Wybierz mądrze przyszłość dziecka

zdjecie_artykulu

Szkoła podlega takim samym procesom jak reszta społeczeństwa. Zmienia swoje oblicze. Dzisiejsze sześciolatki zakończą swoją edukację około 2035 roku. Nikt z nas nie potrafi przewidzieć, jak wówczas będzie wyglądał świat, jakie zawody będą się liczyły na rynku pracy, a jakie odejdą w zapomnienie – mówi Katarzyna Pluta, dyrektor Słonecznej Szkoły Podstawowej w Kobyłce.

– Pani Dyrektor, świat zmienia się coraz szybciej, a co z edukacją? Czy i jak nadąży za zmieniającym się światem?– Szkoła podlega takim samym procesom jak reszta społeczeństwa. Zmienia swoje oblicze. Dzisiejsze sześciolatki zakończą swoją edukację około 2035 roku. Nikt z nas nie potrafi przewidzieć, jak wówczas będzie wyglądał świat, jakie zawody będą się liczyły na rynku pracy, a jakie odejdą w zapomnienie. To, co na pewno warto i można zapewnić swoim dzieciom to dobra, gruntowna edukacja pod każdym względem. Aby tak było, trzeba wybrać dobrą szkołę. Szkołę, która prowadzi nowoczesne metody aktywizujące, zapewnia uczniom technologie komunikacyjno- informacyjne (tablety, monitory dotykowe, laptopy) oraz programowanie, prowadzi indywidualizację nauczania, małe klasy, odwołuje się do zasad neurodydaktyki, i która w praktyczny sposób uczy języka obcego, zmierzając ku dwujęzyczności. Niezwykle ważny jest także dobór kompetentnych nauczycieli o wysokich kwalifikacjach – te wszystkie składniki, to przepis na dobrą szkołę. A ona jest bardzo istotna, gdyż edukacja w Polsce jest i długo jeszcze będzie przepustką do lepszego życia, dlatego tak ważne jest jak i gdzie uczy się nasze dziecko.
– Gdzie zatem szukać szkoły, która przygotuje nasze dziecko na nieznaną przyszłość?
– Dobrym rozwiązaniem jest edukacja niepubliczna. Takie szkoły są „skrojone” na miarę uczniów. Mogą prowadzić programy i zajęcia w inny sposób niż szkoły publiczne, które obowiązują ścisłe ramy. Słoneczna Szkoła Podstawowa, w której pracuję, posiada wyżej wymienione zalety, oraz oferuje znakomitą kadrę. Warto przy tym pamiętać, że jakość w nauczaniu nie oznacza WIĘCEJ, ale LEPIEJ. Dlatego w Szkole Słonecznej bardzo dbamy o wysokie kompetencje uczniów w kształtowaniu postaw społecznych, pracę z emocjami, partnerstwo dla rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Troszczymy się o harmonijny rozwój w tych obszarach, co wspiera karierę szkolną ucznia. Dzięki zwiększonej liczbie godzin obowiązkowych, dziecko rzetelnie uczy się i rozwija uzdolnienia, zarówno na zajęciach obowiązkowych, jak i na kołach zainteresowań. Nie musi chodzić na korepetycje lub do szkoły językowej – wykorzystuje swój czas efektywnie w jednym miejscu.
– Czy taka strategia edukacji przynosi efekty?
– Absolutnie tak. W Szkole Słonecznej mamy laureatów i wyróżnionych w konkursach ogólnopolskich, przyznajemy stypendia naukowe. Chcemy w ten sposób dać wyraźnie do zrozumienia, że wartość edukacji jest dla nas bardzo ważna. Pozwolić naszym uczniom doznać radości wymiernych gratyfikacji wynikających z włożonego w naukę wysiłku. Stypendium naukowe pomyślane jest tak, że nie można tych pieniędzy przeznaczyć na cokolwiek, należy je wydać na konkretne cele związane z edukacją, w ten sposób młody człowiek sam inwestuje we własny rozwój. W Słonecznej przyznajemy stypendia już od I klasy, jeśli w zerówce dziecko miało sukcesy w konkursach.
– Wybór szkoły to trudna i odpowiedzialna decyzja rodzica. Co pani Dyrektor może doradzić?
– Niełatwo być osobą prowadzącą młodego człowieka przez arkana wiedzy i umiejętności w przygotowaniu do samodzielnego życia. Zarówno w funkcji rodzica jak i nauczyciela, ponieważ mimo mnogości metod i obszernej wiedzy na temat rozwoju dziecka, wciąż nie ma jednej dobrej recepty. Szkoła powinna być partnerem dla rodziców w wychowaniu i edukacji dziecka. Warto sobie wybrać mądrze partnera. Przed dokonaniem wyboru zastanowić się, czego oczekujemy, jak widzimy przyszłość naszego dziecka, co mu chcemy zapewnić.

Słoneczna Szkoła Podstawowa,
Kobyłka, ul. Jana Brzechwy 5, tel. 660 570 013
www.szkolasloneczna.edu.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.