Ząbkowscy przedsiębiorcy wspierają lokalną społeczność

W 2016 roku do grona ząbkowskich firm uczestniczących w samorządowej akcji ?Zniżka za dowód? dołączyło kilkanaście przedsiębiorstw. Choć reprezentują różne branże, to wspólną cechą ich właścicieli, jest chęć  wspierania lokalnej społeczności.  Wśród nich znalazło się także Centrum Psychologiczne Via Vita kierowane przez p. Justynę Lewandowską.

? Kiedy i dlaczego podjęła Pani decyzję, aby oferować osobom zameldowanym w Ząbkach rabaty na swoje usługi?
? Uważamy, że warto wspierać lokalną społeczność, chociażby poprzez udzielanie rabatów na usługi psychologiczne świadczone w naszym centrum. Również w moim ok 10-letnim doświadczeniu w pracy klinicznej, zauważyłam, że pacjenci wymagający wsparcia psychologicznego często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
? Jak Pani współpracownicy przyjęli decyzję o przystąpieniu do akcji ?Zniżka za dowód?? Przecież każdy rabat odbija się także na ich wynagrodzeniu?
? Współpracuję z doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie ? psychiatrą, psychoterapeutami różnych nurtów oraz psychologami dzieci i młodzieży.  Dla całego naszego zespołu, który od lat jest związany zawodowo ze służbą zdrowia było oczywiste, że przystąpimy do akcji na terenie naszego miasta. Decyzję podjęliśmy wspólnie i wszyscy uważamy, że był to dobry pomysł.
? Czy Via Vita prowadzi także działania pro publico bono na rzecz lokalnej społeczności?
? W ubiegłym roku prowadziliśmy dni otwarte, podczas których nasi specjaliści udzielali darmowych konsultacji. W bieżącym roku, dzięki powiększeniu obsady specjalistycznej planujemy w dalszym ciągu prowadzić bezpłatne konsultacje w ramach dni otwartych oraz poszerzyć naszą działalność pro publico bono o jednodniowe warsztaty. Takie warsztaty będą prowadzone raz na kwartał. Każde z tych przedsięwzięć będzie miało inną tematykę. Chcielibyśmy także zachęcić ząbkowskie placówki oświatowe do nawiązania bezpłatnej współpracy z nami poprzez organizowanie adresowanych do dzieci i młodzieży zajęć grupowych dotyczących m.in. budowania ścieżki kariery dla młodzieży. Dla dzieci młodszych chcielibyśmy zaproponować zajęcia dotyczące wyrażania emocji.
? Bardzo dużo mówi się teraz o stresie. Jak często zgłaszają się do pani zestresowani pacjenci?
? Stres jest elementem naszego codziennego życia, jak i jednym z czynników wyzwalających choroby psychiczne, dlatego każda osoba zgłaszająca się do Centrum Via Vita w trakcie spotkań opowiada o występowaniu czynników stresogennych.
? Czy zawód psycholog także najeży do grupy zawodów stresogennych?
– Każdy zawód medyczny należy do grupy stresogennej, także zawód psychologa i psychoterapeuty.
? Jak psycholodzy radzą sobie z obciążeniami wynikającymi z charakteru ich pracy?
? W naszej pracy najważniejszym jest, aby swoich prywatnych sytuacji stresowych nie przekładać na relacje z klientami. Każdy psychoterapeuta powinien, w ramach szkolenia psychoterapeutycznego przejść terapię własną. Natomiast w trakcie pracy zawodowej uczestniczymy w grupowych spotkaniach specjalistów tzw. superwizjach lub superwizjach koleżeńskich, podczas których szczegółowo omawiamy zaistniałe sytuacje. W naszym centrum wszyscy psychoterapeuci korzystają z takich możliwości.
? Co przysłowiowy Kowalski może zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ problemów dnia powszedniego na swoją kondycję psychiczną?
? Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, iż pierwszym etapem, jest świadomość problemu oraz pokonanie barier np. wstydu lub strachu dotyczącego potrzeby spotkania z psychologiem lub uczestnictwa w grupach terapeutycznych albo warsztatach. Mam nadzieję, ze chociażby poprzez edukację społeczną w tym takie właśnie artykuły będziemy mogli propagować dbanie o kondycje psychiczną, a przysłowiowy Kowalski chętniej i szybciej będzie korzystał ze wsparcia psychologicznego.

Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.