Zasmakujmy chorwackiej kuchni z Okrasą

13 czerwca, o godz. 18.00, w zielonkowskim Teatrze Equus rozpocznie się kolejna kulinarna podróż z Karolem Okrasą. Tym razem poznamy smaki kuchni chorwackiej.Kuchnia chorwacka nie jest w Polsce tak znana i popularna, jak choćby kuchnia włoska czy chińska. Tym lepiej, że Karol Okrasa przybliży nam smaki, aromaty i kulturę tego kraju. Tak jak różne pod względem historii i obyczajów są poszczególne rejony Chorwacji, tak różnorodna jest i kuchnia regionalna. Jest to wynikiem m. in. wielości obcych wpływów, pochodzących od najstarszych mieszkańców tych ziem, jak i od zmieniających się obcych władców. W chorwackich daniach znajdziemy ślady kuchni greckiej, węgierskiej, tureckiej i włoskiej.

Obecnie właściwie każdy region kraju reprezentuje inną kuchnię. Jakie konkretnie potrawy jada się w Chorwacji? Znanym przykładem zimnej przekąski jest tzw. hladni pladanj (zimny talerz). Na obszarze całej Chorwacji potrawa ta wygląda z pozoru podobnie (składa się najczęściej z mięsa, sera, świeżych bądź konserwowanych warzyw), jednak składniki tej przekąski są różne w poszczególnych regionach. Kolejną specjalnością tamtejszej kuchni jest cobanac, czyli rodzaj gulaszu, składającego się z różnych mięs, doprawionego pikantnymi przyprawami.

Od zarania dziejów na terenach dzisiejszej Chorwacji jadało się ryby. Już w neolicie przyrządzany był tu karp. Dlatego popularne są tu potrawy z ryb, np. saran na slavonski nacin (karp po slawońsku podany z pieczonymi ziemniakami), brudet od riba (brodetto z mieszanych ryb morskich w sosie pomidorowym), punjene lignje (kałamarnice faszerowane pietruszką z czosnkiem), bakalar tucen na bijelo (dorsz w białym winie). Jedna z tradycyjnych potraw Północnej Chorwacji to fiš paprikaš (pikantny gulasz rybny). Danie to powinno składać się przynajmniej z trzech różnych gatunków ryb: karpia, szczupaka i suma. Chorwacja to także różnorodne potrawy mięsne, np. licki odresci (sznycle cielęce z Liki, smażone na oleju, a następnie duszone w winie z przyprawami), kuhana svinjska rebra s hrenom (gotowane żeberka z chrzanem), czy pecenica „Stubica” (pieczeń „Stubica”). Bywa też nieco oryginalniej. Tereny położone przy źródłach wody słodkiej znane są z egzotycznych dań z żab i raków rzecznych (dolina Neretwy, Trilj i Cetina).

Odwiedzając kontynentalną Chorwację koniecznie należy skosztować smacznej wędzonej wędliny, smalcu ze skwarkami, turośa z Medimurja, podrawskiego wędzonego sera, rosołu z kury z makaronem domowej roboty, samoborskich kiełbasek czosnkowych z musztardą, kaszanki zapiekanej w kiszonej kapuście, zagórskiej indyczki zmlincami, paprykarza rybnego, gulaszu myśliwskiego, fasoli z rzepą, kaczki nadziewanej kaszą gryczaną, pieczeni wieprzowej, nadziewanej śliwkami polędwicy i koniecznie chorwackich naleśników z serowym nadzieniem polanych śmietaną i zapiekanych.

Chorwacja to kraj wyśmienitych trunków. Pije się tam dużo piwa, wina, które jest najczęściej dopełnieniem kolacji lub obiadu. Narodowym trunkiem Chorwatów jest rakija, towarzyszą jej rozmaite likiery ? orzechownica, pigwówka, traverica. Na deser jada się ciasta oraz owoce w syropie, galaretki lub kitnikies ? (pigwy gotowane w galarecie).

Jakich potraw skosztujemy według przepisów mistrza kuchni Karola Okrasy? Zobaczymy już w niedzielę. Na pewno, jak zawsze, czekać będzie na nas mnóstwo smakowo ? kulturalnych niespodzianek. Bilety można kupić już dziś. Miejsce w loży VIP ? 90 zł, miejsce przy stoliku z konsumpcją ? 70 zł. Rezerwacje pod numerem 0 602 335 885.

Sylwia Kowalska