Wspólny bilet coraz bliżej

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska w Wołominie poparła projekt dofinansowania wspólnego biletu Kolei Mazowieckich i ZTM. Oprócz Wołomina w projekt wspólnego biletu będą zaangażowane gminy: Zielonka, Kobyłka i Ząbki.

O sprawie pisaliśmy już w numerze 106 z 4 września tego roku. Plan zakłada wprowadzenie wspólnego biletu na Kolej Mazowiecką i ZTM, aż do stacji Zagościniec. – Już wkrótce Zarząd Transportu Miejskiego ma podpisać porozumienie z Kolejami Mazowieckimi w tej sprawie. Negocjacje dotyczące szczegółów wciąż trwają. ZTM zakłada dofinansowanie przez gminy objęte tym biletem na poziomie 40%. Jest to kwota ok. 200.000 zł, którą należy podzielić na gminy: Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Ząbki – tłumaczy zastępca burmistrza Wołomina, Radosław Wasilewski. Pierwszą gminą, która projekt zatwierdziła jest Wołomin. Na najbliższej Radzie Miasta uchwałą w tej sprawie zajmie się Zielonka. Czekamy też na decyzję radnych miejskich w Kobyłce. W Ząbkach wspólny bilet już działa. – To rozwiązanie sprawdza się znakomicie. Jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Mam tylko nadzieję, że po rozszerzeniu wspólnego biletu, powiększą się również składy pociągów – mówi burmistrz Ząbek, Robert Perkowski. Siecią wspólnego biletu zostanie objętych 96 tysięcy mieszkańców, co stanowi prawie połowę ludności w powiecie. Proponując wspólny bilet dla okolicznych gmin, Warszawa liczy na rozładowanie korków ulicznych. Tańszy bilet to więcej chętnych na podróż publicznymi środkami komunikacji. W Wołominie i Zielonce mają powstać parkingi samochodowe na wzór stołecznych Park&Ride. Wszystko po to, by zostawić samochody w domu lub na parkingu. A teraz konkretnie. Koszt biletu miesięcznego ZTM to 78 złotych. Taki sam bilet na Koleje Mazowieckie wynosi ok. 120 złotych. Razem mamy 200 złotych na dojazd do Warszawy i po niej miesięcznie. Prawdopodobnie od 1 stycznia 2009 będziemy mogli kupić nowy rodzaj biletu, ale nadal kodowany na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Wspólny bilet Kolei Mazowieckich i ZTM będzie kosztować 116 złotych. To daje nam ponad 80 złotych oszczędności na miesiąc! Nie wspominając już nawet o biletach ulgowych. Więcej w portfelu i mniejsze korki na drogach, oto skutki wprowadzenia wspólnego biletu. Mieszkańcy przyległych do Warszawy gmin w końcu będą mogli poczuć się jak obywatele stołecznej Metropolii. Przypomnijmy że już od pewnego czasu do Wołomina dojeżdżają autobusy linii nocnych ZTM. Nie należy jednak liczyć, że pojawią się linię dzienne. Sprawnemu poruszaniu się na trasie Wołomin-Warszawa przeszkadzają korki na słynnej drodze 634, a w samej stolicy również nie jest lepiej. Kolej może być idealnym rozwiązaniem dla chcących podróżować szybko, sprawnie, a przede wszystkim tanio do Warszawy i po niej.

Adam Kudełka

11 przemyśleń nt. „Wspólny bilet coraz bliżej

  1. Ekhm, 116zł to kosztuje Karta Podmiejska. Szanowna redakcjo, proszę o wyjaśnienia…

  2. Zgadza się, wspólny bilet oznacza że do Wołomina dojedziesz na Warszawskiej Karcie Miejskiej z zakodowanym na niej biletem ZTM na 2 strefy. Czyli za 116 zł. Obecnie do Ząbek możesz dojechać pociągami KM z Kartą ważna na 1 strefę.

  3. Apropo’s komunikacji miejskiej – nie ma autobusów dziennych z Warszawy, ale nadal problemem pozostaje poruszanie się po naszym mieście. Zastanawiam się, czy nie powinna powstać u nas jakaś forma komunikacji miejskiej w oparciu o nieduże busy – łatwiej byłoby dostać się do szpitala, na zakupy na targ, do szkół angielskiego czy szkoły muzycznej. Nasze miasto jest duże i wielu rodziców ma problem z dowożeniem dzieci na zajęcia dodatkowe, starsze osoby z dostaniem się do szpitala czy na zakupy – taka sieć busów mogłaby rozwiązać wiele naszych problemów.

  4. Masz racje droga MAMO.To bylo marzenie mojego dziecinstwa…..a obecnie jestem juz w wieku …..bardzo „doroslym”.Mam nadzieje ze wiele osob podchwyci ten temat,ktory stanie sie tematem codziennnym w zyciu kazdego mieszkanca miasta i pracownikow Urzedu Miasta z burmistrzem na czele.To juz nie „^pomysl” ale realnosc,potrzeba,niezbedna inwestycja.Trzeba ten temat rozwinac na temat ZPW i zaczac wywierac nim presje na naszych radnych.

  5. Witam !
    Ostatnio na dworcu w Zagościńcu usłyszałem od Pani w okienku kasowym, że jak będzie porozumienie i karta miejska to i tak tylko do Wołomin-Słonecznej.

    Ciekawe jak będzie naprawdę? Nie ukrywam, że jak będzie inaczej to utworzę komitet obywatelski i oflaguję się pod Ratuszem.

  6. I już wiadomo !
    Jak zwykle Wołomin z tyłu. Od 1.01.2009r.na kartę tzw. „bilet aglomeracyjny” mogą jeździć prawie wszyscy w okolicach Warszawy, za wyjątkiem mieszkańców gmin drugiej kategorii jakimi są Kobyłka, Wołomin, Klębów, Tłuszcz. Jak zwykle „nasi” przedstawiciele „stanęli” na wysokości zadania.

    Brawo ;(

  7. Dziękujemy Wołominowi, tak sie cieszylem ze od nowego roku bedzie karta miejska i co? ;|
    Jestem ciekaw o co poszło, oni to zawsze cos wynajdą.

  8. ha! podziękujmy kobyłce. w poniedziałkowym życiu warszawy jest tekst o tym, że przez upór władz Kobyłki (tak to nazwali) bilet nie zostanie wprowadzony. Warto spojrzęc na mapę koleji podwarszawskich – chyba tylko nasza linia nie ma wspólnego biletu

Możliwość komentowania jest wyłączona.