Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach

Za nami pierwszy ogólnopolski ?Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych? i Piknik Ekologiczny. W minioną niedzielę 28 maja ząbkowski Park Szuberta stał najchętniej odwiedzanym miejscem w naszym regionie i prawdziwą Mekką wszystkich fanów motoryzacji i ekologii. Impreza odbywająca się pod patronatem Burmistrza Miasta Ząbki p. Roberta Perkowskiego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, okazała się organizacyjnym i motoryzacyjnym sukcesem, przyciągając do Ząbek nie tylko liczne grono pasjonatów czterech kółek, ale też wielu renomowanych wystawców z całego kraju. Już dzień wcześniej, w sobotę 27 maja br. można było obejrzeć przejazd samochodów elektrycznych i hybrydowych ulicami Ząbek, Zielonki, Kobyłki, Wołomina, Radzymina, Marek i Warszawy.

Organizatorzy – Pracownia Finansowa, Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz p. Marcin Piórkowski właściciel firmy MagMar Car, zapewnili przybyłym na zlot gościom szereg atrakcji w tym możliwość skorzystania z jazdy testowej samochodem z napędem elektrycznym. Dzieci mogły wcielić się w rolę kierowców korzystając z mini wypożyczalni samochodów elektrycznych. Uruchomiono także stoiska z akcesoriami i częściami samochodowymi oraz sektory importerów samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje firm i instytucji propagujących ochronę środowiska naturalnego.

Imprezę prowadzili znany i lubiany dziennikarz motoryzacyjny p. Włodzimierz Zientarski i prezenterka AntyRadia p. Dominika Sygiet, a patronami medialnymi wydarzenia byli: Autocentrum, mojeBMWi3 oraz ecodriving.info

W czasie zlotu wyłoniono zwycięzców konkursów ?Jeżdżę ekologicznie?, ?Zbuduj Pojazd Mobilny? i ?Jeżdżę na kropelce? oraz zaprezentowano kilkadziesiąt aut i różnego typu pojazdów. Wśród nich nie mogło zabraknąć samochodów tak znanych marek jak Tesla (model S), Toyota (model C-HR), Ford (najnowszy model Mondeo) czy BMW. Ciekawość zwiedzających wzbudziły rowery elektryczne (niektóre modele potrafią rozwijać prędkość do 120 km/h i pokonać na jednym ładowaniu dystans nawet 150 km) oraz pojazdy mobilne prezentowane m.in. przez studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Koszalińskiej. Nie mógł niestety przyjechać wystawca ekologicznego pojazdu Swincar, wykorzystywanego nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także przez francuskich ratowników górskich. Ze względu na unikalną konstrukcję zawieszenia Swincar może służyć również do kontroli wałów przeciwpowodziowych i poszukiwania ludzi w trudnych warunkach terenowych.

Jak mogliśmy zaobserwować podczas tego doniosłego dla branży wydarzenia, polska myśl techniczna nie ustępuje w niczym światowym rozwiązaniom. Zaprezentowany przez młodych naukowców z Politechniki Koszalińskiej pojazd, który powstał w zaledwie 40 dni, jest doskonałym przykładem ogromnego potencjału polskich inżynierów w dziedzinie motoryzacji i ochrony środowiska.

Informacje nt. pojazdu Swincar na podstawie: Tuśnio N., Wolny P., ?The use of Swincar electric vehicles in mountainous areas?, International Conference on Using Innovative Technologies for Increasing Operational Capacity to Act within Mountains Area, Jasionka, 11-12 January 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.