Wotum zaufania i absolutorium a większość w radzie

Przez cztery lata poprzedniej kadencji burmistrz Elżbieta Radwan nie otrzymała ani razu absolutorium. Rządziła całą kadencję nie posiadając większości w radzie miasta. Sytuacja polityczna w radzie nie przełożyła się jednak na wynik ubiegłorocznych wyborów samorządowych, które Elżbieta Radwan wygrała w I turze

Choć mamy połowę 2019 roku to dopiero teraz w poszczególnych samorządach odbywa się skwitowanie pracy wójtów, burmistrzów i prezydentów za rok ubiegły. Osoby pełniące swoje funkcje kolejną kadencję z rzędu, otrzymują absolutorium za swoją pracę, nowi zaś, za działania swoich poprzedników. Nowością w tym roku jest raport o stanie gminy oraz wotum zaufania.

Ustawodawca dba o to, abyśmy się nie nudzili. ?Nowinkami? co chwila obdarzani są przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe jak też samorządy. Jedną z takich nowinek samorządowych jest raport o stanie gminy i wiążące się z nim udzielenie przez radę wotum zaufania.
Jako, że nie ma wzorców pokazujących jak taki raport ma wyglądać część samorządów zdecydowało się na zaangażowanie do tego zadania firmy zewnętrznej, część zaś przygotowała dokument własnymi siłami lub łącząc pracę urzędników z pracą ekspertów zewnętrznych. Chociaż ustawa określa czego raport powinien dotyczyć to jednak wytyczne nie są wszędzie tak samo interpretowane. Jednym z elementów związanych z tą nową formą oceny rocznego działania samorządu jest debata z mieszkańcami, do której trzeba się odpowiednio wcześniej zgłosić. Ilość uczestników debaty jest dla poszczególnych gmin różna stosownie do wielkości gminy.
Obserwowałam debatę podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Wołominie. Cieszy fakt, że w odpowiednim czasie zgłosiło się do niej wielu mieszkańców ? to znak, że bacznie obserwują to, co dzieje się w ich gminie. Nie będę się jednak odnosiła do treści poruszanych przez poszczególne osoby.
W Wołominie ? podobnie jak i w sąsiednich gminach burmistrz otrzymała wotum zaufania jak również absolutorium, choć wcześniej różnie spekulowano.
Przypomnijmy:
Przez cztery lata poprzedniej kadencji burmistrz Elżbieta Radwan nie otrzymała ani razu absolutorium. Rządziła całą kadencję nie posiadając większości w radzie miasta. Opozycja, którą w większości stanowili radni Prawa i Sprawiedliwości, sceptycznie podchodziła do działań burmistrz i jej urzędu. Ale sytuacja polityczna w radzie nie przełożyła się na wynik ubiegłorocznych wyborów samorządowych, które Elżbieta Radwan wygrała w I turze. Warto też dodać, że we wcześniejszych kadencjach w Wołominie burmistrza wyłaniano dopiero w II turze. Dziś burmistrz Radwan posiada w Radzie, nieznaczną, ale jednak większość. Na ostatnim posiedzeniu rady Klub Radnych ?Pozytywny Wołomin? popierający urzędującą burmistrz uległ zmniejszeniu ? jak poinformowano zebranych z szeregów Klubu wykluczono radnego Janusza Mirowskiego.
Co do udzielenia wotum zaufania i absolutorium różnie spekulowano również w sąsiedniej Kobyłce, gdzie urzędująca burmistrz Edyta Zbieć ma zgoła inną sytuację jeśli chodzi o poparcie w Radzie od burmistrz Elżbiety Radwan. Jednak, pomimo braku własnego zaplecza, również w Kobyłce burmistrzowi miasta udzielono zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.
Miejmy nadzieję, że to oznaka na stabilizację sytuacji w tym mieście. Ale o tym przekonamy się pewnie już po wakacyjnej przerwie bowiem tradycją jest, że w okresie letnim radni spotykają się na ogół jedynie w sytuacjach podbramkowych.

Teresa Urbanowska

Jedno przemyślenie nt. „Wotum zaufania i absolutorium a większość w radzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.