Zaproszenie na Dni Kobyłki

W piątek, 28 czerwca, uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Kobyłce rozpoczną się Dni Kobyłki 2013. ? Chcemy podczas tej Sesji wyróżnić osoby zaangażowane w życie miasta. Tych, którzy animując wydarzenia kulturalne lub sportowe, pracują na rzecz swojej „małej Ojczyzny” ? mówi Robert Roguski, burmistrz Kobyłki.

? Za nami kolejna odsłona Festiwalu Barokowego w Kobyłce, która była niejako przedbiegiem przed Dniami Kobyłki. Jakie atrakcje w tym roku zostały przygotowane?

? Tak, faktycznie za nami VI edycja Festiwalu. To muzyczne spotkanie na najwyższym poziomie i jesteśmy z niego dumni. Pomysłodawczynią i „duszą” Festiwalu jest Pani Ania Lisiewicz, ale wiernie ją wspieramy. Natomiast Dni Kobyłki 2013, jak już wspomniałem, rozpoczniemy od Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Kobyłce. Zakończymy finałowym koncertem zespołu Blue Cafe, 29 czerwca o godzinie 20-tej, przed tym koncertem będziemy gościć u siebie również Orkiestrę Wojskową z Warszawy, ale to nie jedyne atrakcje. Trzeba koniecznie nas odwiedzić.

roguski

? Uczestniczył Pan w spotkaniu z wicepremierem Januszem Piechocińskim, które odbyło się w w tym miesiącu w Strachówce. Jakie wnioski wyciągnął Pan z tego spotkania dla swojego samorządu?

? Fantastyczną rzeczą jest to, że wicepremier Piechociński zechciał do nas przyjechać ma przecież, z uwagi na swoje funkcje, dużo pracy więc tym bardziej należy to docenić. Podczas wizyty wicepremier podkreślił jak ważne jest abyśmy dbali o rozwój przemysłu w naszym regionie, to się wpisuje w działania Samorządu Kobyłki. Od dawna spotykamy się z przedsiębiorcami od których chcemy mieć informacje o ich pomysłach i problemach i z którymi dzielimy się informacjami na temat działań gminy.

? Czy z takiej wizyty można wyciągnąć jakieś lokalne korzyści?

? Pomyślałem sobie podczas tego spotkania, że moglibyśmy wskazać przedsiębiorców z naszego miasta, ale też z terenu Powiatu Wołomińskiego do wyróżnienia Ministerstwa Gospodarki. Byłoby wyróżnieniem prestiżowym i mogłoby zaowocować działaniami promocyjnymi dla regionu, a może grantami dla konkretnych przedsiębiorców. Ministerstwo Gospodarki jest otwarte na różne propozycje i chętne do współpracy ? a to dobra wiadomość.

? Podczas tego spotkania wicepremier zwrócił się z propozycją zorganizowania spotkań dla samorządowców i przedsiębiorców dotyczących m.in. nowego okresu programowania, na które mógłby oddelegować ekspertów ze swojego resortu. Czy samorządy są zainteresowane takimi spotkaniami?

? Oczywiście, że Kobyłka chętnie włączy się w takie działania, nawet chętnie pomożemy przy organizacji merytorycznych spotkań. Nam zależy na pozyskiwaniu wiedzy, zdobywaniu informacji , nawiązywaniu nowych kontaktów. W zaproponowanych spotkaniach widzę taką szansę.

? Jako gmina macie za sobą okres inwestycji w kanalizację i wodociągi. Czy zaczął Pan czynić przygotowania do konstrukcji nowego ? ostatniego w tej kadencji budżetu? Co będzie inwestycyjnym priorytetem w roku wyborczym w Kobyłce?

? Od początku tej kadencji stawiamy na drogi i to w dalszym ciągu jest nasz priorytet ? drogi i chodniki. To inwestycje na które wydajemy i nadal planujemy wydawać najwięcej. Jak sama Pani zauważyła, minął czas inwestycji w ziemi ? wodociąg i kanalizacja za nami. Komisja Europejska odebrała zrealizowany projekt. Uwag nie było, czekamy teraz na ostateczny raport.

? Czy mam rozumieć, że oczekiwana przez środowisko ZS nr 3, budowa nowej hali sportowej znowu odsunięta będzie na dalszy plan?

? Pragniemy rozpocząć tę inwestycję i to jeszcze w tym roku. Trwają prace porządkowe terenu, jesienią chcemy ogłosić przetarg wyłaniający wykonawcę. Projekt mamy gotowy. Zakłada on budowę hali sportowowidowiskowej z możliwością dzielenia na trzy sektory i z widownią na kilkaset osób. Dodatkowo, za sprawą budowy łącznika, inwestycja pozwoli na pozyskanie nowych sal dydaktycznych co przy ciągle rozbudowującym się mieście jest bardzo istotne. Kobyłka rośnie , mamy dużo dzieci, one potrzebują dobrych warunków do tego by rozwijać się, tak intelektualnie jak i fizycznie. Cóż, można by powiedzieć, że hasło”zrównowazony rozwój” jest dla nas codziennością.

Rozmawiała Teresa Urbanowska