Włoskie klimaty w Galopie

Już w najbliższą niedzielę w ?Klubie Galop? wyruszymy w kolejną kulinarną podróż ze znakomitym kucharzem Karolem Okrasą. Tym razem będziemy smakować potrawy kuchni włoskiej.

TEATR EQUUS tym razem zabierze nas w podróż do gorącej i słonecznej Italii. ?Wieczór włoski? odbędzie się już w najbliższą niedzielę 27 września o godz 18.00. Ostatnio smakowaliśmy potrawy kuchni rosyjskiej, teraz świetny kucharz Karol Okrasa zapozna nas ze specjałami kraju makaronów, wina i pizzy.

Włochy to kraj, w którym o jedzeniu myśli się chyba najwięcej. Sposób biesiadowania ma antyczne tradycje sięgające czasów Lucullusa – rzymskiego wodza z okresu cesarstwa. Zasłynął on bowiem z organizacji wspaniałych uczt, których sława przetrwała wieki. Mediolan ? miasto mody i biznesu, Wenecja i Werona wprawiają nas w marzenia o romantycznych romansach. Dla miłośników wina Piemont bezpośrednio połączony z Barolo i Barbaresco, to najbardziej znane wina robione z niebieskich winogron. Toskania – brakuje słów, by opisać jej piękno.

Kuchnia włoska zasłynęła prostotą i smakowitością potraw. Choć uważa się, że najważniejszą rolę odgrywają w niej potrawy mączne oraz owoce morza, nie jest to kuchnia monotonna. Wśród warzyw niepodzielnie króluje pomidor. Jest on używany w kuchni włoskiej we wszystkich postaciach: cały, w postaci przecieru, pasty, soku, a nawet dżemu. Jest suszony, marynowany, solony, kiszony oraz grillowany.

Włosi – podobnie jak Francuzi – czynią z jedzenia wielką sztukę. Polega na łatwości wykonania potrawy i doborze składników. Tradycyjny posiłek włoski składa się z antipasto (przystawka), pasta (danie mączne albo zupa); główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone risotto lub sałatką. Taki posiłek zakończony jest deserem.

Swój udział w koncercie potwierdził również Giancarlo Russo – członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, Prezes Włoskiego Stowarzyszenia Kucharzy w Polsce, oficjalny kucharz Episkopatu Polski. Jedyny w Polsce oficjalny kucharz przygotowujący dania dla dwóch Papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz delegacji z Watykanu podczas pielgrzymek papieskich do Polski.