Zaszczep Zdrowie Warszawo – I Ogólnopolski Dzień Szczepień

Dlaczego warto się szczepić? Czemu każdy odpowiedzialny rodzic powinien zaszczepić dziecko? Czy dorośli też muszą się szczepić? To pytania jakie stawia wielu z nas. I Ogólnopolski Dzień Szczepień odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Podstawowym celem działań jest możliwienie dostępu do rzetelnej informacji na temat szczepień ochronnych oraz przedstawienie korzyści wynikających ze szczepień.

W tym dniu będziemy informować jak ważne jest korzystanie ze szczepień ochronnych w trosce o zdrowie własne i dzieci. Honorowy patronat nad inicjatywą objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Hanna Gronkiewicz Waltz

Więcej o akcji

W ramach I Ogólnopolskiego Dnia Szczepień w Warszawie zostaną przeprowadzone akcje edukacyjno?informacyjne dla wszystkich zainteresowanych szczepieniami. Ogólnodostępne spotkania z ekspertami medycznymi odbędą się 29 listopada godz. 12.00 w trzech centrach handlowych: Złote Tarasy, Wola Park i Targówek. Masz obawy dotyczące szczepień? Możesz o tym porozmawiać. Nie zostawiamy pytań bez odpowiedzi.

Akcja informacyjna rozpocznie się tydzień przed I Ogólnopolskim Dniem Szczepień.

W centrach handlowych będzie można usłyszeć komunikaty zachęcające do udziału

w spotkaniu. Hosstessy w koszulkach z logo akcji będą rozdawały zaproszenia na spotkania organizowane w Multikinie lub Silver Screen. Zaproszenie będzie zawierało kupon umożliwiający zadanie pytania ekspertowi. Wypełniony kupon będzie można oddać hostessie lub wrzucić do urny w oznaczonym punkcie w centrum handlowym. Podczas spotkania eksperci medyczni nie tylko udzielą odpowiedzi na wszystkie zebrane pytania, ale także w przystępny sposób poszerzą wiedzę uczestników na temat szczepień.

Specjalnie na to wydarzenie zostanie uruchomiona strona internetowa www.zaszczepzdrowie.pl, na której będzie można już od piątku ( 20 listopada)zadać ekspertom pytania na temat szczepień. Po spotkaniach odpowiedzi zostaną umieszczone na stronie.

Organizatorzy I Ogólnopolskiego Dnia Szczepień w Warszawie: Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Drobnoustroje wśród nas

Choroby zakaźne ? wirusowe i bakteryjne ? mimo postępów medycyny są nadal poważnym zagrożeniem. Szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie ze sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem najskuteczniej chronią szczepienia.

Szczepionki ? co to takiego?

Szczepionki to preparaty biologiczne, stosowane w celu uodpornienia organizmu. Ogólna zasada działania szczepionki polega na wprowadzeniu do organizmu antygenu, który jest rozpoznawany przez układ odpornościowy (immunologiczny). Dzięki temu powstają przeciwciała, które mają uczestniczyć w walce z patogenem. To jednak nie wszystko. Po zaszczepieniu komórki ?pamięci immunologicznej?, przechowują informację która przy kolejnym kontakcie z wirusem lub bakterią chorobotwórczą pozwala na szybką reakcję (wytworzenie przeciwciał), zapobiegając rozwojowi choroby.

?Kalendarz szczepień?

Podstawowym źródłem aktualnych informacji o szczepieniach jest Program Szczepień Ochronnych ustalany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zawiera on informacje o szczepieniach obowiązkowych dzieci, młodzieży i osób narażonych w sposób szczególny na zakażenia oraz o szczepieniach zalecanych. Program szczepień ochronnych (zwany potocznie ?Kalendarzem Szczepień) jest corocznie aktualizowany i może ulegać zmianom w zależności od sytuacji epidemiologicznej, chorób zakaźnych w naszej populacji oraz postępu wiedzy dotyczącej szczepionek, a także niestety zgodnie z możliwościami ekonomicznymi naszego kraju.

