Zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa w Pałacu w Chrzęsnem

W dniach 10-18 września, na terenie Pałacu w Chrzęsnem, odbył się jesienny plener malarski „Śladami Podkowińskiego na Mazowszu”. Inauguracja wystawy poplenerowej 17 września br., zestawiona z koncertem wybitnej pianistki Marii Gabryś, dopełniła projekt – Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Chrzęsnem.

Kuratorka ekspozycji, a także koordynatorka przedsięwzięcia – Grażyna Krzyżanowska, tak oto podsumowała ideę wydarzenia:

Plener poświęcony był tradycji malarstwa widzianego oczami Władysława Podkowińskiego, którego pozycja w malarstwie nie tylko polskim – jest znana. Plener nie stawiał zadań, ale z pewnością wywołał dyskusję o tym, jaką drogą podąża sztuka współczesna i co może przenosić, co pamięta w motywach, jak tworzy nowe tradycje, dalej: co wiek XIX zostawił w naszym współczesnym myśleniu obrazami i o obrazach. Zadaniem pleneru nie było stworzenie pola dla seminarium rozważań estetycznych czy teoretycznych, ale pole ? dla spotkania ze sztuką współczesną?.

W plenerze wzięło udział 10 artystów, w tym także twórcy z zagranicy. Artyści, podczas inauguracji, przedstawiając się licznie zgromadzonym odbiorcom, odnieśli się do swoich inspiracji Pałacem w Chrzęsnem, w kontekście jego bogatej tradycji kulturowej, także uroku samej architektury, czy zjawiskowego krajobrazu. Podkreślono rolę samego Władysława Podkowińskiego, który stworzył przecież w Pałacu i na jego terenie niektóre ze swoich najważniejszych dzieł, akcentując w jego twórczości zachwyt światem, balansowanie na granicy realizmu i metafory, urok estetyki minionego czasu.

2017-09-25_141605

W drugiej części kulturalnego popołudnia w Pałacu w Chrzęsnem, wystąpiła Maria Gabryś, prof. UMFC, laureatka wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Ta wyjątkowa pianistka swoją wirtuozerią wzbudziła wśród zgromadzonych prawdziwy zachwyt. Widownia oklaskiwała artystkę na stojąco.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Chrzęsnem dobiegły końca. Wydarzenia kulturalne je wypełniające zdecydowanie reprezentowały wysoki poziom artystyczny, nawiązały do tradycji, historii najokazalszego zabytku Powiatu Wołomińskiego.

Źródło: Pałac w Chrzęsnem
Zdjęcia Jarosław Marek Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.