Warszawska Karta Miejska?pewne rzeczy są osobiste

Milion ulotek i 16 tys. plakatów, spoty telewizyjne i komunikaty na monitorach LCD to niektóre z elementów akcji promującej spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską, przygotowanej przez ZTM. I etap zostanie skierowany przede wszystkim do mieszkańców gmin podwarszawskich. Zostaną w nich uruchomione mobilne punkty personalizacji kart. W II połowie roku takie punkty pojawią się także w stolicy.

Tylko do końca br. można kodować bilety okresowe na zwykłej karcie miejskiej. Po 1 stycznia 2010 roku będzie to możliwe jedynie na tzw. karcie spersonalizowanej, zawierającej zdjęcie i dane użytkownika.

23 marca rusza I etap akcji promującej wymianę kart. W 11 gminach podwarszawskich będą działały mobilne punkty personalizacji WKM, w których będzie można wyrobić nową kartę. W każdej z tych gmin punkt personalizacji będzie działał przez tydzień. Pierwszy zostanie uruchomiony w Urzędzie Miasta Kobyłka (poniedziałek 11-16, wtorek-piątek: 9-15). Pełną listę gmin i terminów uruchomieni punktów znajdą Państwo w tabelce poniżej.

Kobyłka

Mobilny punkt personalizacji działał będzie w dniach od 23 do 27 marca 2009
miejsce – UM Kobyłka ul. Wołomińska 1
czas: w poniedziałek w godzinach 11-16;
wtorek-piątek w godzinach 9-15

Wołomin

Mobilny punkt personalizacji działał będzie w dniach od 20 do 24 kwietnia 2009
Miejsce – UM Wołomin ul. Ogrodowa 4
czas: poniedziałek-piątek w godzinach 9-15

Ząbki

Mobilny punkt personalizacji działał będzie w dniach od 27 do 30 kwietnia
Miejsce – UM Ząbki ul. Wojska Polskiego 10
czas: w poniedziałek w godzinach 10-16
wtorek-czwartek w godzinach 9-15

Zielonka

Mobilny punkt personalizacji działał będzie w dniach od 4-8 maja 2009
Miejsce – UM Zielonka ul. Lipowa 5
czas: w poniedziałek w godzinach 10-16
wtorek-piątek w godzinach 9-15

Na terenie wszystkich tych gmin z tygodniowym wyprzedzeniem pojawią się ulotki i plakaty. Informacje o obowiązku wymiany kart zostaną również zamieszczone w prasie lokalnej. O obowiązku wymiany przypomną także spoty telewizyjne, które wyemituje telewizja regionalna, Informacja o akcji pojawi się też na monitorach LCD w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na monitorach LED w pociągach SKM. Ulotki i plakaty pojawią się także w pojazdach komunikacji miejskiej. W sumie w czasie trwania I etapu zostanie rozdanych 300 tys. ulotek i rozwieszonych 5 tys. plakatów. Warto podkreślić że na drugiej stronie ulotki znajduje się gotowy wniosek o wyrobienie spersonalizowanej WKM.

Procedura wymiany karty jest prosta i całkowicie bezpłatna. Żeby otrzymać spersonalizowaną Warszawska Kartę Miejską należy wypełnić specjalny wniosek i dostarczyć go wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym. Osoby nie posiadające zdjęcia będą miały możliwość wykonania go na miejscu – w każdym z 11 mobilnych punktów ZTM. Od 30 marca do 30 czerwca bezpłatne zdjęcia do karty można sobie zrobić również w siedzibie ZTM przy ul. Senatorskiej (w godz. 8-16).

Posiadacz spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej nie musi jej dodatkowo podpisywać. Ponadto nie musi mieć przy sobie dowodu tożsamości. Jedynie posiadacze biletów ulgowych, powinni mieć przy sobie dokument poświadczający prawo do ulgi.
W przypadku zgubienia lub kradzieży karty można ją zablokować w jednym z Punktów Obsługi Pasażera ZTM. Tam też można od ręki otrzymać duplikat. Koszt wydania duplikatu to 10 zł. W przypadku niewykorzystania części biletu możliwe jest przeniesienie jej na nową kartę lub zwrot pieniędzy w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM przy ul. Senatorskiej 37.

Spersonalizowaną kartę można sobie także zaprojektować za pomocą kreatora znajdującego się na stronie internetowej: http://personalizacja.ztm.waw.pl

Kartę można również otrzymać w POP-ach na warszawskich stacjach metra:
Centrum – pawilon 2010 B (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20, sobota w godz. 10-17)
Świętokrzyska – pawilon 1000 G (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20, sobota w godz. 9.30-16.30)
Ratusz Arsenał – pawilon 09 (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20)
Plac Wilsona – pawilon 1002 (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20)
Marymont – pawilon 1012 (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20)
Młociny – budynek przesiadkowy w Węźle Komunikacyjnym Młociny (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 20; sobota w godz. 9 – 16).
oraz w siedzibie ZTM (ul. Senatorska 37) – wejście E. (od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 17).