Ziemia Gigantów

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie zaprasza do udziału w X – jubileuszowej edycji ogólnopolskiego i III edycji polsko-litewskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.

Jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej w naszym powiecie? Znasz odpowiedzi na pytania typu: Jaka część współczesnej Ziemi przykryta się morzami i oceanami? Co to jest strefa subdukcji? Od czego pochodzi nazwa minerału muskowit? Kto wymyślił dla kopalnych gadów nazwę ?dinozaury”? Zgłoś swe uczestnictwo w geologiczno-środowiskowym konkursie „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie kolejny raz organizuje ten prehistoryczny konkurs. W tym roku pod hasłem ?Ziemia Gigantów”. Szkoły powiatu wołomińskiego mają szanse pokazać co potrafią w dziedzinie geologii i środowiska.
Konkurs został zainicjowany i przez kilka lat organizowany był przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu i obejmował swoim zasięgiem jedynie obszar województwa śląskiego. Z roku na rok w konkursie udział brało coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Obecnie obejmuje województwa: mazowieckie, podlaskie i lubelskie.
Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie naturalnym i ochronie przyrody nieożywionej. W taki sposób dzieci i młodzież zachęcane są do rozszerzania swojej wiedzy z dziedziny nauk o Ziemi i tym samym podnosi się ich świadomość ekologiczna.
Dotychczasowe edycje były wysoko oceniane przez pedagogów pod względem merytorycznym i organizacyjnym. Imprezom corocznie towarzyszyło duże zainteresowanie ze strony przedstawicieli lokalnych władz, a także gazet i rozgłośni radiowych. Także to dodatkowo wspaniała okazja na promocję swego powiatu, miasta, szkoły…
Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu były prezentowane na okresowych ekspozycjach w poszczególnych oddziałach Państwowego Instytutu Geologicznego, a także były przedstawiane na wystawach organizowanych w Muzeum Geologicznym.
I etap konkursu obejmuje finał regionalny (półfinał). W tej części konkursu uczeń powinien samodzielnie przygotować pracę pisemną na jeden z 3 wyznaczonych tematów. W II etapie konkursu – finale ogólnopolskim, wyłoniony zostanie jeden uczeń z każdej z dwóch kategorii wiekowych . Rywalizacja finałowa odbędzie się w formie Turnieju Wiedzy Geologicznej i Środowiskowej. Nie zabrakło też plastycznej części konkursu, która adresowana jest do uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych. W tej części konkursu mogą też brać udział polskie szkół podstawowych za granicą. Część plastyczna przeprowadzona zostanie również na Litwie.
Zainteresowani konkursem wszelkie informacje mogą uzyskać pod numerem telefonu 022 849 53 51.
Sylwia Kowalska