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Szczepienia zalecane są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Do szczepień zalecanych należą między innymi te przeciwko pneumokokom, rotawirusom, meningokokom, ospie wietrznej, grypie czy wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu A. W przypadku szczepień zalecanych koszt zakupu szczepionki pokrywają rodzice. Dobrze jednak wiedzieć, że pełną ochronę daje uzupełnienie szczepień obowiązkowych zalecanymi.

Mimo, że nie wszystkie szczepienia są dostępne bezpłatnie, warto podarować dzieciom i sobie komfort życia bez groźnych chorób i komplikacji zdrowotnych. Chcesz wiedzieć więcej ? zapraszamy 29 listopada na bezpłatne konsultacje z ekspertem medycznym w centrach handlowych: Złote Tarasy, Wola Park i Targówek.

Więcej informacji na stronie: www.ogólnopolskidzienszczepien.pl

Organizatorzy akcji: Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego www.owptp.pl

Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ? Klinika Pediatrii www.pediatria.waw.pl

Komentarze

komentarzy

10 przemyśleń nt. „Zaszczep Zdrowie Warszawo – I Ogólnopolski Dzień Szczepień

 1. Wcześniej radzę przeczytać komentarze pod felietonem Jana Pietrzaka Półtuskalia…

 2. POLECAM BLOG GRYPA666 ALBO GLOBALNA SWIADOMOSC – I WSZYSTKO JASNE

 3. a ja do rady mojego poprzednika radzę doinformować się w sprawie szczepionek, materiałów jest już bardzo dużo po polsku, natomiast ich liczba w języku angielskim czy niemieckim to już liczby wchodzące w tysiące…

  Skutki szczepionek, te nagłe (poszczepienne) oraz te długoterminowe badane są od lat…

  Do tego dochodzi skandal ze szczepieniami na świńską grypę! Należy się edukować w tych trudnych czasach, bo wiedza znaczy życie i zdrowie.

 4. Chyba miało być Zapłać Swoje Warszawo – I Ogólnopolski Dzień Koncernów Farmaceutycznych.

 5. zapraszam do zapoznania się z informacjami o których mówi Pani Profesor Majewska, Pani Minister zdrowia Ewa Kopacz i blog GRYPA666. więcej na Google pod hasłem np „skutki szczepionek” – globalna świadomość

 6. Moim zdaniem nie jest ważne kto za tym stoi. Emocje czasami przynoszą pożytek, ale czasami też zrażają. Ja potwierdzam tezę, że zdrowy człowiek nie jest obiektem zainteresowania dla tych… co na chorobach postanowili dobrze zarabiać. Jeśli ktoś pisze „zaszczep zdrowie” w takim jak tu kontekście – to ja – protestuję. Ja tak pisałam, ale w odniesieniu do prawdziwej profilaktyki zdrowia. Jest nią przede wszystkim zdrowotne jedzenie, odpowiednia, dobrana indywidualnie i najlepiej codzienna dawka ruchu, a także unikanie stresów. Zdrowotne jedzenie, to zwracanie uwagi na produkty korzystne dla poszczególnych grup krwi i jak najmniej przetwarzane. Osobiście propaguję skuteczną profilaktykę zdrowia praktycznie od trzech lat. Moja akcja ruszyła wprawdzie bez ogłoszenia… ale jestem pewna, że się powiedzie… bo w ZDROWYM WOŁOMINIE każdy będzie chciał żyć. Taką właśnie zmianę wizerunku naszego miasta propaguję jak umiem… właściwie od ponad trzech lat. Rozumny człowiek myśli samodzielnie… musi mieć jednak dostęp do informacji, podstawową wiedzę i czas… a z tym, już jest gorzej. Dlatego wszyscy często i chętnie korzystamy z cudzej pracy w tym względzie. Ja najwięcej zawdzięczam książkowym radom Dr Petera J. D’Adamo oraz radom prof. M. Tombaka. Też innych. Skuteczność wielu z tych rad sprawdziłam osobiście. Dobrze, że inni też tak czynią. Bardzo dziękuję różnym prawdziwym badaczom i hobbystom, za to, że dzięki ich determinacji mogłam w dużym stopniu odzyskać zdrowie.

  Ostatnio zauważyłam przypadkiem i niechcący,
  Że WOŁOMIN może być nie tylko ZDROWY,
  Lecz i ŚPIEWAJĄCY :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.