Wypowiedzenie umowy o pracę bez wskazania przyczyn

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, nie wskazując dostatecznie przyczyn wypowiedzenia, nie bardzo rozumiem powodów jakimi się kierował wypowiadając mi umowę. Czy pracodawca naruszył art. 30 § 4 Kodeksu Pracy?W wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 12 lipca 2012 r. II PK 305/11 Sąd uznał, że?Naruszenie art. 30 § 4 KP następuje wówczas, gdy pracodawca w ogóle nie wskazuje przyczyny wypowiedzenia lub gdy jest ona niedostatecznie konkretna, a przez to niezrozumiała dla pracownika i nieweryfikowalna.?

Podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w kontekście art. 30 § 4 Kodeksu Pracy oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia lub zdarzeń, które, zdaniem pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę. Warunek wskazania konkretnej przyczyny wypowiedzenia powinien nastąpić przez wskazanie faktów dotyczących osoby pracownika lub jego zachowania w pracy lub zdarzeń, mających wpływ na podjętą przez pracodawcę decyzję. Zgodnie z wyrokiem SN ?Konkretność wskazania przyczyny wypowiedzenia należy oceniać z uwzględnieniem innych znanych pracownikowi okoliczności uściślających tę przyczynę, wymóg wskazania przez pracodawcę konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie jest zaś równoznaczny z koniecznością sformułowania jej w sposób szczegółowy, drobiazgowy, z powołaniem opisów wszystkich faktów i zdarzeń, dokumentów, ich dat oraz wskazaniem poszczególnych działań czy zaniechań, składających się w ocenie pracodawcy na przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę.?

Wypowiedzenie umowy o pracę bez wskazania przyczyny lub bez jej skonkretyzowania jest uważane za dokonane z naruszeniem art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, natomiast wypowiedzenie, które nastąpiło z dostatecznie zrozumiałym dla adresata i weryfikowalnym podaniem przyczyny, lecz ta została następnie uznana za niezasadną, kwalifikowane jest jako wypowiedzenie nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 § 1 Kodeksu Pracy.

Pracodawca ma więc obowiązek wskazać w sposób jasny, zrozumiały i dostatecznie konkretny przyczyny wypowiedzenia. Z oświadczenia pracodawcy powinno wynikać w sposób niebudzący wątpliwości, co jest istotą zarzutu stawianego pracownikowi, gdyż to on ma wiedzieć i rozumieć, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia. Nie ma jednak potrzeby szczegółowego wskazywania wszystkich okoliczności będących podstawą wypowiedzenia. Wystarczające będzie wskazanie danych zdarzeń, jeśli z okoliczności wynika, że szczegółowe motywy wypowiedzenia są pracownikowi znane.

Aldona Dzwonkowska, prawnik.aldona@gmail.com