Zasłużeni dla miasta

Ubiegły tydzień upłynął w Wołominie pod hasłem Dni Wołomina. Punktem kulminacyjnym obchodów jak zwykle była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wołominie, podczas której wręczone zostały różnego rodzaju odznaczenia, podziękowania i dyplomy. Stefan Zacheja, Roman Łuniewski i Jarosław Stryjek to osoby odznaczone medalem Zasłużony dla Wołomina.

Kapituła przyznająca w tym roku medal „Zasłużony dla Wołomina” postawiła na mężczyzn: Stefan Zacheja, Roman Łuniewski i Jarosław Stryjek odebrali z rąk burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara i przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Dutkiewicza pamiątkowe medale. Kim są wyróżnieni Panowie?:
Stefan Zacheja – wieloletni nauczyciel i dyrektor wołomińskiego „Ekonomika”. W Wołominie mieszka od 1973 roku. W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica uczy matematyki od trzydziestu dziewięciu lat. Od 2001 roku jest nauczycielem dyplomowanym. Przez lata swojej pracy aktywnie współpracował z władzami lokalnymi, ciesząc się ich szacunkiem. Był on organizatorem wielu akcji charytatywnych. Współpracował przy realizacji projektu ?Iskierka nadziei ? program dla trudnej młodzieży?. Zbierał pieniądze na rzecz dzieci z domów dziecka. Organizował w szkole finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, za które wielokrotnie był nagradzany.  Między innymi, w roku 1982 nadano mu Złoty Krzyż Zasługi, a w 2009 roku Złoty Medal za Długoletnią Służbę.
Roman Łuniewski na terenie gminy znany jest jako wybitny organizator. Samorządowiec z dwudziestoletnim stażem, strażak oraz sołtys Zagościńca, zawsze działał dla ludzi. Dzięki oddaniu swojej małej ojczyźnie, zjednoczył sobie mieszkańców i przyczynił się do wielu zmian, który nastąpiły na terenie jego miejscowości. W czasie pełnienia przez niego funkcji sołtysa, w Zagościńcu wybudowana została Szkoła Podstawowa, kościół parafialny, ośrodek zdrowia oraz sieć gazowa i kanalizacyjna. Mieszkańcy bardzo sobie cenią działania pana Romana Łuniewskiego. Jest on człowiekiem, który w pełni angażuje się w podjęte przez siebie projekty. Jest rzetelny i uczciwy. Dzięki jego pracy, w Zagościńcu oświetlono wiele ulic, a na kilku z nich wykonano nakładki asfaltowe. Wszystko nastąpiło w bardzo szybkim tempie.
Jarosław Stryjek, niestrudzony historyk, działający na rzecz ocalenia historycznej pamięci lokalnej. Dzięki jego publikacjom, pamięć o dawnym Wołominie i jego mieszkańcach wciąż jest żywa. Dzieląc się swoją działalnością, Jarosław Stryjek pozwala nam odkrywać historię naszego miasta. Jego liczne artykuły oraz opracowania zawsze są rzetelnie udokumentowane. Autor zachęca również mieszkańców, by sami zainteresowali się historią Wołomina. Poleca rozmowy z ludźmi z starszego pokolenia, których niesamowite wspomnienia mogą rozbudzić w nas fascynację historią lokalną.
Jarosław Stryjek jest współinicjatorem grupy rekonstrukcyjnej ?Wołomin RETRO?, jest twórcą ?Kalendarium Wołomina do 1939 roku?, oraz autorem wielu wybitnych publikacji. Był także jednym z inicjatorów powołania do życia ?Rocznika Wołomińskiego?. Obecnie ?Rocznik Wołomiński? doczekał się już sześciu tomów publikacji. Jarosław Stryjek jest pasjonatem historii lokalnej, swą pasją dzieli się z innymi, rozbudzając w nas lokalny patriotyzm oraz poczucie dumy z bycia Wołominianinem.

Red