WUTW rozpoczął siódmy rok

W czwartek (3 października) o godz. 11.00 w murach Miejskiego Domu Kultury w Wołominie po raz siódmy odbyła się inauguracja roku akademickiego, Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wołomiński Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW) rozpoczął swoją działalność w 2007 roku i z każdym semestrem rozwija się coraz bardziej. Rozwój ten wspaniale odzwierciedla zarówno rosnąca liczba słuchaczy, jak i coraz szersza oferta przygotowywana przez zarząd WUTW oraz Miejski Dom Kultury.

Uroczystość otworzyła Elżbieta Rozbicka, prezes Zarządu WUTW. Pokrótce przybliżyła ona historię Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce i na Świecie oraz opowiedziała o działalności UTW w Wołominie podczas minionych wakacji.

– My, seniorzy, jesteśmy sprawni. Nie chcemy bezczynnego siedzenia w czterech ścianach, chcemy aktywizacji, możliwości poszerzenia wiedzy, samokształcenia, możliwości dbania o kondycję fizyczną, możliwości poznawania świata i środowiska. Chcemy mieć miejsce, w którym jesteśmy oczekiwani i potrzebni, w którym jesteśmy i czujemy się użyteczni. Czasami po prostu chcemy mieć możliwość realizacji marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny ? dodała na zakończenie swojego wystąpienia prezes WUTW.

Słuchacze WUTW spotykają się regularnie na czwartkowych wykładach. Dzięki temu mają możliwość wysłuchać specjalistów z różnych dziedzin życia: lekarzy, historyków, etnografów, naukowców czy wreszcie spotkać się z artystami ? aktorami, muzykami, wokalistami…

Zarząd Uniwersytetu nie ogranicza się w propozycjach jedynie do wykładów. ? Staramy się organizować wyjazdy do teatrów i muzeów ? nie tylko w Warszawie. Słuchacze WUTW korzystają również z organizowanych wczasów, wycieczek krajowych i zagranicznych. Na wszystkie wyjazdy jeździmy autokarem ? podkreślają Panie z Zarządu WUTW. Dla ciągle rosnącej grupy słuchaczy (obecnie około 200 osób) prowadzone są również zajęcia fakultatywne: tai-chi, gimnastyka korekcyjna, zajęcia plastyczne, nordic walking, obsługa komputera czy też nauka języków obcych.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że Zarząd WUTW pamięta o organizacji spotkań okolicznościowych, takich choćby jak walentynki, tłusty czwartek, andrzejki jak też spotkania z okazji świąt: Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. – Te miłe spotkania odrywają nas od codzienności, dając nam chwile zadowolenia ? podkreślają działaczki WUTW.

Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na część artystyczną, podczas której na scenie zaprezentował się Duet – ?To my: Danusia i Filip?. Występ wzbudził dużo pozytywnych emocji, bawiąc publiczność do łez. Podczas czwartkowej inauguracji, oprócz słuchaczy, na sali obecni byli przedstawiciele jednostek samorządowych z Rafałem Ziębą, zastępcą Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ryszardem Madziarem, burmistrzem Wołomina, oraz Piotrem Uścińskim, starostą powiatu wołomińskiego, na czele.

Nie zabrakło również sympatyków WUTW aktywnie wspierających wołomińskich studentów.

Redakcja