Zabytki na płótnie

Zofia Anna Misiak – artystka uprawiająca sztalugowe malarstwo olejne, temperę, rysunek, litografię, malowanie na szkle, drewnie. Tworzy formy przestrzenne, kapliczki… Należy do Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), mającego siedzibę w Wenecji.

Ukończeniu podlegają prace artystki nad obrazami olejnymi zabytków powiatu wołomińskiego. Zofia Anna Misiak uwieczniła pędzlem między innymi wołomińską Willę ?Danuta”, Kościół Trójcy Świętej w Kobyłce, kapliczkę w Ręczajach. Cały cykl obejmuje 10 dzieł. Malarka zamierza pokazać je po raz pierwszy na Dniach Dziedzictwa, które obchodzone będą już we wrześniu.

Dodatkowo odbędzie się wernisaż w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor”. – Z okazji Dni Dziedzictwa pragnę zaprezentować swoje prace oraz zaprosić do wystawy także innych artystów – mówi Zofia Anna Misiak. – Myślę tu o ekspozycji o charakterze sakralnym. Obok obrazów można pokazać motywy sakralne, kapliczki, kompozycje przestrzenne. Paru twórców zgłosiło już swoje uczestnictwo w projekcie. Zapraszamy kolejnych.
Okazuje się, że malarka dobrze znała zmarłego niedawno wybitnego artystę – Józefa Szajnę. Był on prezesem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, do którego należy pani Zofia. – Zależy mi, by stworzyć wystawę poświęconą Szajnie. Należałoby uczcić tego wielkiego człowieka.

Myślałam by do wystawy ku jego czci zaprosić członków SKE. Do naszego Stowarzyszenia należy bowiem mnóstwo wybitnych twórców – malarzy, pisarzy, poetów, ludzi kultury i sztuki. Szajna był wspaniałym człowiekiem, który z brzydoty tworzył piękno – wspomina pani Zofia.

– Powiedział kiedyś słowa, z którymi osobiście zgadzam się i twierdzę podobnie – ?Nie obstaję przy tradycji, bo ją w sobie noszę. Wyróżnikiem osobistym człowieka staje się według mnie wnoszenie wartości wzbogacających innych, a nie tylko chęć sukcesu, który tak łatwo stał się możliwy nie tylko poprzez mass media”. Szajna jest dowodem na to, że świadectwem epoki nie jest robienie kronik, ale sam artysta, który coś światu przekazuje – mówi Zofia Anna Misiak.

Malarka  ma też bardzo ciekawy pomysł na ?galerię w drodze”. – Galeria to nie tylko cztery ściany. mam ideę sali wystawienniczej, która mogłaby mi zawsze towarzyszyć. Tak, abym była w stanie przez cały czas proponować odbiorcom coś nowego.

Artystka tworzy między innymi na Czubajowiźnie. Tam powstaje budynek, o wstępnej nazwie ?galerii w krajobrazie”. To okazały, drewniany dom, typu ?świdermajer”. Został przeniesiony na Czubajkę i jest wykańczany według dawnych zasad ciesielki. Przy okazji mają się odbyć we wrześniu warsztaty ciesielskie.  Gdy będzie przenoszona więźba dachowa, odbędzie się prezentacja prac starodawnymi metodami. W domu tym Stowarzyszenie ?Wiatraki Kultury” organizować będzie wernisaże, happeningi, pokazy.

?Wiatraki Kultury” są prężnie   działającym stowarzyszeniem. Było jednym ze sponsorów XI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ?Nowa Tradycja 2008″, który odbył się w kwietniu w gmachu Telewizji Polskiej w Warszawie. Podczas festiwalu nasze folkowe, ludowe brzmienia spotykały się z dźwiękami innych kultur. Podczas koncertu laureatów została w nagrodę wręczona praca malarska Zofii Anny Misiak dla Andrzeja Struga i jego zespołu.

Sylwia Kowalska