Wspominając Zbrodnię Katyńską | Miasto Zielonka

Obchodzony corocznie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przypomina  o tym tragicznym wydarzeniu z naszej historii i jego związkach z Zielonką.

W Zielonce znajdują się miejsca pamięci związane ze Zbrodnią Katyńską. W kruchcie kościoła pw. MB Częstochowskiej powstało przed 13 laty Epitafium Poległych na Wschodzie, gdzie znajduje się urna z ziemią z Katynia. Z kolei na skarpie przy urzędzie miasta oraz w parku Dębinki, w 2009 i 2017 r. zasadzone zostały Dęby, upamiętniające rozstrzelanych oficerów, pracowników przedwojennego Centrum Badań Balistycznych (WITU) w Zielonce.

W poniedziałek, 15 kwietnia w kościele MB Częstochowskiej odprawiona została msza święta w intencji zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni. Po jej zakończeniu wiązankę kwiatów w Epitafium złożył burmistrz Kamil Michał Iwandowski. Kwiaty zostały złożone również pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na skwerze AK.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze służb państwowych byli rozbrajani i zatrzymuwani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. Na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, polskich jeńców rozmieszczono w obozach i od wiosny 1940 r. sukcesywnie rozstrzeliwano. W ten sposób życie straciło ponad 21 tys. polskich żołnierzy.

Zbrodnia ukrywana przez Związek Sowiecki ujrzała światło dzienne w 1943 roku, ale dopiero w latach 90. XX wieku zaczęto bez skrępowania mówić o sprawcach i ofiarach tego ludobójstwa.

Źródło: UM Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.