Wypadek dzieci na quadzie

14-latek i 6-latka jadący na quadzie w miejscowości Laskowizna gmina Poświętne na prostym odcinku drogi zderzyli się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka vw. Dzieci z poważnymi obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Policja apeluje o rozwagę i należytą opiekę nad dziećmi w czasie trwających wakacji.

Do zdarzenia doszło o 13:30 w miejscowości Laskowizna gmina Poświętne. 14-latek postanowił zabrać na przejażdżkę quadem 6 latkę. Pojazd poruszał się po lewej stronie jezdni w kierunku do Cygowa. Z przeciwnej stronie nadjeżdżał osobowy VW. Kierowca samochodu widząc jadący po niewłaściwej stronie czterokołowy pojazd postanowił go ominąć.

Nieoczekiwanie taki sam manewr wykonał 14-latek wjeżdżając wprost pod koła vw. Zaraz po zdarzeniu quad stanął w płomieniach. Na miejsce skierowano dwie karetki pogotowia oraz śmigłowiec ratownictwa medycznego. Chłopiec z poważniejszymi obrażeniami w stanie nieprzytomnym drogą powietrzna został przetransportowany do szpitala. Dziewczynka lżej ranna również trafiła do tego samego szpitala. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy vw 23-letniego Krzysztofa K. Badanie wykazało u niego blisko 0,28 promila. Funkcjonariusze wołomińskiej drogówki sprawdzają okoliczności wypadku. Apelujemy o rozwagę i należytą opiekę nad dziećmi podczas trwających wakacji.

Co prawo mówi o korzystaniu z quadów Quady poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu, a ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania

Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ust. 2 pkt. 4 określono, że do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ona niższej rangi niż kat B, więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem.

Jeżeli quad będzie zarejestrowany, jako motorower osoba pełnoletnia, czyli taka, która skończyła 18 lat nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem, jednakże osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową.

Kierujący pojazdem samochodowym czterokołowym zarejestrowanym jako ciągnik rolniczy będzie zmuszony do korzystania z tego pojazdu jak z typowego ciągnika rolniczego, z pełnymi konsekwencjami np. zakazu ruchu po drodze ekspresowej, do konieczności doposażenia pojazdu np.: w trójkątną tablicę wyróżniający pojazd wolny, dwa boczne lusterka, gaśnicę itp.

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (art. 29 ust. 1 ustawy). W sytuacji, gdy pojazd nie jest zarejestrowany, posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Ustawodawca nie rozróżnia wprowadzenia pojazdu do ruchu na drodze publicznej i niepublicznej. Jako wprowadzenie pojazdu do ruchu rozumie się – wprowadzenie pojazdu na drogę, rozumianą zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Wszędzie tam, gdzie może dojść do szkody materialnej i niematerialnej osoby trzeciej, tj. w miejscu ogólnodostępnym, posiadacz pojazdu ma obowiązek ubezpieczyć się od szkód powstałych w związku z ruchem tego pojazdu.

Ponadto zgodnie z art. 96. § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:

1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę nie mającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,

2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień,

3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,

5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,

6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny.

W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Tak więc przede wszystkim na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy.

Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy zastosować art. 1 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie wymienionym quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.

Ponadto zgodnie z przepisami ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może kara grzywny.

ts(wyk. mat KGP)

5 przemyśleń nt. „Wypadek dzieci na quadzie

  1. Artykuł mija się z prawdą, dzieci jechały nie po lewej stronie drogi, tylko zgodnie z kierunkiem ruchu, czyli po prawej stronie, droga nie jest ekspresowa tylko szutrowa, i kierowca vw wyjechał z za zakrętu który porośnięty jest krzakami przez które jest ograniczona widoczność.

  2. Stronę można pomylić…zależy, z której strony się patrzy… W wielu miejscach o dobrą widoczność już zadbano (powycinano drzewa i krzaki)… z tego wynika , że jest jeszcze dużo do powycinania…ale to widać najlepiej z pozycji kierowcy. Trzeba po prostu zająć się jak najszybciej tą profilaktyką…i nie czekać na następne wypadki. Tak myślę…no i sadzić następne drzewa, ale tam, gdzie widoczność nie ucierpi, bo droga jest prosta.

  3. ARTYKUŁ CZĘŚCIOWO MIJA SIĘ Z PRAWDĄ BO ZDARZENIE NIE BYŁO NA PROSTYM ODCINKU !!!!I NIE NA ZAKRĘCIE !!!!!TYLKO NA ŁUKU DROGI KTÓRY JEST ZAROŚNIĘTY ,A TO JEST DUŻA RÓŻNICA. ŚLADY PO ZDARZENIU BYŁY OCZYWISTE,DZIECI PRAWIDŁOWO TO NIE JECHAŁY .A 6 LETNIE DZIECKO TO DO ZABAWEK A NIE NA QUADZIE. DROGA JEST W TYM MIEJSCU SZUTROWA ALE 100 METRÓW DALEJ JEST ASFALT.ALE TAKICH ZAKRĘTÓW JEST BARDZO DUŻO.GMINA POŚWIĘTNE BARDZO MAŁO DBA O JAKOŚĆ DRUG.

  4. Te komentarze nie mają najmniejszego znaczenia. Kto pozwolił dzieciom jeździć na quadzie? To jest problem a nie to czy droga była szutrowa czy plastikowa.

  5. Ludzie wy tylko umiecie oceniać innych.Popatrzcie na siebie,i na swoje błędy.
    Byliście widzieliście to co się stało?
    Nie.
    Po pierwsze to nie nie jechali,a po drugie,kto wsiada za kółko po alkoholu,nie tylko jest wina rodziców,ale też kierowców co jadą po kielichu.za nim zaczniecie oceniać to popytajcie się dokładnie jak to było.A jakby szli pieszo a nie byli na quadzie i ten samochód uderzył by w nich?nie było by co zbierać z dzieci.

Możliwość komentowania jest wyłączona.