Zielonka ratuje życie

Zielonka została wyposażona w sprzęt ratujący życie ? przenośne automatyczne defibrylatory AED. Są to pierwsze urządzenia tego typu, dostępne publicznie całą dobę, zakupione w polskim mieście w oparciu o fundusz obywatelski.  Oficjalne przekazanie sprzętu do użytku publicznego nastąpiło 1 lipca 2016 r. Zainstalowane defibrylatory są urządzeniami pozwalającymi uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Program publicznego dostępu do defibrylatorów był jedną z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców Zielonki w ramach Funduszu Obywatelskiego Miasta Zielonka 2016. Na pomysł wpadła grupa mieszkańców. Propozycja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem i wygrała głosowanie mieszkańców w finałowym etapie Funduszu Obywatelskiego, gdzie wskazywano, które projekty zostaną w Zielonce zrealizowane w 2016 r.
Zakupionych zostało 5 defibrylatorów. Jeden z nich pełni funkcję szkoleniową i pozostaje na wyposażeniu OSP w Zielonce, gdzie będzie służył do demonstracji i szkoleń. Cztery urządzenia zostały zainstalowane w różnych częściach miasta na budynkach użyteczności publicznej. Lokalizacje defibrylatorów w Zielonce:  UM Zielonka (wejście do budynku); Ośrodek Kultury i Sportu (wejście do budynku ); Miejski Ośrodek Zdrowia (wejście do budynku); Szkoła Podstawowa nr 3 (wejście do budynku)
AED jest urządzeniem, dzięki któremu każdy świadek zdarzenia ma szanse uratować życie osobie, która doznała Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Szacunki oparte na danych Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, że NZK dotyka rocznie ok. 40 000 Polaków. Przeżywa zaledwie 2-5% z tej liczby.
Defibrylatory AED, których zakup sfinansowano z Funduszu Obywatelskiego, pozwolą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i gościom Zielonki. Urządzenia są dostępne i gotowe do użycia przez całą dobę, 365 dni w roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. – Cieszymy się, że właśnie ten projekt uzyskał poparcie naszych mieszkańców. Mamy nadzieję, że dzięki AED i aktywności nas wszystkich przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa i być może uratujemy życie osobom, które doznają nagłego zatrzymania krążenia. Zaletą tych urządzeń jest ich ogólnodostępność oraz bardzo prosty sposób użycia ? powiedział Burmistrz Miasta Zielonka  Grzegorz Dudzik.
Lokalizacja AED w naszym mieście jest nieprzypadkowa ? mówi mgr Marcin Borkowski ? Ratownik Medyczny z ponad 20 letnim stażem w Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie, Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym – ?Europejska Rada Resuscytacji czy Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają, by defibrylatory umieszczane były w miejscach, w których co najmniej raz na dwa lata zdarzyły się przypadki zatrzymania krążenia, przede wszystkim w miejscach publicznych gdzie występuje duże ryzyko, że do takiego zatrzymania krążenia dojdzie. Defibrylatory AED powinny być tam, gdzie codziennie przewija się duża liczba ludzi.
Urządzenia za pomocą komend głosowych prowadzą krok po kroku osobę udzielającą pomocy, instruują co i jak należy robić. Po przyklejeniu dwóch elektrod na klatce osoby poszkodowanej zgodnie z instrukcją obrazkową, AED w zaledwie 8 sekund wykona analizę pracy serca, a jeśli zajdzie potrzeba pozwoli na wyzwolenie impulsu defibrylacyjnego. Defibrylatory AED zainstalowane w Zielonce umożliwiają bezpieczną defibrylację zarówno dorosłych, jak i dzieci na każdej nawierzchni, w tym także mokrej i metalowej.  By zapewnić niezawodność sprzętu, AED zostało umieszczone w specjalnie zaprojektowanej gablocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.