Zmiany w egzaminie maturalnym

Przyszłoroczna matura to kolejne zmiany. Przygotowana przez MEN propozycja, dla jednych może być korzystna, zaś innym może przysporzyć wielu problemów, które mogą skomplikować ich plany, jako przyszłych studentów.

Tegoroczni maturzyści szykujący się do podboju szkół wyższych mają już za sobą stres związany ze zdaniem egzaminu dojrzałości. W przyszłym roku matura będzie zdawana już według innych zasad. MEN przygotowało ogrom niespodzianek, dla jednych mogą być one korzystne, zaś dla innych mogą okazać sie dużym problemem.

Przedmioty

obowiązkowe

Dotychczas na maturze zdawane były trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy oraz wybrany przedmiot (biologia, historia itp.). Uczniowie mogli wybrać poziom na jakim chcą zdawać: podstawowy bądź rozszerzony.

W roku szkolnym 2009/2010 przyszli maturzyści również będą zdawać trzy przedmioty obowiązkowe, jednakże zasady będą się różniły od tych w tym roku.

Egzamin pisemny: Obowiązkowo zdawany będzie język polski, język obcy oraz matematyka. Dla wielu przeszkodą stać się może to, że nie będzie wyboru co do poziomu. Każdy, z tych trzech egzaminów obowiązkowych będzie zdawany jedynie w podstawie. MEN chce także, by maturzyści przystępowali do egzaminów pisemnych o tej samej godzinie.

Egzamin ustny: W maturze ustnej również wprowadzono modyfikacje. W roku bieżącym uczeń zdawał ustną maturę z języka polskiego na jednakowym poziomie oraz z języka obcego, gdzie do wyboru był poziom podstawowy oraz rozszerzony. Przyszli maturzyści także będą zdawać ustnie język polski i język obcy. Różnica jest taka, że uczniowie zostali pozbawieni możliwości wyboru poziomu na jakim chcą zdawać język obcy. Tak jak wcześniej minimum wymagane do zaliczenia matury ustnej to 6 punktów (30%).

Przedmioty

dodatkowe

Zmiana jaką wprowadziło MEN dotyczy również przedmiotów dodatkowych, które mogą być zdawane na egzaminie. Zdając maturę w 2009 roku absolwent mógł przystąpić dodatkowo do egzaminów z trzech przedmiotów wybranych przez siebie. Musiały one być jednak inne niż te, które zdawał obowiązkowo. Maturzysta mógł zdawać je wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Nowe reguły także pozwalają na zdawanie trzech przedmiotów. Różnica polega na tym, że mogą to być również te przedmioty, które zdawał jako obowiązkowe (w przypadku, kiedy np. matematyka będzie potrzebna na poziomie rozszerzonym). Kolejnym ułatwieniem bądź utrudnieniem jest możliwość dokonania wyboru na jakim poziomie: podstawowym lub rozszerzonym, będzie pisany przedmiot dodatkowy. Należy jednak pamiętać, że przedmioty dodatkowe zarówno w 2009 roku tak i w przyszłym nie mają wpływu na zdawalność matury

W ostatnich dniach MEN przedstawiło kolejną propozycję dotyczącą egzaminów dodatkowych. Proponuje się, aby uczeń mógł zdawać sześć przedmiotów dodatkowych. W rozporządzeniu zostało wymienionych 18 przedmiotów do wyboru. Egzamin z przedmiotów dodatkowych może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Pamiętaj

o wymogach uczelni

Rozporządzenie w sprawie nowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych weszło w życie od 1 września.

Warto pamiętać, że nowa matura będzie wymagała dokładnej analizy potrzeb określonych przez uczelnię, na którą uczeń zamierza się dostać. Przykładowo: Zdając matematykę podstawową traci się jeden przedmiot, gdyż najczęściej na uczelnię wymagana jest matematyka rozszerzona. Mam nadzieję, że szkoły wyższe dostosują się do nowych wymogów. Warto więc śledzić publikacje i strony internetowe wybranych uczelni, ponieważ każda uczelnia posiada swoją autonomię i ma prawo wprowadzać własne zasady.