Wołomin najlepszy w zwalczaniu grypy

Wołomin, który od wielu lat realizuje programy zdrowotne i popularyzuje profilaktykę grypy wśród mieszkańców, został doceniony za swoje działania. 23 września miasto otrzymało tytuł Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Tym samym Wołomin znalazł się w gronie 15 laureatów z całej Polski, obok tak dużych miast jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław.

? Miasto Wołomin znalazło się wśród tych jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają rozwiązania promujące ideę profilaktyki wśród swoich mieszkańców na przestrzeni ostatnich lat. Państwa starania są dowodem na możliwość prowadzenia skutecznych działań minimalizujących konsekwencje grypy wśród mieszkańców. Państwa skuteczność i konsekwencja w promocji idei szczepień ochronnych są godne najwyższego uznania ? napisał w liście skierowanym do Burmistrza Wołomina Włodzimierz Jezierski ? Prezes Zarządu Instytutu Oświaty Zdrowotnej.

Nagrodę w imieniu Burmistrza Wołomina odebrała Liliana Zientecka, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Sportu i Edukacji, który zajmuje się realizacją programu. Wyróżnienie przyznała Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej, organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, której celem jest ograniczenie skutków grypy m.in. stosowanie szczepień oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z tą chorobą i jej powikłaniami.

Uroczystościom towarzyszyła debata Flu Forum ? spotkanie ekspertów medycznych z udziałem przedstawicieli instytucji i organizacji państwowych. Szczególnym celem tegorocznej, piątej już edycji debaty, było zaangażowanie pracodawców i przedstawicieli jednostek samorządowych do wypracowania optymalnych metod współpracy środowisk medycznych, samorządowych i pracowniczych w celu ograniczenia skutków, nie tylko medycznych, ale również, społecznych i ekonomicznych związanych z grypą.

W gminie Wołomin szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia realizowane są od trzech lat. Co roku gmina zabezpiecza w budżecie na ten cel środki finansowe, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość wykonania bezpłatnych szczepień w wołomińskich przychodniach. Każdego roku korzysta z nich ok. tysiąca osób powyżej 65. roku życia. Efektem jest znaczny spadek zachorowań, co potwierdzają dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie. ? Celem realizowanego od trzech lat programu jest podwyższenie odporności oraz zwiększenie liczby osób, które przejdą chorobę łagodniej i nie wystąpią u nich powikłania pogrypowe. Dzięki działaniom prowadzonym przez gminę wśród mieszkańców zwiększa się świadomość potrzeby szczepień ochronnych przeciwko grypie. Jednocześnie spada zachorowalność ? mówi Liliana Zientecka.

W 2013 r. gmina Wołomin podpisała umowy z czterema zakładami opieki zdrowotnej na łączną kwotę ok. 24 tys. zł. Do końca listopada osoby powyżej 65. roku życia zameldowane w Gminie Wołomin mogą wykonać szczepienia przeciwko grypie, udając się do poniższych jednostek:

  • Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 2, ul. Wileńska 74, Wołomin, tel. 22 776 26 56, 787 54 16
  • Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1, ul. Prądzyńskiego 11, Wołomin, tel. 22 776 26 86, 22 776 26 05
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MAK-MED, al. Armii Krajowej 64/13, Wołomin, tel. 22 499 80 60, 787 80 10
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia DEKAMED, ul. Mieszka I 16, Wołomin, tel. 22 776 30 31, 22 787 78 68