Zła umowa przyczyną problemów?

Szarokopasmowy Internet i t.zw. instalacja RIPOK na terenie składowiska w Starych Lipinach to dwa trudne tematy, z którymi przyszło zmierzyć się obecnej kadencji samorządu w Wołominie. W miniony wtorek odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej w sprawie Internetu oraz spotkanie z mieszkańcami i radnymi podsumowujące działania związane z ?zawieszoną w próżni? instalacją RIPOK.

Po raporcie, jaki sporządziło Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Wołominie, na wniosek kierownictwa urzędu gminy, zajmuje się  monitoringiem działań mających na celu wyjaśnienie kwestii związanych z realizacją projektu ?Internet Szansą Rozwoju dla Gminy Wołomin? o czym pisaliśmy już na łamach ?Życia? kilka tygodni temu.
W miniony wtorek (21 lutego) członkowie Komisji ponownie pochylili się nad tematem. Jak się okazuje radni ciągle mają wiele pytań i wątpliwości, na które odpowiadał między innymi Karol Ciepielewski, kierownik Wydziału do spraw nadzoru właścicielskiego. Opowiedział radnym jakie działania gmina podjęła w ciągu ostatnich trzech tygodni które minęły od poprzedniego spotkania.
– Nawiązaliśmy kontakt z Liderem tego projektu firmą Asseco Poland S.A. To poważna firma, która znana jest z tego, że nie uchyla się od ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane działania. Natomiast na chwilę obecną kwestią otwartą pozostaje ustalenie zakresu tej odpowiedzialności. Z wymiany informacji między nami wynika, że sytuacja jaka powstała w Wołominie, nie jest odosobniona jeśli idzie o udział partnera realizującego projekt w Wołominie, którym jest Viatelecome. Podobne problemy powstały w innych punktach kraju, gdzie ta właśnie firma angażowała się w realizację inwestycji. Stąd prawdopodobnie wynikło zainteresowanie  Centrum Projektów Polska Cyfrowa inwestycją w Wołominie ? relacjonował dotychczasowe ustalenia.
Z dalszej wypowiedzi Ciepielewskiego wynika, że gmina umówiła się na współpracę z Asseco odnośnie wyjaśnienia całej sprawy. Trwają też ustalenia z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CP PC) mające na celu znalezienie wyjścia z sytuacji. Gmina poinformowała CP PC, że wdroży projekt naprawczy.
– Mamy informację zwrotną, że CP PC takiego programu od gminy oczekuje, a to oznacza, że jest szansa na rozwiązanie problemu ? referował przebieg prowadzonych działań.
W tym celu gmina nawiązała współpracę z firmą Netfire, która ma za zadanie zbadać projekt pod kątem wykonanej infrastruktury technicznej i zagadnień prawnych. Firma ta ma uczestniczyć w rozmowach wołomińskich władz z Asseco i przygotować program naprawczy. – Ponieważ nie wiemy jak będzie się zachowywał partner postanowiono, że gmina wdroży własnego pracownika do realizacji tego programu naprawczego ? wyjaśniał kierownik Ciepielewski.
Dalsza dyskusja wskazuje, że nadal wiele kwestii jest dla radnych niezrozumiałych. W związku z tym zobowiązano uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli gminy: Karola Ciepielewskiego i wiceburmistrza Roberta Makowskiego do przygotowania odpowiedzi na nurtujące radnych pytania.
Karol Ciepielewski kilkakrotnie podkreślał, że problem jaki powstał przy realizacji projektu ?Internet Szansą Rozwoju dla Gminy Wołomin?, to w dużej mierze zasługa źle skonstruowanych umów na realizację inwestycji. – Ta umowa jest jednostronna i gmina nie miała w tej sytuacji wielkiego pola manewru – mówił. Na podobny problem Ciepielewski zwracał uwagę w dyskusji dotyczącej inwestycji RIPOK ? tu również, jego zdaniem, większość zaistniałych problemów wynika ze złych zapisów umowy.
– Chciałbym, żebyście państwo zwrócili uwagę na to, że odpowiednio sformułowana umowa daje albo nie możliwości nadzoru nad inwestycją, nakładania kar umownych, podpisywania aneksów. Jeśli takich zapisów brak, trzeba się liczyć z konsekwencjami – mówił.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.