W Wołominie mówimy NIE! dla czadu

? W Wołominie mówimy stanowcze NIE! dla czadu ? podkreśla Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. ? We współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym rozpoczęliśmy program montażu czujników czadu w mieszkaniach komunalnych.

Czad to wyjątkowo podstępny zabójca, który w skali kraju, każdego roku zbiera swoje ponure żniwo ? około 100 osób umiera a ponad 2000 ulega zatruciu. Coraz więcej indywidualnych osób, ale również instytucji decyduje się na instalację czujników czadu. Taką możliwość najemcom lokali komunalnych oferuje Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wołominie.
– Zapraszam do składania wniosków o ich montaż najemców lokali komunalnych. Wraz z bieżącymi kontrolami systemów wentylacyjnych pozwoli to znacząco podnieść bezpieczeństwo mieszkańców. Jednocześnie pragnę zaapelować o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa w czasie ogrzewania swoich mieszkań. Pamiętajmy, że kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy zatrucia: nudności i zawroty głowy powinniśmy natychmiast otworzyć okna i opuścić lokal ? mówi wołomińska burmistrz Elżbieta Radwan .
Mieszkańcy lokali komunalnych zainteresowani instalacją czujnika czadu, mogą zgłaszać się do Przedsiębiorstwa Komunalnego (PK). Administracja PK czeka na pisemne zgłoszenia najemców lokali komunalnych, w których ogrzewanie jest z pieców węglowych lub gazowych. Powinny one zawierać adres oraz dane kontaktowe. Zgłoszenia należy złożyć w siedzibie spółki, przy ul. Armii Krajowej 34 w Wołominie.
? Sezon grzewczy już się rozpoczął, więc nie należy zwlekać ze złożeniem zgłoszenia, gdyż ilość czujników możliwych do montażu w tym roku jest ograniczona ? mówi prezes spółki Adam Jaczewski.

Warto wiedzieć!

Czad ma silne własności toksyczne; jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Gromadzący się głównie pod sufitem tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co może spowodować śmierć przez uduszenie.
Działanie tego podstępnego zabójcy potęguje brak właściwej wentylacji i zbyt szczelne okna co skutkuje niepełnym spalaniem paliwa. Powstaje wówczas tlenek, który ma utrudniony odpływ.

Ratownicy ostrzegają
Pamiętaj!

Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych natomiast należy często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien i nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Prezes Jaczewski zwraca również uwagę na dbałość o dobry stan przewodów kominowych zarówno dymowych jak i wentylacyjnych. ? Jeśli nie będziemy o nie dbali, to mogą one przyczynić się do zatruć. W domkach indywidualnych każdy powinien sam zadbać o sprawną wentylację i przewody dymowe zaś Przedsiębiorstwo Komunalne, jako administrator, na bieżąco kontroluje stan techniczny budynków znajdujących się w zasobie mieszkaniowym Gminy Wołomin,
a także zleca wymagane prawem kontrole budowlane, elektryczne oraz kominowe – podkreśla prezes Jaczewski.

czad_ramka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.