Zabezpiecz czworonoga przed inwazją pasożytów zewnętrznych

Nadeszły długo oczekiwane ciepłe, letnie dni. To właśnie teraz zaczynamy częściej przebywać z naszymi zwierzętami na działce lub w lesie. Niestety to właśnie w tym okresie odnotowujemy wzmożone inwazje kleszczy i pcheł. Dlaczego warto im zapobiec?

Zarówno pchły, jak i kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia i komfortu życia naszych pupili. Pasożyty te, bytując na powierzchni ciała zwierząt, nie tylko wywołują uczucie dyskomfortu, ale również stanowią zagrożenie zdrowia dla ludzi.

 Kleszcze

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. W naszej strefie klimatycznej najczęściej spotykany jest rodzaj Ixodes, który upodobał sobie wilgotne, zadrzewione tereny. Są to pasożyty bardzo małych rozmiarów i trudno je dojrzeć gołym okiem. Przytwierdzają się do ciała żywiciela i odżywiają się jego krwią aż do całkowitego napełnienia się. To wtedy najczęściej je dostrzegamy na zwierzętach. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się w okolicy głowy, szyi, na uszach, przestrzeniach międzypalcowych, a także pod pachami.

Jeśli zaobserwujesz u swojego zwierzęcia dużą inwazję kleszczy bądź objawy takie, jak: utrata łaknienia, apatia, gorączka, kulawizna, bolesność kończyn ? zgłoś się niezwłocznie do lekarza weterynarii. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot został pogryziony przez kleszcza, zgłoś się do lecznicy weterynaryjnej w celu wykonania badania krwi. Badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie babeszjozy, groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze. Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt zarazków wywołujących tak poważne choroby, jak na przykład borelioza, babeszjoza, erlichioza i śródziemnomorska gorączka guzkowa. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie naszych podopiecznych odpowiednimi preparatami, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka

Pchły

Pchły są pasożytniczymi owadami, które żywiąc się krwią żywiciela, powodują miejscowe zmiany skórne. Inwazje te pojawiają się najczęściej w okresie wiosenno-letnim.

Zwierzęta zaatakowane przez te maleńkie pasożyty silnie się drapią. Możemy zaobserwować podrażnioną skórę i przerzedzoną sierść u nasady ogona i w okolicy grzbietu. Pchły mogą powodować alergiczne pchle zapalenie skóry, które objawia się silnym świądem i jest reakcją nadwrażliwości na alergeny zawarte w ślinie pcheł.

Pasożyty te są nosicielami tasiemca psiego, którym zwierzęta zarażają się po przypadkowym zjedzeniu owada. Jako że po dwóch, trzech tygodniach zarażenia postacie inwazyjne są wydalane z kałem, jest to niebezpieczne dla ludzi. Nie tylko tasiemczyca jest przenoszona przez pchły. Do innych chorób należy: riketsjoza, filarioza i telazjoza.

Leczenie polega na zwalczaniu pcheł zarówno na chorym osobniku, jak i na innych zwierzętach przebywających na tym samym terenie. Bardzo ważne jest wykonanie dezynsekcji otoczenia chorych zwierząt w celu zniszczenia postaci larwalnej pasożyta. Środki przeciwpchelne dla zwierząt występują w postaci preparatów podawanych na skórę w postaci wcierki lub aerozolu do spryskiwania. Środki te zazwyczaj działają do ośmiu tygodni. W preparaty przeciwkleszczowe i przeciwpchelne należy zaopatrywać się w porozumieniu z lekarzem weterynarii lub bezpośrednio w lecznicy weterynaryjnej.

 

lek. weterynarii Urszula Cieślicka
Lecznica Weterynaryjna ARKA 24h
ul. Krechowiecka 33 Kobyłka