Wiera Gran i Orchidea

W czerwcu podczas tegorocznych Dni Wołomina odbywał się będzie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej im. Wiery Gran. O kulisach powstania tego festiwalu z Markiem Wysockim rozmawia Teresa Urbanowska.

? Po raz pierwszy o pomyśle zorganizowania festiwalu piosenki rozmawialiśmy blisko rok temu. Wówczas pomysł wydawał się być mało realny. A jednak udało się i festiwal odbędzie się za niespełna miesiąc. Jak do tego doszło?

? Pomysł powstania festiwalu im Wiery Gran zrodził się we mnie dwa lata temu podczas realizacji płyt CD z cyklu ?Ocalić perły tej ziemi?. Okazało się, że z ziemią wołomińską związane były wybitne postaci ? często zapomniane: artyści, publicyści, pisarze, muzycy, poeci. Oczywiście nie wspominam tu o Norwidzie, który głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze nie wymaga specjalnej troski, chociaż i o nim powstała osobna płyta. Chodzi mi raczej o Stanisława Szpotańskiego, Wacława Sieroszewskiego, Bogdana Wodiczkę… 

? A skąd w tym wzięła się Orchidea?

? Wśród wspomnianych artystów wyrosła jak piękna orchidea postać całkowicie zapomniana, skrzywdzona przez toczącą się historię znakomita pieśniarka Wiera Gran. Podczas luźnej, towarzyskiej rozmowy z prorektorem WSWMiR Radosławem Zagórskim postanowiliśmy pomysł takiego festiwalu wcielić w życie.

? Organizując Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej ?Orchidea? im. Wiery Gran pragniemy, aby wpisał się na stałe w życie kulturalne miasta, aby był okazją dla wielu utalentowanych ludzi do sięgnięcia po repertuar z tamtych lat, tak przecież różny od współczesnej muzyki i aby ocalić od zapomnienia prawdziwą perłę tej ziemi ? opowiada Marek Wysocki, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Wiery Gran, który odbędzie się podczas Dni Wołomina w dniach 7-8 czerwca..
? Organizując Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej ?Orchidea? im. Wiery Gran pragniemy, aby wpisał się na stałe w życie kulturalne miasta, aby był okazją dla wielu utalentowanych ludzi do sięgnięcia po repertuar z tamtych lat, tak przecież różny od współczesnej muzyki i aby ocalić od zapomnienia prawdziwą perłę tej ziemi ? opowiada Marek Wysocki, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Wiery Gran, który odbędzie się podczas Dni Wołomina w dniach 7-8 czerwca..

– No właśnie tę naszą rozmowę sprzed ponad roku wspomniałam na wstępie. Powiedziałam wówczas, że podobne pomysły
mają również inne osoby w Wołominie, i że cudownie byłoby te wysiłki połączyć. Z tego co widzę ten mariaż udało się zrealizować…

? Faktycznie okazało się, że wcale nie byliśmy pierwsi… Od kilku lat kolejne władze Wołomina próbowały także go zrealizować, a wnioski o dotację do Ministerstwa wysyłali także poprzedni dyrektorzy Miejskiego Domu Kultury. Tym razem doprowadziliśmy jednak do spotkania z obecnym burmistrzem Ryszardem Madziarem i znakomitą, w pełni profesjonalną dyrektorką MDK panią Marzeną Małek. Po pierwszym spotkaniu wiedziałem już, że festiwal powstanie, ponieważ w oczach tych ludzi zobaczyłem (jak mówił Jean Louis Barrault) prawdziwe gwiazdy. Wspólnie zawiązaliśmy komitet festiwalowy i rozpoczęliśmy pracę nad logistyką tego przedsięwzięcia.

? Kto jest więc głównym organizatorem?

? Cały ciężar organizacji spadł na barki pani Marzeny Małek, mnie pozostała część artystyczna, scenariusz i reżyseria wydarzenia oraz zaproszenie do Kapituły swoich wybitnych przyjaciół.

? A dlaczego ?Orchidea??

? Po pierwsze tak brzmi tytuł jednej z najpiękniejszych piosenek Wiery Gran powstałej w lutym 1935 roku i pochodzącej z filmu ?Carioca?. Po drugie ? orchidea to kwiat szczególny, wykwintny i efektowny, a o taki festiwal nam wszystkim chodzi ? aby był szlachetny i pozostawał w pamięci na długo. Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia to rozkwit małych teatrzyków w Warszawie, Krakowie, Lwowie, gdzie wybuchały prawdziwe talenty sztuki estradowej i aktorskiej. W jednym z nich na Nowym Świecie ? ówczesnym ?Paradiso? zadebiutowała właśnie Wiera Gran, której dzieciństwo i pierwsze próby wokalne związane są z Wołominem.

? Jaka myśl przewodnia przyświeca temu festiwalowi?

? Organizując Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej ?Orchidea? im. Wiery Gran pragniemy, aby wpisał się na stałe w życie kulturalne miasta, aby był okazją dla wielu utalentowanych ludzi do sięgnięcia po repertuar z tamtych lat, tak przecież różny od współczesnej muzyki i aby ocalić od zapomnien