Wnioski z rozmów z mieszkańcami trafią do budżetu

Z Elżbietą Radwan, burmistrz Wołomina rozmawiamy o zmianach kadrowych czekających wołomiński magistrat w najbliższym czasie, budżecie 2016 r. oraz rozbudowie i modernizacji linii kolejowej Warszawa-Białystok.

RadwanEla

? Za kilka tygodni minie rok od objęcia przez Panią funkcji burmistrza Wołomina. W tym czasie spotykała się Pani z wieloma środowiskami zarówno na spotkaniach w urzędzie jak również będąc na organizowanych przez nie wydarzeniach. Czy wystarcza jeszcze czasu, sił i werwy na strategiczne działania na rzecz miasta, na rzecz jego rozwoju?
? Spotkania z mieszkańcami to przyjemny aspekt pracy burmistrza. Korzystając z okazji chciałabym podziękować wszystkim osobom, które wspierają moją pracę dobrym słowem, cennymi radami oraz zwracają moją uwagę na problemy, którym trzeba zaradzić. Przez ten rok odbyłam setki indywidualnych spotkań z mieszkańcami i uczestniczyłam w dziesiątkach zebrań. Czy po tym wszystkim starcza mi sił? Tak! Co więcej, to kontakt z ludźmi dodaje mi sił do działania, bo wiem jakie są priorytety, jak na przykład dążenie do wprowadzenia oferty Wspólnego Biletu dla mieszkańców.
? Czym jeszcze owocują te dziesiątki spotkań z mieszkańcami w różnych okolicznościach i sytuacjach?
? Jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia Wspólnego Biletu na linię wołomińską. Na tę potrzebę zwraca mi uwagę bardzo wielu mieszkańców. Szukam porozumienia i współpracy aby takie rozwiązanie wprowadzić. Cieszę się ze zgodnego współdziałania w tej sprawie na rzecz naszych mieszkańców z władzami Kobyłki i Zielonki, Starostą wołomińskim, Zarządem Transportu Miejskiego i spółką Koleje Mazowieckie. Mam wielką nadzieję, że wkrótce to zrealizujemy podpisując umowę na kilka lat, aby dać mieszkańcom stabilną ofertę. Rodziny z dziećmi zwracały mi też uwagę na stare place zabaw. W wielu miejscach usunęliśmy wszystkie wysłużone zabawki i urządzenia zastępując je nowymi, solidnymi i przede wszystkim bezpiecznymi. Również w trakcie realizowania zadań inwestycyjnych mieszkańcy zwracali się do mnie i burmistrz Edyty Zbieć z wieloma prośbami. Częste wyjazdy na teren inwestycji poskutkowały tym, że zastosowaliśmy wiele dodatkowych, można rzec drobnych w sensie ogólnym rozwiązań, jednak bardzo istotnych dla ludzi, których dotyczyły.
Spotkania z ludźmi traktowałam przede wszystkim jak konsultacje mające dać mi wiedzę, którą wykorzystam przy konstruowaniu projektu budżetu na 2016 r. Zamierzam skupić się na kilku priorytetach, których wdrożenie będzie służyło wszystkim mieszkańcom.
? Pod adresem Rady Gospodarczej powołanej przez Pani poprzednika padały zarzuty, że jest ciałem fasadowym i przez nikły udział w jej posiedzeniach samego Burmistrza takie odczucia były również wewnątrz samej Rady. Jaka jest gwarancja, że z powołaną przez Panią Wołomińską Radą Oświatową będzie inaczej? W jaki sposób chce Pani przekonać powołanych do niej członków do aktywnego zaangażowania?
? W ten sam sposób, w który zachęcam wszystkie osoby deklarujące zaangażowanie w publiczne sprawy: prosząc o odpowiedzialne i uczciwe podejście do dobrowolnie podjętych obowiązków. Tego samego wymagam od siebie i tego oczekuję od pracowników urzędu i jednostek gminnych. Rada Oświatowa, czy każda inna rada może aktywnie działać inicjując pozytywne zmiany i wydarzenia. Ja deklaruję, że znajdę czas na współpracę.
? Wołomin to niemała gmina, nie należąca do łatwych w zarządzaniu ? powodów takiej sytuacji jest wiele. Od kilku miesięcy wołomiński magistrat pracuje bez sekretarza ? bardzo ważnej osoby z uwagi na funkcjonowania urzędu. W tym tygodniu jeden z wiceburmistrzów został ?oddelegowany? do kierowania jednej z większych spółek w gminie ? ZEC-u (Zakład Energetyki Cieplnej). To obciąża zarówno burmistrza jak i zastępcę. Czy jest już pomysł na uzupełnienie tego teamu?
? To prawda, przed kierownictwem wołomińskiego urzędu jest dużo pracy i szybko należy wybrać nowego sekretarza gminy oraz mojego zastępcę. Do ogłoszonego kilka tygodni temu konkursu na sekretarza zgłosiła się jedna osoba i po ocenie komisji wiem już, że trzeba ten konkurs powtórzyć. Czeka mnie jeszcze wybór zastępcy i jak tylko go dokonam, poinformuję o tym opinię publiczną. Jaki jest pomysł na uzupełnienie mojego teamu? Oczekuję od swojego zastępcy i sekretarza nie tylko kompetencji ale i nastawienia na dialog, współpracę i słuchanie głosu mieszkańców.
? Jaka inwestycja, poza koleją, będzie dla Wołomina sztandarowa w nadchodzącym, 2016 roku?
? Remont linii kolejowej na pewno będzie zauważalny dla wszystkich mieszkańców i wprowadzi wiele utrudnień. Już dziś pojawiły się problemy we współpracy z firmą wykonującą przebudowę dotyczące terminu zamknięcia przejazdów. W chwili, gdy dostaliśmy na piśmie informację o zamknięciu istniejących przejazdów i uruchomieniu przejazdu tymczasowego zleciłam przygotowanie odpowiedniej informacji i wysłanie jej za pośrednictwem Poczty Polskiej do mieszkańców gminy. Ogłosiliśmy to również w prasie lokalnej. Od tamtego czasu już kilkukrotnie zmieniano terminy. Dobrze, że większość mieszkańców podchodzi ze zrozumieniem do całej sytuacji, jako do trudnego czasu, który trzeba przetrwać, ażeby cieszyć się potem lepszym komfortem korzystania z infrastruktury kolejowej i bezproblemowo przejeżdżać na drugą stronę torów.
W przyszłym roku zamierzam skupić się na tworzeniu z Wołomina lepszego miejsca do życia, mam na myśli lepszą ofertę sportową, rekreacyjną i kulturalną oraz poprawę naszej infrastruktury ? wiele miejsc potrzebuje przebudowy, naprawy i odświeżenia.

Rozmawiała Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.