczynkowych są bardzo atrakcyjne, dla przykładu średnia cena obiadu składającego się z trzech dań dla dwóch osób to koszt ok. 60-70 kun, czyli ok. 40 zł.

 

Cena za pół litra lokalnego piwa beczkowego to ok. 4 kuny, czyli ok. 2,50 zł, a za małą kawę w przydrożnej kawiarni zapłacimy niecałą złotówkę. Ceny te oczywiście podane są w przybliżeniu, i mogą znacznie różnić w zależności od miejsca, do jakiego się udamy ? cena adekwatnie rośnie, kiedy renoma restauracji i jakość podawanego jedzenia jest większa. Osoby przebywające na wakacjach all inclusive czy last minute najczęściej nie muszą się martwić jedzeniem, ponieważ mają je zapewnione w hotelowej restauracji, a osoby podróżujące samodzielnie również nie wydadzą zbyt dużych pieniędzy na swoje wyżywienie, biorąc pod uwagę naprawdę atrakcyjne ceny. Również owoce morza czy inne, kojarzone w Polsce raczej z egzotycznymi produkty w Chorwacji są naprawdę tanie, dlatego warto korzystać z tak wielkiej okazji i je wypróbować!

Ceny noclegów w Istrii ? jakich kosztów należy się spodziewać?

Baza noclegowa w Istrii jest doskonale zorganizowana i bardzo rozległa, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę ogromną popularność turystyczną tego regionu. Do wyboru mamy zarówno szeroką bazę prywatnych apartamentów, tanich pokoi czy luksusowych hoteli, wszystko zależy od naszego budżetu oraz wymagań. Wakacje all inclusive czy last minute w regionie Istrii najczęściej organizowane są w tych bardziej luksusowych hotelach z bliskim dostępem do plaży i morza, ponieważ taki pobyt najczęściej jest pożądany przez turystów.

Dla osób podróżujących po Istrii samodzielnie takie hotele są oczywiście również dostępne, jednak trzeba zarezerwować pobyt we własnym zakresie. Średnia cena za nocleg w najbardziej luksusowych obiektach to ceny od ok. 500 do 1000 zł za jedną noc. Bardziej przystępne wydają się być zatem pensjonaty lub hotele w Istrii o nieco niższym standardzie, jednak wciąż bardzo wygodne i w dobrej lokalizacji. Popularnością cieszą się również domki letniskowe, lub obiekty zarządzane przez prywatnych właścicieli, za wynajem których zapłacimy zdecydowanie mniejszą kwotę, co na pewno jest ważne, jeżeli podróżujemy samodzielnie i szukamy ekonomicznych rozwiązań.

Czemu warto skorzystać z usług biur turystycznych na wakacje w Istrii?

Komfort i wygoda to dwie najważniejsze kwestie, które najczęściej bierzemy pod uwagę planując swoje zagraniczne wakacje. Nie ma wątpliwości, że taki wypoczynek zaoferuje nam wykupiona wycieczka w sprawdzonym biurze turystycznym, które na podstawie oczekiwań klientów, zaoferuje idealną ofertę na chorwackie wakacje. Płacąc określoną kwotę za wycieczkę, nie musimy ponosić już właściwie żadnych dodatkowych kosztów, ani tracić czasu na samodzielne poszukiwanie noclegu w miejscu, do którego się wybieramy. Daje to duże poczucie bezpieczeństwa i wygody, stąd też niewątpliwie tak ogromna popularność wczasów all inclusive.

 

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Życie na sygnale – kronika zdarzeń, wypadków i pożarów

Życie na sygnale – kronika zdarzeń, wypadków i pożarów: 15 – 19 listopada

Za nami kolejny niespokojny tydzień na drogach powiatu. W Tłuszczu, podczas policyjnego pościgu kierujący Toyotą RAV4 stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w [...]
0 komentarzy

420 inwestycji ze wsparciem sejmiku. I to tylko w tym roku!

Sejmik Mazowsza stawia na lokalne inwestycje. Tylko w tym roku w ramach m.in. 14 autorskich programów wsparcia władze województwa pomogły zrealizować aż 420 [...]
0 komentarzy

5 bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Powiatu Wołomińskiego, wyraziła zgodę i zatwierdziła propozycję Zarządu Powiatu dotyczącą utworzenia z początkiem stycznia 2023 roku  5 bezpłatnych powiatowych [...]
0 komentarzy

Pożar na terenie szpitala w Wołominie

Dziś rano doszło do pożaru w piwnicy Szpitala Powiatowego w Wołominie. Poszkodowana została jedna osoba. Konieczne było tymczasowe przeniesienie pacjentów jednego z oddziałów. [...]
0 komentarzy

984 inwestycje w Warszawie i okolicznych powiatach ze wsparciem samorządu Mazowsza!

Aż 984 różne inwestycje udało się w tym roku zrealizować na terenie Warszawy i 9 powiatów okołowarszawskich dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.