Wołomińskie biznes mamy

Wołomiński Klub Mam zaprasza mamy dzieci od najmłodszych do trzech lat lub oczekujące dzieci na bezpłatne warsztaty biznesowe „Biznes Mama – krok do własnej działalności gospodarczej”. Z koordynatorką spotkań i członkinią stowarzyszenia Mamy Wołomin Dorotą Jaworską o działalności klubu dla matek z małymi dziećmi rozmawia Janina Stasiszyn.

– Klub Mam wołomińskich prężnie się rozwija i oferuje wołomińskim rodzicom, a szczególnie mamom, wiele atrakcji. Proszę przypomnieć naszym czytelnikom początki stowarzyszenia.

– Klub Mamy Wołomin powstał jako prywatne przedsięwzięcie matek w listopadzie 2010 r. z inicjatywy Magdaleny Filaber. Ze względu na brak atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych dzieci oraz mam przebywających na urlopach wychowawczych w naszym mieście postanowiła ona zająć się organizacją takich zajęć. W ten oto sposób powstał Klub Mam „Mamy Wołomin”, który prowadzi z założenia bezpłatne warsztaty dla opiekunów z dziećmi. Najmłodsze dziecko, jakie uczestniczyło w naszych zajęciach, miało trzy tygodnie. Na samym początku spotykałyśmy się w domu prywatnym, było nas niewiele. Jednak gdy powstała nasza strona internetowa, pojawiły się ogłoszenia na portalach internetowych, informacje w prasie, a przede wszystkim po pojawieniu się profilu klubu na Facebooku, znacznie wzrosło zainteresowanie naszym działaniem. Od marca 2011 r. nieformalne spotkanie matek przekształciły się warsztaty tematyczne, na które zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin. Opowiadają oni o sprawach istotnych dla rodziców. Jednak zawsze formuła naszych spotkań jest taka sama i nie ulega zmianie – na spotkanie przychodzą opiekunowie z dziećmi, może to być mama, tata lub babcia, która zajmuje się dzieckiem lub kobiety spodziewające się dziecka.
W wakacje 2011 r. sformalizowaliśmy naszą działalność i jesteśmy teraz stowarzyszeniem zwykłym.

– Jaki jest cel tych zajęć?

– Zakładając Klub Mam przede wszystkim najbardziej nam zależało na tym, żeby matki nie siedziały z dziećmi 24 godziny w domu. My chcemy fajnie spędzić czas, jednocześnie dowiadując się czegoś. Spotkania to rozmowy o naszych problemach i sprawach dotyczących dzieci, integracja młodych matek, wsparcie i zdobywanie dodatkowej wiedzy. Korzystają także najmłodsi – przebywanie w grupie wpływa na ich rozwój społeczny. Dzieci bawią się ze sobą w czasie, gdy mamy uczestniczą w zajęciach

– Jakimi sukcesami może pochwalić się Klub Mam?

– Przede wszystkim tym, że udało nam się przeprowadzić ponad 40 warsztatów, które w 90 procentach były bezpłatne. Darmowe zajęcia przeprowadzone były przez wolontariuszy i zaproszonych przez nas profesjonalistów, takich jak: ratownik medyczny, brafitterka, dietetyk, stomatolog, logopeda, psycholog dziecięcy, instruktor tańca, masażysta, fizjoterapeuta itd. Udało nam się zaprosić na nasze zajęcia specjalistów z warszawskiego Instytutu Onkologii, co zaowocowało także tym, że współpracować z nami zaczął również Urząd Miasta Wołomin. Za swój sukces uważamy także to, że w tym roku pierwszy raz w budżecie Wołomina został wpisany punkt, który mówi o wspieraniu rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa. Dużym wyróżnieniem dla nas jest to, że wygrałyśmy konkurs na najlepszą inicjatywę roku „Wirtualny Wołomin 2011” ogłoszony przez Wołomińskie Forum Samorządowe. Ludzie zaczęli się interesować tym, co robimy. Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim internautom, którzy na nas głosowali. Sukcesem jest także pozyskanie sal – mamy 40 zarejestrowanych kobiet, a każda z nich na zajęcia zabiera swoje dzieci. W tamtym roku m.in. korzystaliśmy z sali udostępnionej przez „Dziecięce Psoty” i świetlicy OSiR „Huragan” w Wołominie, obecnie zajęcia odbywają się w sali udostępnionej nam przez Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tumirai, a dodatkowo możemy korzystać z sali ZHP Wołomin. Najnowszym naszym sukcesem jest wygrana w konkursie „Wspieramy Mamy” ogłoszonym przez firmę Axa. Dzięki uzyskanym w ten sposób funduszom od 1 lutego możliwe jest rozpoczęcie bezpłatnego cyklu szkoleń dla matek małych dzieci lub przyszłych matek z całego Powiatu Wołomińskiego, które myślą o założeniu własnej firmy.

– Wygląda na to, że specjaliści, instytucje i organizacje chętnie z Paniami współpracują, a nawet nawiązaliście współpracę z harcerzami. Czemu to zawdzięczacie?

– Pracy i czasowi na wyszukiwanie osób, które zechciałyby społecznie przygotować wykład lub zajęcia dla naszych mam. Sama pracuję jako wolontariusz, mam własne dziecko i czasem ludzie dziwią się, że znajduję jeszcze czas na organizację zajęć w klubie. Nie powiem, żeby to było łatwe. Trzeba pewnego rodzaju dyscypliny. Na początku była to ciężka praca polegająca na wyszukiwaniu wolontariuszy. Czasem wygląda to tak, że wysyłam 160 maili do na przykład laryngologów z naszego terenu, na co większość nie odpisuje, kilku odpowiada negatywnie, a jedna osoba jest chętna do współpracy… Jednak przez ostatni rok wypracowaliśmy sobie to, że niektóre osoby zaczynają się same do nas zgłaszać z propozycjami współpracy. Projekt „Biznes Mama – krok do własnej działalności gospodarczej” powstał właśnie dzięki naszej współpracy z ZHP Wołomin, który użycza nam sali. Harcerze to wspaniali młodzi ludzie, dla których nic nie jest niemożliwe.

– Czy można jeszcze zapisać się na warsztaty „Biznes Mama – krok do własnej działalności gospodarczej”?

– Tak, rekrutację rozpoczynamy 1 lutego, szkolenia odbywać się będą w dwóch grupach od 13 lutego do lipca – jedna grupa dla mam, które przychodzą z dziećmi (w sali Tumirai – dostosowanej dla małych dzieci) i druga grupa dla mam, które przyjdą na zajęcia same lub kobiet w ciąży (w sali ZHP). Program realizowany jest dzięki sfinansowaniu firmy Axa i zajęcia są całkowicie bezpłatne. Zapraszamy wszystkie mamy z terenu Powiatu Wołomińskiego do udziału w warsztatach. Więcej informacji na naszej stronie http://mamywolomin.pl.

Komentarze

komentarzy