Zespół uzależnienia od tytoniu

Nawet po kilkudziesięciu latach używania nikotyny warto rzucić nałóg – organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone szkody. Po roku od zaprzestania palenia – ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową zmniejsza się o połowę…

Świat przestaje palić papierosy. Obecnie Stany Zjednoczone to lider ?mody na niepalenie”, która zaczyna docierać do Polski. Każdy chce być modny, akceptowany,
a przede wszystkim zdrowy.
Nie istnieje jednak cudowna recepta na zaprzestanie palenia. Jednym udaje się to pod wpływem chwili, inni potrzebują długiego przygotowania, wsparcia, często pomocy lekarskiej.

Zespół uzależnienia od tytoniu – to bowiem przewlekła choroba wymagająca leczenia. Palenie papierosów wcześniej czy później prowadzi do uzależnienia biologicznego i psychogennego, a mechanizmy uzależniające przypominają te narkotyczne. W efekcie po pewnym czasie pojawiają się charakterystyczne objawy uzależnienia jak:

  • silna potrzeba używania papierosów i trudności kontrolowania tego zachowania,
  • uporczywe używanie tytoniu wbrew szkodliwym następstwom,
  • przedkładanie palenia ponad inne zajęcia,
  • odczuwanie objawów zespołu abstynencji.

Nagłe odstawienie papierosów, szczególnie u osób silnie uzależnionych, już w ciągu kilku godzin może powodować pojawienie się różnych, niepokojących dolegliwości np: drażliwość, gniew, trudności w koncentracji, niepokój, stany lękowe, depresyjne, zaburzenia snu, wzmożony apetyt, kaszel oraz głód nikotynowy. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych doznań, czasem wręcz niebezpiecznych dla zdrowia, walka z nałogiem powinna odbywać się we współpracy z lekarzem.

Rzucanie palenia to skomplikowany proces, który składa się z kilku etapów, czasami wymaga powtórzeń. Przy leczeniu uzależnienia oprócz szeregu niekonwencjonalnych metod istnieje kilka preparatów farmakologicznych o udowodnionym działaniu. Wybór leku powinien być indywidualnie dobrany do pacjenta z uwzględnieniem ewentualnych przeciwwskazań.

Nawet po kilkudziesięciu latach używania nikotyny warto rzucić nałóg – organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone szkody. Już po 1 roku od zaprzestania palenia – ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową zmniejsza się o połowę, a po 10 latach będzie podobne jak u osoby niepalącej. Po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani, przełyku jest mniejsze o połowę, a po 15 latach jest jak u osoby niepalącej. Dlatego zawsze, bez względu na wiek, należy walczyć o swoje zdrowie.

W roku 2008 Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował dla osób palących papierosy ?Program profilaktyki chorób odtytoniowych”, na który można się zgłosić do przychodni MAK-MED (po wcześniejszym umówieniu).

Lek. Med. Małgorzata Kozłowska
NZOZ ?MAK-MED.”
Al. A. Krajowej 64/13,Wołomin
0-22-787-80-10