O zmianach dla spółek jawnych oraz z o.o. rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Sztandarowe pytanie: jakie zmiany dla przedsiębiorców?
? Od 1 lipca br. zmianie uległ sposób komunikacji dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, ale także jawnych, partnerskich czy komandytowych.
? Na czym polega ta zmiana?
? Uściślę jeszcze, że zmiana dotyczy spółek prawa handlowego, tych rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc nie dotyczy spółek cywilnych. Od teraz spółki wszystkie sprawy związane z tym rejestrem załatwią wyłącznie elektronicznie, za pomocą platformy e-KRS.
? Jakie to sprawy?
? Katalog e-usług związanych z rejestrem to: składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS; składanie pism procesowych do sądu rejestrowego; zgłaszanie dokumentów finansowych do RDF (Repozytorium Dokumentów Finansowych); elektroniczna korespondencja z sądem rejestrowym; przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS; udostępnianie informacji o podmiocie wpisanych do KRS. Do korzystania z nowego e-KRS służą: Portal Rejestrów Sądowych i Repozytorium Akt Rejestrowych. Przedsiębiorca potrzebuje przy tym kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanych ePUAP.
? Czyli po zmianach kontakt z sądem tylko przez Internet?
? Tak, w nowym systemie informację, na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez sąd rejestrowy, można uzyskać samodzielnie przez Internet. W toczących się postępowaniach wymiana korespondencji (wszelkie wezwania, zarządzenia i postanowienia) między sądem a przedsiębiorcą będzie następowała za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Też orzeczenia kończące postępowanie będą wydawane i doręczane w postaci elektronicznej.
? No tak, ale w przypadku np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, często czynności muszą być dokonywane w formie aktu notarialnego. Co wtedy?
? Po zmianach to rola Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Niezwłocznie po sporządzeniu aktu notarialnego, który podlega zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców KRS, jego elektroniczny wypis zostanie przez notariusza umieszczony w Repozytorium. Przedsiębiorca poda we wniosku składanym do KRS numer elektronicznego wypisu aktu notarialnego w Repozytorium, a po wpłynięciu wniosku dokument zostanie do niego automatycznie dołączony. Warto też dodać, że dla każdego zainteresowanego, za pośrednictwem portalu, udostępnione zostaną bezpłatnie akta rejestrowe przedsiębiorcy z wszystkimi dołączonymi do nich dokumentami ? taka czytelnia akt online.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl
Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Forum Gospodarcze Powiatu Wołomińskiego – reaktywacja dialogu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości

Na terenie objętym pożarem traw znaleziono zwłoki 80-letniej kobiety

Pożar autobusu w Markach – szybka reakcja kierowcy zapobiegła tragedii

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe priorytetem – ważne spotkanie w Wodach Polskich

Nowa komenda policji i jednostka straży pożarnej

Ruszył nabór do Rady Seniorów Mazowsza

Ponad 100 mln zł z UE na prekursorską terapię genową

Wymiana tradycyjnych żarówek na LED-owe. Sprawdź, czy warto!

20 pociągów dla Kolei Mazowieckich
